Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.Začínáme si vyrábět svoje vlastní bylinkové rostlinné oleje neboli maceráty. Ty se vyrábí tak, že ponoříme mírně zavadlou bylinku do námi zvoleného rostlinného oleje a necháme minimálně dva týdny macerovat. Výroba macerátů je velmi jednoduchá a tuto maceraci zvládne každý z nás.Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.
Jak macerovat alkohol : Postup při macerování
– se vloží do sklenice a zalijí alkoholem. Suroviny musíme přesně odvážit a alkohol musí mít správnou požadovanou koncentraci. Směs necháme předepsanou dobu na teplejším místě. Při macerování listů bylin je lepší listy nejdříve smíchat s vodou, určenou k zředění alkoholu, a pak přilévat alkohol.
Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem
Nálev je roztok, který vznikne, když se droga (např. čaj) přelije vroucí vodou a nechá se určitou dobu (3 až 15 minut) za případného občasného promíchání louhovat a poté se scedí. Liší se od výluhu (delší macerování ve studené vodě) a odvaru (droga se ve vodě vaří).
Jak správně udělat odvar : Odvary se připravují tak, že se bylina zaleje studenou vodou (někdy je dobré ji nechat ještě nějakou dobu macerovat) a poté se zahříváním přivede k varu. Podle druhu byliny se pak povaří 1 – 60 minut. Odvary se připravují především z kořenů, oddenků, kůry či plodů bylin.
Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.
Nejprve si připravíme měsíčkový olej macerací za studena. Čerstvé nebo dobře usušené květy měsíčku zalejeme kvalitním olejem a v uzavření skleněné nádobě necháme macerovat přibližně 2 týdny. Průběžně denně sklenicí otáčíme, aby byly květy neustále ponořené. Po 2 týdnech olej slijeme do lahve a uchováme v chladu.
Co to je macerát
Macerace je způsob, kterým se získávají ze základních surovin netěkavé aromatické a chuťové látky. Říká se tomu tzv. studený způsob, při kterém se potraviny máčí v tekutině, aby změkly, případně, aby se zbavily nežádoucího pachu.Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.V závislosti na odrůdě a typu výsledného vína se doba macerace při kontrolované teplotě 10–15 °C liší, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 12–20 hodin, výjimkou není ani 48hodinová macerace. U aromatických odrůd, jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský a Muškát Ottonel, se rmut nechá macerovat přibližně 6 hodin.
Silný odvar
U přípravy tvrdších částí rostlin, jako je stonek či kořeny, bývá účinnější odvar. Vložíme je do studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme a necháme ještě luhovat. Je opravdu důležité začít ve studené vodě a tu postupně ohřívat.
Co to je odvar : Odvar se získá tak, že se části rostlin vloží do vody pokojové teploty, která se uvede do varu. Vaří se 10-15 minut, pak se nechá ještě asi 15 minut stát a scedí se. Uvedeným postupem se obvykle připravují výluhy z drog obsahujících třísloviny (například dubová kůra) nebo z tvrdých částí rostlin (kořeny apod.).
Jak horkou vodou zalévat bylinkový čaj : Teplota vody
Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů. Jinak se chovají ovocné a bylinné čaje a také černý čaj. Přírodní třísloviny (takzvané katechiny) v těchto druzích čaje se nejlépe uvolňují ve vroucí vodě.
Co to je macerace
Jde o tzv. studenou úpravu základních surovin, abychom z nich buď získali chuťové, aromatické látky nebo potlačili nežádoucí zápach. Macerování může podléhat ovoce, bylinky, sušená kůra, listy, kořeny či tvrdé plody.
Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce hojící se rány, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá i čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy, stařecké skvrny, pohmožděná čerstvá droga na křečové žíly.Měsíček se využívá:
- vnitřně ve formě čaje.
- vnitřně ve formě tablet a tinktur.
- zevně ve formě nálevu ke kloktání a výplachům úst,
- zevně k obkladům,
- přísada do koupele.
- zevně na pokožku ve formě oleje, mastí nebo krémů
Jak macerovat levandule : Macerát z levandule
Květy levandule nebo celou kvetoucí nať nechte macerovat ve vodě pár hodin, poté přeceďte a popíjejte. Tento nápoj příjemně zchladí v horkých dnech a navodí pocit poklidu. Do vody ještě můžete vymačkat limetku nebo citron.