Jak se nazývá 3 fáze národního obrození?
Dají se rozlišit 3 fáze.

  • Obranná (konsolidační) fáze (1775–1805)
  • Ofenzivní fáze (1805–1830)
  • Vyvrcholení obrozeneckých snah (1830–1848)

3. fáze (1830 – 1848) vyvrcholení obrozenec. NO celonárodním hnutím.Periodizace národního obrození není jednotná. Záleží na kritériu, které si literární historikové zvolí. Podle uměleckých směrů rozlišujeme období klasicismu a osvícenství, preromantismu, romantismu a realismu. Podle jeho charakteru dělíme obrození na fázi defenzivní a ofenzivní.

Co bylo cílem nové generace obrozenců : generace národních buditelů Čeští obrozenci se v tomto období snažili pozvednout český jazyk na úroveň běžně používaného jazyka, tzn. že vytvářeli gramatická pravidla a snažili se dokázat, že češtinu lze používat jako každý jiný jazyk. Což vedlo k velkému zvýšení počtu překladů, které měly tuto rovnoprávnost dokázat.

Kolik fázi má národní obrození

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ – 3 fáze: ➢1.

Jak se nazývá První fáze národního obrození : 1. fáze (1775 – 1805) „defenzivní“ Cíle: zabránit poněmčení, oživit českou řeč a literaturu, působit na co nejširší vrstvy národa. V roce 1792 byla založena stolice (katedra) české řeči a literatury, prvním profesorem se stal František Martin Pelcl (ten se mj.

2. fáze (1805 – 1830) „ofenzivní“ Zde se projevuje snaha co nejvíce uplatnit český jazyk, pro vzdělanost lidových vrstev, ve vědě (musí vzniknout terminologie) – také v umění. V této fázi vznikala jazyková a historická díla.

České národní obrození je pojmenování pro období českých dějin, v němž docházelo k formování českého národa v moderním slova smyslu. Jeho počátek i konec bývají vymezovány různě, přibližně zabírá dobu od poslední třetiny 18. století do poloviny století následujícího.

Jak se píše národní obrození

Významné dějinné události a období

1848), národní obrození, první republika, třetí císařství, vestfálský mír, heydrichiáda. S malým písmenem se píšou i obrazná pojmenování jako sametová revoluce, pražské jaro (= události na jaře 1968) atp.2. fáze (1805 – 1830) „ofenzivní“ Zde se projevuje snaha co nejvíce uplatnit český jazyk, pro vzdělanost lidových vrstev, ve vědě (musí vzniknout terminologie) – také v umění. V této fázi vznikala jazyková a historická díla.