Jak se naučit lézt?
Nejjednodušší cestou, jak začít s lezením na lezecké stěně, je přihlásit se na lezecký kurz nebo si zajednat lekci lezení se zkušeným instruktorem. Takové možnosti většina sportovních středisek s umělou lezeckou stěnou nabízí.Podpořit ho můžete různým cvičením nebo válcem, který je určen pro trénink lezení. Dítě si také můžete pokládat na zem přes své natažené nohy. Nechat jej posilovat ruce, břicho a nohy. Co dítěti ukážete, snaží se totiž pak samo napodobovat.Většina dětí se naučí lézt ve věku 6 až 11 měsíců. Ve věku 8 měsíců se začne plazit přibližně 50 % všech dětí. Na druhou stranu, i když vás to možná překvapí, některé děti lezení úplně přeskočí. Mohou si najít jiné způsoby pohybu, které jsou pro ně uspokojivější než lezení.

Co delat kdyz dítě nechce LEZT : Pokud dítě nechce lézt, je důležité v této stimulaci trpělivě pokračovat, přitom respektovat jeho individuální tempo a nechat ho objevovat svět vlastním způsobem. Můžete mu nabídnout podněty a hračky, které ho budou motivovat ke spolupráci, k žádoucímu pohybu, a tím i zkoumání prostředí kolem sebe.

Jak se jistit na stěně

Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.

Na co je dobře lezení : Při lezení dítě zapojuje všechny důležité svaly (břišní, zádové, mezilopatkové, krční i hýžďové), které bude následně potřebovat pro kvalitní vzpřímení v sedu i chůzi, a tím správný vývoj páteře. Při lezení dochází ke křížovému pohybu, díky kterému se dokonale propojují obě mozkové hemisféry.

Většina dětí nejdříve stojí a leze, a až poté, co si lezením posílí zádové svaly, začíná sedět. Sednou si tak, že z polohy na všech čtyřech jdou na bok a poté si vyndají jednu nebo obě dolní končetiny. Ze začátku se většinou ještě drží rukama země. Až v okamžiku, kdy si uvolní ruce pro hru, jsou záda připravená na sed.

Co dokáže dítě v 6. měsíci

  • držet hlavičku pevně a vzpřímeně
  • otočit se z břicha na záda a naopak.
  • zdvihnout hrudník z polohy na bříšku s pomocí vzpřímených rukou.
  • cíleně uchopit předmět oběma rukama a jednou rukou jej přiložit k ústům nebo jej pustit.
  • spojovat slabiky, napodobovat zvuky, žvatlat, křičet, hlasitě se smát.

Kdy se dítě otočí na bok

Postupně se s ručičkou posouvá blíž ke středu. Později kolem 5. měsíce uchopí hračku i přes střed (pravou rukou na levé straně a opačně). Díky těmto úchopům a pokusům o zkřížený úchop se miminko začíná otáčet na bok a až následně na bříško.Publikace o vývoji dítěte zpravidla hovoří o tom, že se ta nejšikovnější miminka začínají vědomě otáčet na bříško na počátku 4. měsíce.Hypotonické dítě může mít problém kontrolovat pohyb své hlavy a trupu. Na první pohled dítě působí jako pasivní nebo příliš hodné, moc se nepohybující. Toto vše vede k vývojovému opoždění. Časem se mohou přidružit deformity jako skolióza páteře, deformity hrudníku, vybočené paty, ploché nohy, kolena do O, X, atd..

Dítěti to nedovolí lehnout si na břicho a jsou ochotnější pohybovat se po čtyřech. Doporučuji použít až u dětí, které střídají lezení a plazení. V případě hezkého počasí dát dítě na trávu. Skoro všechny děti na trávě lezou.

Jak správně jistit : V členitém terénu jištění dostatečně prodlužujte smyčkami, aby lano nemělo příliš velké tření a nedocházelo ke zlomu karabin. Jištění neprodlužujte smyčkou tam, kde by hrozil pád do ukloněného terénu, nebo na zem. Jištění zakládejte, pokud to jde, jen do pevné skály.

Kdo je Prvolezec : Lezec natahující lano se nazývá prvolezec. Jeho partner obsluhuje jistící pomůcku, skrz kterou posunuje lano, a proto se nazývá jistící osoba nebo „jistič“. V případě, že prvolezec spadne, jistič zabrzdí posun lana v jistící pomůcce, a tím pád zadrží.

Co se stane kdyz se Preskoci faze lezení

Když dítě neleze, může to mít hned několik příčin. Slabé bříško, slabé ručičky, kluzká podlaha, používání chodítka (které je často příčinou i špatné chůze), nebo mu rodiče příliš brzy nabídli sed a stavěli ho na nožičky, a tak dítě tuto velmi důležitou dovednost přeskočí. Přesto doporučuji dítě k lezení stimulovat.

S lezením je dobré se seznámit nejprve na umělé stěně, postupně přejít na cvičné skalky, až pak se případně pustit do vícedélkových cest na skalách nebo ve velkých horách, případně do lezení v ledu nebo mixových cest. Právě postupný vývoj vašich dovedností a jejich zafixování je tou správnou posloupností.Sed je vyvrcholením celého vývoje. Většina dětí nejdříve stojí a leze, a až poté, co si lezením posílí zádové svaly, začíná sedět. Sednou si tak, že z polohy na všech čtyřech jdou na bok a poté si vyndají jednu nebo obě dolní končetiny. Ze začátku se většinou ještě drží rukama země.

Jak často dávat dítě na bříško : Jak často tuto pozici využít během dne Miminko by mělo být dáváno na bříško přes den co nejčastěji. Samozřejmě tuto pozici nevolíme po jídle a pro spánek. Pro dítě je ze všech výše uvedených důvodů důležitý aktivní čas v této pozici, proto je žádoucí, aby bylo vzhůru a aktivní.