Jak se měří podbřišník?
Dejte sedlo na koně a změřte si to krejčovským metrem od zápinky k zápince a podle toho vyberte délku podbřišníku.Podbřišník by měl být dostatečně široký. Ideálně by měl být v oblasti hrudní kosti rozšířen tak, aby lépe rozkládal tlak. Zároveň si dejte pozor na to, jestli například kožený podbřišník svými tvrdými lemy koně netlačí. Stejně tak je důležitá správná délka podbřišníku, která ovlivňuje nejen koně, ale také jezdce.Podbřišník zapneme nejdříve zlehka, nedotahujeme hned „na doraz“. Pokud je sedlo v korektní pozici, měla by se mezi podbřišník a přední nohu koně vejít položená dlaň. Někdy je to o maličko méně, někdy trochu více – je to ovlivněno stavbou těla koně, typem sedla, podbřišníku atd.

Jak dlouhy Westernovy podbřišník : Nejběžnější velikosti jsou 30″ (76 cm), 32″ (81 cm) a 34″ (86 cm). Optimálně dlouhý podbřišník by měl začínat cca 20 cm pod sedlovými závěsy (s ohledem na velikost koně), kruhy nebo přezky podbřišníku by měli být tak vysoko, aby se nedostávali do kontaktu s loktem koně při pohybu.

Jak určit velikost posedlí

Délka posedlí se měří vždy od přední rozsochy do zadní rozsochu sedla a je měřena v centimetrech.

Jakou zvolit velikost posedlí : Při volbě posedlí záleží na déle stehenní kosti jezdce a velikosti hýždí. Nejčastější velikostí pro jezdce kolem 165-175 cm se střední postavou je velikost posedlí 17,5, dětká sedla pro poníky se pak pohybují ve velikostech 15-16. Velikost posedlí 18,5 je pro vyššího jezdce s mohutnější postavou.

Správná délka drezurního podbřišníku je taková, že ideálně kopíruje hranu podsedlové dečky. Ano, je to tak jednoduché. Nesmí být ale tak dlouhý, aby by se krabatil pod dečkou. Samozřejmě váš kůň se může v sezoně měnit, přibírat nebo hubnout.

Většinou se to dělá tak (řemen je hodně dlouhý), že se provlíkne v sedle zepředupředu dozadu, pak do oka podbřišníku a znovu do sedla, tak aby ten volný konec nebyl moc dlouhý. Dotahuje se povolením kravaty a přitáhnutím řemenů po smyčce.

Co je posedlí

Posedlí je oblast sedla, na níž sedí jezdec svým pozadím. Je to vypolstrovaná číst sedlové kostry, potažená většinou kůží. K posedlí se počítají i malé bočnice. To jsou „kožené klapky“, které tvoří přechod posedlí ve velkou bočnici a kryjí i třmenové zámky.Pro výběr sedla není důležitý jen jezdec a jeho parametry a komfort, stejně důležitý je samozřejmě i kůň. Dle stavby jeho těla je třeba vybírat šířku a typ komory. Komora sedla je místo, které je nejblíže kohoutku koně.Velikost posedlí se měří ze středu zadní rozsochy k bočnímu nýtu u předních rozsochy.

Cílem westernového výcviku koně je, aby se dal důsledně ovládat i při vedení otěží jednou rukou. Napřed se však musí dokonale nacvičit obouruční vedení otěží. Při westernovém ježdění se zpravidla používají oddělené otěže (Split Reins), jejichž konce nejsou navzájem spojeny.

Jak se sedla kůň : Bočnice sedla by měly být těsně za lopatkami koně. Musíme si dát pozor, abychom při hledání správné polohy sedla nešli proti směru srsti. Nejlepší je při sedlání sedlo posunout až téměř na krk koně a až poté sunout dozadu tak, aby sedlo bylo za lopatkami koně.

Jak zjistit velikost posedlí : Délka posedlí se měří vždy od přední rozsochy do zadní rozsochu sedla a je měřena v centimetrech.

Kolik cm má komora 3

Šířka komory

Č. Komora Šířka v cm
1 UZKÁ 11,5 – 13
2 STŘEDNÍ 13,5 – 14,5
3 ŠIROKÁ 14,5 – 15,5
4 EXTRA ŠIROKÁ 15,5 – 16,5

29. 4. 2023

Nejčastěji se setkáváme se značením úzká-střední-široká (1-2-3). Někteří výrobci šířku označují vzdáleností rozsochy v místě, kde sedlo dosedá na bok kohoutku. K dostání jsou různé měrky šířky komory, které Vám pomohou šířku určit.Pobídka vnější nohou by měla přijít o setinu vteřiny dříve než pobídka vnitřní nohou. Vnější otěž musí být napnutá! Pokud budete tahat převážně za vnitřní otěž ve snaze přistavit koně dovnitř a vnější otěž bude volná, koni vypadne plec ven a téměř určitě nacválá na vnější – tedy na špatnou nohu.

Jak správně sedět v sedle : Pevný sed

  1. hlava vzhůru, pohled směřuje kupředu.
  2. pěsti lehce stočené dovnitř
  3. ruce mírně nad kohoutkem.
  4. lokty u sebe, ne však křečovitě přitisklé
  5. páteř ROVNÁ a kolmo ke koni.
  6. pozadí spočívá v nejhlubší části sedla ne na zadní rozsoše.
  7. stehna přitisklá k sedlu, ale ne křečovitě
  8. holeň lehce posunuta dozadu.