Pojistky nebo kabely
Pojistky lze zkontrolovat využitím testu spojitosti na multimetru. Ten otestuje jedinou věc, a to zda je nebo není komponenta schopna vést signál nebo napětí. Oběma měřícími kabely multimetru se dotkněte obou vývodů/konců pojistky či kabelu.Hodnota pojistka záleží na velikosti proudu, který tvůj ledpásek odebírá. Spočítáš si maximální odebíraný proud, proud = výkon/napětí a pojistka musí být alespoň o 10% větší ale neměla by být větší než 50%. Nejmenší autopojistka je 7,5A, což je při 12V napětí výkon 90W. Takže múže jistit cca 60W až 80W.Případnou spálenou pojistku lze zkontrolovat také pomocí měřiče odporu. Po přiložení měřicích sond k pojistkovým vodičům spusťte měření odporu. Pokud je hodnota elektrického odporu velmi vysoká nebo zařízení hlásí přerušení obvodu, je pojistka přepálená.
Jak poznat špatnou Nožovou pojistku : Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí. Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů.
Jak změřit pojistku
Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu. Pokud je zachována kontinuita obvodu, měřič by měl indikovat poměrně malý odpor.
Jak se měří s Multimetrem : Na multimetru předvolíme vhodný rozsah (spíše vyšší), do správných svorek zasuneme měřicí šňůry a přiložíme hroty k měřeným bodům. Pak již jen odečteme zobrazenou hodnotu elektrického napětí. Pro vyšší přesnost můžeme přepnout multimetr (je-li to možné) na citlivější rozsah a získat přesnější údaj.
Jak nahodit hlavní jistič Uchopte jej a zatáhněte po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat. V případě, pokud by opět spadl, je někde v obvodu krátké spojení (zkrat) a je tak nezbytné zavolat odborníka kvůli opravě.
V jističi je pohyblivý kontakt, který drží tzv. kotva ve spojení s pevným kontaktem. Pokud dojde ke zkratovému proudu, elektromagnet k sobě přitáhne kotvu, čímž dojde k odtržení kontaktů, a tudíž k přerušení obvodu.
Jak poznat špatnou keramickou pojistku
Pozná se to tak, že samotná pojistková vložka má na zadní straně kovové víčko a na něm kontrolní terčík. Doléhá-li terčík na víčko, je pojistka v pořádku. Je-li terčík odchlípnutý nebo úplně odpadl a je vidět pružinka, kterou terčík za normálních okolností zakrývá, je pojistka přepálená a musíte ji vyměnit.Nožové pojistky se vyměňují pouze (!) pomocí izolovaného držáku, tzv. žehličky.Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod. Vlákno tavné pojistky je obvykle zabudováno do skleněného tělíska.
Spálenou pojistku smíš nahradit jen pojistkou novou, stejně dimenzovanou (pouze v nutném případě ji můžeš na krátký čas nahradit pojistkou, která je dimenzovaná na nižší proud – nikdy ne na vyšší). Pojistky a jističe nám zajišťují bezpečné používání elektrických spotřebičů a zařízení.
Jak změřit kabel Multimetrem : Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V). Při měření napětí nesmí být nikdy červený vodič připojen do svorky měřící proud (A, mA).
Jak změřit proud ve vypínači : Protože vypínací proud (zkratový proud) spotřebiče nelze přímo měřit, je zjištěn odpor (impedance zkratové smyčky) mezi fázovým a ochranným vodičem. Měření impedance smyčky se provádí na zásuvce pro spotřebič. Měření se provádí přepínatelným měřicím přístrojem.
Jak zjistit jaký mám jistič
Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.
Zkontrolujte jističe – najdete na nich malé páčky nebo spínače, které jsou v poloze vypnuto nebo zapnuto. Tyto menší jističe slouží ke kontrole konkrétních elektrických obvodů v domácnosti. Každý jistič nahazujte zvlášť – pokud jste našli shozený jistič, nahoďte ho.Problém může být způsoben dosluhujícím stykačem, který spíná Vaše akumulační spotřebiče. Vlivem rozložení magnetického toku v magnetickém obvodu stykače dochází ke zvětšování vzduchové mezery, která pak způsobuje popisované bzučící zvuky.
Jaké jsou hodnoty jističů : Čtyřpólové jističe smí mít tři nebo čtyři jištěné póly. Přednostní hodnoty jmenovitého proudu jsou: 6 A, 8 A, 10 A, 13 A, 16 A, 20 A, 25 A, 32 A, 40 A, 50 A, 63 A, 80 A, 100 A a 125 A. Normalizované hodnoty jmenovitého kmitočtu jsou 50 Hz a 60 Hz.