Jak se mění společenská smlouva?
Společenská smlouva může být měněna dohodou všech společníků; pro tuto dohodu se vyžaduje notářský zápis. Stanoví-li tak společenská smlouva, může být měněna i rozhodnutím valné hromady. Rozhodnutí valné hromady, jehož důsledkem je změna společenské smlouvy, nahrazuje rozhodnutí o změně společenské smlouvy.Pokud chce být nový společník zapsán do obchodního rejstříku, přikládá k návrhu, vedle smlouvy opatřené doložkou doručení společnosti, také čestné prohlášení (vzor čestného prohlášení) a souhlas se zápisem své osoby jako společníka do obchodního rejstříku.Společenská smlouva nabývá účinnosti později v případech konstitutivního zápisu do obchodního rejstříku (rozhodnutí o změně základního kapitálu, rozhodnutí o změ- ně obchodní firmy).

Jaké náležitosti musí splňovat společenská smlouva aby byla platná a byla jí založena společnost s ručením omezeným : Podle zmíněného ustanovení zákona musí společenská smlouva vždy určit a identifikovat společníky společnosti (s uvedením jejich jména a bydliště nebo sídla), stanovit výši vkladů připadajících na podíly jednotlivých společníků, určit výši základního kapitálu (u společnosti s ručením omezeným musí tento činit alespoň 1, …

Co má obsahovat společenská smlouva

Společenská smlouva zpravidla obsahuje i věci, jako je úprava podmínek převodu podílu na jiného společníka nebo na třetí osoby, definuje podmínky pro rozdělování zisku mezi společníky nebo zastavení podílu, eventuálně upravuje způsoby zvyšování či snižování základního kapitálu.

Jak lze změnit společenskou smlouvu osobních společnosti : Společenskou smlouvu s.r.o. je možné změnit:

dohodou všech společníků; rozhodnutím valné hromady (pokud to společenská smlouva umožňuje).

Společníkem může být nejen fyzická osoba, ale i jiná právnická osoba, včetně jiné s.r.o., akciové společnosti, neziskové organizace či zahraniční firmy. Fyzická osoba musí být plnoletá. Neexistují však žádná horní věková omezení pro stát se společníkem.

Dokumenty potřebné ke změně jednatele

  1. čestné prohlášení a výpis z rejstříku trestů
  2. společenská smlouva / zakladatelská listina.
  3. zápis z valné hromady.

Co by měla obsahovat společenská smlouva

Obsah společenské smlouvy

Ty upravuje zejména §146–149 ZOK. Ve společenské smlouvě je nutné uvést tyto údaje: obchodní název společnosti; sídlo společnosti (stačí uvést název obce – později při zápisu do OR a vyřizování živnosti musíte navíc doložit souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla);Každá smlouva by měla obsahovat následující náležitosti.

  1. Smluvní strany. Pokud smlouvu uzavírají právnické osoby, patří mezi základní údaje článku Smluvní strany:
  2. Předmět smlouvy.
  3. Základní podmínky spolupráce.
  4. Povinnosti smluvních stran.
  5. Cena zboží, služby či díla.
  6. Odstoupení od smlouvy.
  7. Další ustanovení
  8. Závěrečná ustanovení

Jak si založit firmu v 5 krocích

  1. krok – Sepsání Společenské smlouvy. Zakladatelským dokumentem je v případě více zakladatelů Společenská smlouva.
  2. krok – Složení vkladů neboli základního kapitálu.
  3. krok – Získání živnostenského oprávnění
  4. krok – Zápis do Obchodního rejstříku.
  5. krok – Registrace u finančního úřadu.


U notáře sepíšeme (formou notářského zápisu) společenskou smlouvu. Pokud by tuto společnost zakládala pouze jedna osoba (fyzická či právnická), pak by se sepisovala zakladatelská listina. Novinkou je, že počet zakladatelů/společníků není již omezen (dříve to bylo maximálně 50 zakladatelů či společníků).

Kde najdu společenskou smlouvu : Společenská smlouva s.r.o. a a.s. musí mít ze zákona formu veřejné listiny. To znamená, že je sepsána notářským zápisem a povinně se zveřejňuje ve sbírce listin. Smlouvy můžete najít online na or.justice.cz.

Jaký je rozdíl mezi jednatelem a společníkem : Rozdíl mezi jednatelem a společníkem

jednatel řídí společnost, rozhoduje o finančních záležitostech firmy, jedná jejím jménem a podepisuje smlouvy, zatímco společník je majitel nebo spolumajitel, je členem valné hromady společnosti, nejedná jménem firmy a nepodepisuje smlouvy (pokud není zároveň jednatelem).

Co může společník

Právem společníka s.r.o. je na valné hromadě nejen hlasovat, ale rovněž vznášet dotazy či připomínky k vedení společnosti. Obecně má práva k nejdůležitějším rozhodnutím týkajícím se společnosti. Pokud není zároveň jednatelem, nemůže podepisovat smlouvy a jednat jménem firmy.

Změna jednatele

Aby bylo možné provést změnu jednatele společnosti, je nutné o tom rozhodnout na valné hromadě. Pokud má vaše firma pouze jediného společníka, tak stačí jenom jeho rozhodnutí. Následně se odvolá jednatel původní a na jeho místo se jmenuje jednatel nový.Změnu jednatele je následně velmi podstatné promítnout do obchodního rejstříku. K tomuto je nutno vypracovat návrh na zápis změny do obchodního rejstříku (formulář nalezneme na www.justice.cz) a zaplatit poplatek 2.000,- Kč.

Co musí každá smlouva obsahovat : Náležitosti smlouvy

podstatné náležitosti, které smlouva musí mít. Může se jednat o formální náležitosti, kterými je především písemná forma, a obsahové náležitosti. Například ujednání o ceně, řádná specifikace předmětu smlouvy (smlouva musí být určitá), identifikace smluvních stran nebo jiné specifické náležitosti.