Černý čaj se zpravidla louhuje 2-3 minuty, pokud ale užíváte čaj například při průjmu, můžete louhovat až pět minut. Naopak připravujete-li čaj dětem, vždy louhujte kratší dobu, aby čaj byl spíše slabší.Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.Pokud jej budete louhovat déle než pět minut, začnou v čaji účinkovat látky zvané třísloviny, které účinky kofeinu mohou eliminovat. Takto silný výluh můžete používat klidně i před spaním – některé herbáře totiž vyzdvihují, že má naopak relaxační účinky.
Jak horkou vodou se zalévá čaj : Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 stupňů. Můžete ho nechat louhovat až pět minut. Záleží jen na tom, jak ho chcete mít silný. Z jednoho čaje můžete připravit až tři nálevy.
Jak spravne louhovat čaj
Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.
Jak dlouho můžu louhovat máte : 1-2 lžičky Mate nasypte do šálku (200 ml) a zalijte 70-80 °C horkou vodou. Nechejte max. 3-5 minut louhovat a poté sceďte. Čím déle jej necháte louhovat, tím je nálev povzbudivější.
Většinou se bylinkové čaje při zdravotních potíží pijí dvakrát až třikrát denně. Bylinné čaje jako máta, meduňka, levandule nebo heřmánek jsou zase skvělou volbou pro uvolnění a snížení stresu, proto je nejlepší si je dopřát večer před spaním nebo během odpočinkových momentů.
Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.
Jak správně zalévat čaj
Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů. Jinak se chovají ovocné a bylinné čaje a také černý čaj. Přírodní třísloviny (takzvané katechiny) v těchto druzích čaje se nejlépe uvolňují ve vroucí vodě.Jak připravit dokonalý kopřivový čaj
Do šálku vložte tři až čtyři lžičky čerstvých nebo jednu lžičku sušených listů. Zalijte je 200 ml vroucí vody. Nechte směs 10 až 15 minut odstát.Čaj z rýmovníku
na 200ml vody vezměte jeden střední lístek rýmovníku. lehce lístek pokrájejte a zalijte vroucí vodou. nechte 7 až 10 minut louhovat, pro malé děti stačí 5 minut.
Podílí se na potlačení duševní a tělesné únavy. Uvádí se, že účinek yerba maté je bez vzniku tolerance a adrenergního vyčerpání, bez vzniku závislosti a abstinenčních příznaků, jak to může někomu dělat káva. Současně nebrání kvalitě nočního spánku a odpočinku.
Kdy pít Yerba máte : – Ideální je začít 2 hodiny po probuzení a skončit 6 hodin před spánkem.
Jak casto pít Repikovy čaj : Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.
Kolik čaje denně může vypít
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Teplota vody
Kvalitní zelený nebo bílý čaj byste v žádném případě neměli zalít vroucí vodou. Přijde tak o své unikátní aroma. Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů.1. Matematicky
- 60°C – když smícháš vroucí s kohoutkovou půl na půl.
- 70°C – když dáš 2 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
- 80°C – 3 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
- 90°C – je spíš lepší nechat vychladnout vroucí vodu těch pár vteřin, viz níže.
Kolik kopřiv na čaj : Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.