Jak se mnozi kaštan?
Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.Množí se roubováním na podnož . Odrůda je ranější a z tohoto důvodu je také vhodná pro naše klimatické pásmo, Dozrávání konec října až polovina listopadu . Tato odrůda je zde vysazována již dlouho a velmi se osvědčila .Semena sázíme do hloubky cca 5-8 cm do kypré půdy a to tak ,aby špička kaštanu směřovala do boku( do strany) Když sázíme kaštany do volné půdy můžeme zeminu přikrýt černou PET folií nebo jiným druhem folie a místa ,kde jsou kaštany zasazeny,prostřihnout tak jako když se sází např. okurky.

Jak vypěstovat jedlý kaštan ze semene : Na podzim nasbíraná semena uložíme do nádoby s vlhkým pískem, a tu pak do chladu, nejlépe do ledničky. Po novém roce, koncem ledna až začátkem února semena vyjmeme, mohou být již naklíčená, a ty vysazujeme klíčkem dolů do květináčů, či seříznutých PET lahví, naplněných kvalitní hlínou.

Proč se nosí kaštany v kapse

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Kdy množit ibišek : Dalším způsobem rozmnožování ibišku je řízkování. Řízkujeme v létě, kdy odebíráme řízky z výhonů, které nemají květy.

Plody jsou nažky (kaštany neboli maróny) po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září.

Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.

Kdy zasadit kaštan

Jak zasadit kaštan

Dno můžeme vysypat také kompostem, který mladý stromek hezky vyživí. Kdy zasadit kaštan K výsadbě předpěstovaných sazenic můžeme přistoupit na jaře i na podzim. Pokud bychom se rozhodli pro pěstování ze semen, vyséváme je na jaře.Plody jsou nažky (kaštany neboli maróny) po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září.Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.

Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Kolik kaštanů pod postel : Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie.

Jak Nařízkovat ibišek : Řízkujeme v létě, kdy odebíráme řízky z výhonů, které nemají květy. Řízky by měly být dlouhé asi 10 cm, ve spodní části odstraníme listy, v horní části listy zčásti zastřihneme, abychom omezili vypařování vody. Řízky zapícháme do vylehčeného substrátu. Konce můžeme namočit do růstového stimulátoru.

Jak rozvětvit ibišek

Ibišek může dorůst výšky až 3 m. Tvarování: Mladé rostliny lze vytvarovat seříznutím vrcholových výhonů na začátku léta. Ostatní ibišky je dobré při přesazování nebo na jaře rozvětvit seříznutím hlavních výhonů až na polovinu.

1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.

Proč se sbírají kaštany : „Jedná se o velkou spárkatou zvěř, tedy jeleny, daňky a srnčí. Kaštany a žaludy je přikrmujeme po celé zimní období" řekl Stárek. Primárně se prý jedná o dokrmování zvěře ve zdejších revírech, v lesích i oborách. Kaštany a žaludy sbírají také žáci ze Základní školy Jana Václava Sticha-Punta Žehušice.