Jak se nakupovalo v Tuzexu?
Bony (tuzexové poukázky, tuzexové koruny) byly poukázky, kterými se platilo zahraniční nebo luxusní zboží ve speciálních prodejnách Tuzex. Bony bylo možné oficiálně získat pouze při povinné výměně za valuty. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.A k Tuzexům tradičně patřily i nekonečné fronty a nenápadní veksláci, kteří bony prodávali. Oficiálně se daly pořídit jen směnou za valuty. Podle publicisty Petra Mazného se první Tuzex v Plzni objevil v 60. letech minulého století v ulici Bedřicha Smetany.Za socialismu se do Tuzexu chodilo pro rifle, Walkmany, žvýkačky, drahou kosmetiku, alkohol a sladkosti ze Západu, prášek na praní OMO, nápoje v plechovce jako Coca-Cola, Pepsi či Fanta, brazilskou kávu, rádia a televizory značky Grundig.

Kdy byl zrušen Tuzex : 19. srpna 1991 byl podnik opět přeměněn v akciovou společnost TUZEX, a. s., která 26. března 1998 přešla do likvidace. Předchůdcem Tuzexu byla organizace Darex (zkratka pro dárkový export), založená v roce 1949.

Kolik stál jeden bon

Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné koruny. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech 20. století prodával přibližně za 5 Kčs.

Kde se dali sehnat bony : Tuzex byly prodejny s luxusním západním zbožím, kde se platilo speciálními poukázkami – bony. Tak vláda od obyvatelstva získávala valuty. Hlad po zboží z Tuzexu byl obrovský, protože nikde jinde se západní zboží koupit nedalo. Všichni chtěli džíny, svetry, pláště nebo kosmetiku z Tuzexu.

tuzexové bony.

Pokud občan získal zahraniční měnu (valutu), musel si je povinně vyměnit právě za bony. Za ně pak mohl nakupovat ve speciálních prodejnách Tuzex zahraniční nebo jiné nedostatkové či luxusní zboží. Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné koruny.

Bony. Bony byly poukázky, jimiž se platilo v Tuzexu. Oficiálně je občan mohl získat pouze při povinné výměně za valuty. Byli to hlavně lidé, kteří pracovali v zahraničí a po návratu do vlasti si museli vyměnit valuty za bony.

Jak se dali sehnat bony

Bony bylo možné oficiálně získat formou mzdy za práci v zahraničí. Zpravidla vše se praktikovalo tak, že zaměstnavatel sám převáděl mzdu pracovníka ze zahraniční měny na tuzexové koruny a ty ukládal na soukromé konto pracovníka do banky. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.Bony se však daly získat nelegální cestou od veksláků, tedy překupníků. Přestože bylo tuzexové zboží poměrně drahé, byl o ně obrovský zájem. Na dračku šly hlavně rifle, kosmetika, kazeťáky, televize nebo digitální hodinky.Podnik zahraničního obchodu Tuzex vznikl na základě vyhlášky ministra zahraniční‑ ho obchodu v červnu 1957. Jeho pobočky byly v Československu zakládány za účelem vytváření devizových rezerv pro československou ekonomiku. Dělo se tak skrze prodej zboží v drobném za cizí měny.

Tuzex měl v Praze hned několik prodejen, například ve Štěpánské ulici, Krymské, na rohu Spálené a Vodičkovy, či na Tylově náměstí. Poslední jmenovaná se specializovala zejména na prodej zahraničního alkoholu a kuřiva.

Kolik stály džíny v Tuzexu : "Tuzex byl obchod s luxusním zbožím, kde se prodávalo za druhotnou měnu bony, kde v československé bance se směňovaly v kurzu 1:5, kde plat v roce 1985 byl necelých 3000 korun a džíny se pohybovaly od 180 do 240 bonů, kde nejdražší byly samozřejmě nejžádanější Levi Strauss," řekl Robert Vůjtek – ředitel Retro muzea …

Jak šlo ziskat bony : Bony bylo možné oficiálně získat formou mzdy za práci v zahraničí. Zpravidla vše se praktikovalo tak, že zaměstnavatel sám převáděl mzdu pracovníka ze zahraniční měny na tuzexové koruny a ty ukládal na soukromé konto pracovníka do banky. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.

Kolik stojí bony

Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné koruny. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech 20. století prodával přibližně za 5 Kčs.

Bony se však daly získat nelegální cestou od veksláků, tedy překupníků. Přestože bylo tuzexové zboží poměrně drahé, byl o ně obrovský zájem. Na dračku šly hlavně rifle, kosmetika, kazeťáky, televize nebo digitální hodinky.Lidé, kteří neměli přístup k valutám, mohli koupit bony pouze na černém trhu od veksláků. Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné Kčs. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech 20. století prodával přibližně za 5 – 6 Kčs.

Kolik Bonu stály rifle : Původně pracovní oděv amerických dělníků se stal takovou senzací, že u nás brzy našly odbyt i další značky jako Levis nebo Wrangler, označení „rifle“ se už ale vžilo jako označení pro jakékoliv džíny. Stály více než 70 bonů.