STRUČNÝ SLOVNÍK
Ahoj! | Chào! / Tạm biệt! |
---|---|
Ano | Có |
Děkuji! | Cám ơn! |
Prosím! | Không có gì! |
Promiňte | Xin lỗi, |
Mezi základní způsoby chování patří: Pozdravte s úsměvem a pokývnutím hlavy. Můžete také říci "xin chao" (dobrý den) nebo "chao anh" (dobrý den, pane) nebo "chao chi" (dobrý den, paní), v závislosti na pohlaví a věku osoby.Vietnamský jazyk nemá kromě muongštiny (jíž mluví zhruba milionové etnikum Muongů ve VSR) žádný příbuzný jazyk a vykazuje proto řadu osobitých vlastností. Pro našince je velmi těžká už samotná jeho výslovnost.
Jak se řekne vietnamský pivo : Bia hoi, čerstvé pivo
Když se řekne pivo ve Vietnamu, mnoho lidí si jako první vybaví bia hoi. Čerstvé pivo, které se v noci uvaří a ráno rozdistribuuje do pivnic. Protože v sobě nemá žádné konzervanty, spotřebovat se musí do večera.
Na co si dát pozor ve Vietnamu
Mějte na paměti, že zejména držení a šíření drog je ve Vietnamu trestné a můžete být klidně odsouzeni k trestu smrti. Vyhněte se jídlům, která nejsou dostatečně tepelně zpracovaná, a nepijte vodu z kohoutku (pouze balenou). Pozor také na ledové kostky v nápojích! Můžete tak předejít trávicím obtížím.
Jak se řekne vietnamský dobrou chuť : Dobrou chuť! Chúc bạn ăn ngon miệng!
Zde jsou věty, které budou velice užitečné až budete na tržnici nebo ve Vietnamu: Xin chào!
Přítomnost významnějšího počtu vietnamských občanů na území ČR počíná v roce 1956 zřízením česko-vietnamské školy pro 100 příchozích vietnamských dětí v Chrastavě. Mnohé z těchto dětí pak v Československu vystudovaly i střední a vysokou školu.
Jak se řekne vietnamský na zdraví
Zde jsou věty, které budou velice užitečné až budete na tržnici nebo ve Vietnamu: Xin chào! Zdravím!Ve Vietnamu platí zákaz dovozu zbraní a munice, výbušnin, petard, vojenského materiálu (včetně uniforem) a dále pornografických a „politicky závadných" materiálů. Je zakázán dovoz drog a toxických chemikálií. Držení drog je trestné a dle množství může vést i k udělení trestu smrti.nedoporučuje se zde užívat drogy – užívání a prodej drog je ve Vietnamu ilegální nedotýkejte se posvátných předmětů vhodně se oblékejte (dlouhé kalhoty, ne v plávkách do chrámů, apod…), i přesto se to porušuje. neužívejte alkohol na vesnici a nedělejte vyrvál (rýžové víno či jiný alkohol vám stejnak nabídnou)
Slovník základní vietnamských slov a frází
Chào buổi sáng! Dobrý den! Xin chào! Dobrý večer!
Kolik procent Vietnamců žije v ČR : Podíl Rusů mezi cizinci se nezměnil. Významnou menšinou jsou však v Praze také Vietnamci, kteří zde tvoří 6,2 % cizinců (14,6 tisíc osob), nebo občané USA (2,4 % cizinců, 5,6 tisíc osob). Celkový podíl cizinců na populaci Prahy v roce 2021 byl 18,5 % a prozatím má stále mírně rostoucí tendenci.
Jak se dostali Vietnamci do Čech : V Česku žije téměř 60 tisíc vietnamských občanů. Po Slovácích a Ukrajincích jde o třetí největší cizineckou skupinu. První Vietnamci přicházeli do někdejšího Československa už od padesátých let minulého století. První větší skupinou bylo sto dětí postižených válkou, které byly umístěny do Chrastavy na Liberecku.
Jaké oblečení si vzít do Vietnamu
Vietnam je tropická země, takže je důležité sbalit lehké oblečení z prodyšných materiálů, jako jsou bavlna a len. Kraťasy, šaty a trička jsou ideální na udržení chladu v horku. Nicméně, je také dobré si sbalit lehkou bundu nebo pláštěnku, protože počasí může být nepředvídatelné, zejména během deštivého období.
BEZPEČNOST VE VIETNAMU
- V zemi se pohybujte pouze mimo vojenské oblasti.
- Při pohybu venku si dávejte pozor na své cennosti.
- Hlídejte si nápoje v barech či klubech – aby do nich někdo nenasypal drogy.
- Při pohybu po vietnamských ulicích buďte nanejvýš opatrní.
- Vyhýbejte se jakémukoliv překupnictví a pouličním podvodníkům.
Pohodlné boty: Vietnam je země plná možností pro chůzi a průzkum, takže jsou nutné pohodlné boty. Doporučují se tenisky, sandály a jiné prodyšné boty, abyste udrželi své nohy v chladu a pohodlí. 3. Ochrana proti slunci: Slunce může být v Vietnamu intenzivní, proto je důležité chránit se před škodlivými UV paprsky.
Proč je v Česku hodně Vietnamců : století Vietnamci v ČR mohli od roku 1993 uzavírat mezi s sebou sňatky a vznikem nových rodin došlo k zvětšování vietnamské komunity v ČR. Vzhledem k zdejším lepším životním a ekonomickým podmínkám se rodiny ve Vietnamu skládali na náklady pro příjezd do České republiky.