Ideální je podpořit kontakt,i např. přečíst pohádku miminku i sourozenci a spojit aktivitu s večerním rituálem před spaním. Rituál je mocný nástroj, který nás i naše děti velmi uklidňuje a dává nám pocit: „VŠE JE V POŘÁDKU“. Rituál má významnou roli pro somatické i duševní zdraví v dětství i v dospělosti.Jak začít dobře navazovat vztah Je třeba umět počkat, až dítě bude připraveno komunikovat s Vámi, „až si samo přijde“. Můžete si např. v herně sednout na koberec kousek od dítěte, vzít si nějakou zajímavou hračku a nejdříve navázat oční kontakt s dítětem veselým pokukováním.Někdy trvá dny, týdny i měsíce si vztah utvořit a porozumět potřebám vašeho miminka. Nesrovnávejte se s ostatními maminkami. Dejte si na utváření vztahu s miminkem čas a netlačte na sebe. Postupně s ním vyvíjejte interakce, mluvte na něj, zpívejte mu, mazlete se s ním a objevujte, co mu dělá a nedělá dobře.
Jak mluvit s miminkem : 5 rad, jak mluvit na nemluvně
- Mluvte na dítě tváří v tvář Mluvte na miminko z očí do očí.
- Pracujte s mimikou. Lidský obličej má pro dítě zvláštní přitažlivou sílu.
- Mluvte pomalu a zajímavě Pracujte s melodií, tempem a intenzitou hlasu.
- Nemystifikujte.
- Dejte mu prostor.
Proč se má chodit s miminkem ven
Kdy jít s miminkem poprvé ven Procházky s miminkem spícím v kočárku patří mezi příjemné chvíle psychického odpočinku pro novopečené rodiče. Také dítěti přináší čerstvý vzduch celou řadu zdravotních benefitů. Zejména v zimních měsících je ale potřeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě.
Kdy dát miminko na zem : Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.
Co mám dělat, pokud mi dítě lže V klidu pátrat společně s dítětem, proč lhalo a vysvětlovat mu, že mluvit pravdu je důležité pro vzájemnou důvěru. Že chcete upřímně zjistit, co ho ke lži vedlo a co byste společně mohli udělat proto, aby příště nelhalo.
5 jednoduchých tipů, jak s dětmi pěstovat hezký vztah
- Naprosto nic nenahradí čas, který s dětmi strávíte společně.
- Nejen čas je důležitý, ale i skutečný zájem – zájem projevený zejména v naslouchání.
- Buďte všímaví.
- Buďte empatičtí a dávejte dítěti pocítit, že má vždy vaši podporu.
Jak dlouho být s miminkem doma
Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.Čtyři tipy jak pomoci dítěti rozmluvit se
- Udržujte konverzaci (byť jednostrannou)
- Zaměřte se na vývoj řeči při čtení pohádek.
- Pomáhejte dítěti s výslovností
- Komentujte, co děcko dělá, a navozujte tak asociace.
Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.
S miminkem můžete chodit ven ihned po návratu z porodnice, pokud není teplota nižší než –5 °C. Před první procházkou se ovšem doporučuje nejdříve miminko na venkovní teploty připravit např. častějším větráním (miminko samozřejmě vždy pořádně oblečte a přikryjte dekou).
V jakém počasí nechodit s miminkem ven : Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.
Jak poznat notorického lháře : Patologičtí lháři často vyprávějí neuvěřitelné příběhy, neustále přehánějí, činí ze sebe oběť či hrdinu, a to jen proto, aby na sebe upoutali pozornost. Ve většině případů se jedná o lidi s nízkým sebevědomím, kteří lžou, aby se cítili lépe. Postupem času si tak utvářejí na svých lžích závislost.
Kdy dát dítěti chléb
Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.
Bílým dětem neříkejte:
Rodič to myslí dobře, ale reakcí na slovo černoch, černoška vlastně dítě učí, že jde o nadávku. Mnohem lepší je říct: „Ano, ten pán je černý, protože se narodil v Africe. Tak jako ty seš bílý, protože ses narodil tady.”ŘÍKAT PRAVDU (jak věci opravdu jsou), ale s ohledem na věk dětí a možnost vstřebat novou situaci. ČAS JE VAŠÍM POMOCNÍKEM – mějte na vědomí, že velkou roli ve sžívání nové rodiny hraje čas (tzn. – ke stavu, který si s partnerkou/partnerem představujete, můžete s dětmi dojít za pár měsíců, ale také za pár let).
Co se nesmí v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.