Jak se naučit přestat koktat?
Lidé, kteří se zabývají léčbou, chtějí upozornit na to, že koktavost není jen porucha mluvení nebo opakování slabik, ale že je to stav, který brání člověku normálně žít a rozvíjet své schopnosti. Bojovat s koktavostí se ale daří i pomocí jiných metod. Například brněnským terapeutům se osvědčila takzvaná dramaterapie.Koktavost negativně ovlivňují vlivy sociálního prostředí, neurotizace, psychotraumata. Komplexní syndrom koktavosti zahrnuje tři druhy symptomů: psychickou tenzi, nadměrnou námahu při mluvení a dysfluenci při řečovém projevu.Příčiny koktání nejsou známé

Příčiny nejsou známé, pravděpodobně se jedná o poruchu podmíněnou jak dědičně, tak dalšími neuropsychologickými faktory. Někdy je koktání vyvoláno negativním (ale i pozitivním) šokem, ale jedná se pouze o spouštěč u člověka s již existujícími sklony ke koktavosti.

Jak poznam že dítě Kokta : Koktavost se projevuje opakováním a protahováním prvních hlásek a slabik. První kritické období je mezi 3 a 4 rokem věku dítěte. Dítě v tuto dobu začíná mluvit ve větách a artikulace nestíhá produkovat věty tak rychle, jako mysl myšlenky. Druhé kritické období je při nástupu do školy.

Jak léčit Breptavost

Pokud se breptavost vyskytuje v kombinaci s koktavostí je u dětí vhodné začít s terapií koktavosti, a naopak u dospělých s terapií breptavosti. Pokud se breptavost zachytí včas a diagnostika s terapií je provedena správně, je její prognóza velmi příznivá.

Proč dítě koktá : Nejpravděpodobněji jde o spolupůsobení více faktorů – genetické predispozice, neurogenních faktorů, temperamentu a osobnostní charakteristiky dítěte. Na následný rozvoj koktavosti má vliv i to, jak na neplynulost řeči dítěte zareaguje jeho okolí.

Koktavost, známá také jako balbutismus nebo balbuties, je řečová porucha, při které je plynulost řeči neúmyslně přerušována. To se projevuje opakováním slabik, prodlužováním zvuků nebo neúmyslnými pauzami, během nichž není postižený schopen vydat žádný zvuk, což se označuje jako řečové bloky.

Dyslalie se v mluvené řeči projevuje jako vynechávání (delece) chybně vyslovovaných hlásek, nebo nahrazení (substituce) jinými (artikulačně podobnými) hláskami nebo jsou hlásky vyslovovány nepřesně (distorze).

Co způsobuje koktání

Koktavost vzniká na podkladě kombinace mnoha faktorů, jako jsou genetické dispozice, neurologické faktory, typ osobnosti, temperament dítěte, jeho řečové a jazykové dovednosti a další. U 5% dětí dojde k výskytu neplynulostí a u 1% se jedná o trvalejší problém.První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.

Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.Dyslalie se v mluvené řeči projevuje jako vynechávání (delece) chybně vyslovovaných hlásek, nebo nahrazení (substituce) jinými (artikulačně podobnými) hláskami nebo jsou hlásky vyslovovány nepřesně (distorze).

Neurotické poruchy řeči (mutismus, elektivní mutismus, surdomutismus) Poruchy plynulosti řeči (koktavost, breptavost) Poruchy artikulace (dyslalie, dysartrie) Poruchy grafické podoby řeči (dyslexie, dysgrafie)

Kdy dite zacne koktat : Nejčastěji se tato porucha projeví mezi třetím a pátým rokem. Jsou však popsány i případy, kdy děti v tomto věku koktají naučeně (tzn., že se naučí mluvit podle někoho z blízkých, kdo zadrhává v řeči) nebo se může jednat o jen tzv. přechodnou koktavost, která během několika týdnů odezní.

Jak poznat opožděný vývoj řeči : Dítě chybuje ve slovosledu, vypouští slova, má problém s hůře uchopitelnými slovními druhy (spojky, předložky, zájmena apod.), nepoužívá správné gramatické koncovky, jeho slovní zásoba je omezená, v řeči dochází také k redukcím hlásek a celých slabik, případně jejich záměnám.

Jak pracovat s Dyslalii

Při terapii se musí respektovat jisté zásady:

  1. Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech.
  2. Vždy, když se dítě učí vyslovovat hlásku, používá se při vyvození takzvaná pomocná hláska (např.
  3. Přístup logopeda ke každému dítěti musí být individuální!


Koktavost, známá také jako balbutismus nebo balbuties, je řečová porucha, při které je plynulost řeči neúmyslně přerušována. To se projevuje opakováním slabik, prodlužováním zvuků nebo neúmyslnými pauzami, během nichž není postižený schopen vydat žádný zvuk, což se označuje jako řečové bloky.„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

Kdy nejpozději mít dítě : Jenže tento stav se nezamlouvá ani samotným lékařům. Přestože v Česku ženy mohou podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, podle lékařů je biologický limit mateřství mezi 45 a 46 lety. A rozhodně nejde jen o zdravotní rizika matky a dítěte, ale sami upozorňují i na sociální a další aspekty.