Jak se louhuje?
Natronový louh lze připravit smícháním hydroxidu sodného (louh sodný) a vody ve správných poměrech. Hydroxid sodný (NaOH) lze snadno najít ve stavebnictví a obchodech pro kutily nebo online; nejlepší je koupit ho jako hotový vodný roztok.První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Hydroxid pomalu a opatrně sypej do vody. Počítej s tím, že teplota roztoku bude postupně stoupat, nádoba tedy může být horká. Proto se hodí rozdělávat roztok rovnou ve dřezu se studenou vodou. Voda pro přípravu louhu by měla mít maximálně pokojovou teplotu, rozhodně nesmí být teplá nebo dokonce horká.

Co se stane když nechám čaj louhovat moc dlouho : Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.

Čím se neutralizuje louh

neutralizaci louhů (zásad, hydroxidů) provedeme zředěným roztokem octa, citronovou šťávou nebo borovou vodou;

  1. oči žádnými roztoky nevyplachujeme, pouze důkladně proplachujeme vodou;
  2. poleptané místo překryjeme sterilním krytím;
  3. v případě potřeby, u poleptání oka vždy, vyhledáme lékaře.

Co rozpustí louh : Snadno se rozpouští ve vodě a etanolu. Při rozpouštění se uvolňuje velké množství tepla. Roztok reaguje silně alkalicky.

Černý čaj vyžaduje jinou teplotu na základě druhu černého čaje. Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak dlouho nechat pusobit louh

Při čištění odpadů vsypeme do sifonu umyvadla, výlevky, vany cca 100 g hydroxidu sodného a zalijeme 0,5 l horké vody. Necháme působit 30 minut a pak propláchneme. Při větších nečistotách proceduru opakujeme. Nelze používat na hliníkové potrubí!Černý čaj se zpravidla louhuje 2-3 minuty, pokud ale užíváte čaj například při průjmu, můžete louhovat až pět minut. Naopak připravujete-li čaj dětem, vždy louhujte kratší dobu, aby čaj byl spíše slabší.poleptanou pokožku omyjte proudem vody a zasažené místo zneutralizujte roztokem sody (v případě poleptání kyselinou) nebo octa (v případě poleptání hydroxidem/louhem) zasažené oko vymývejte proudem vody a odstraňte nečistoty.

chemikálii neutralizujeme velmi zředěnými roztoky (vyjma očí, ty jen vyplachujeme) Kyselina — jedlá soda, mýdlová voda. Zásada — ocet, citrónová šťáva. při požití podáme postiženému větší množství vody a zajistíme převoz do nemocnice, nevyvoláváme zvracení (došlo by k opětovnému kontaktu chemikálie s jícnem)

Jak správně vyčistit odpad louhem : Není hořlavý ani výbušný, ale je to velmi silná žíravina a zdraví škodlivá látka. Vždy, když s louhem pracujeme, musíme používat ochranné pomůcky. Při poleptání okamžitě omývejte napadené místo pokožky proudem studené vody a následně neutralizujte poleptané místo slabou kyselinou (zředěný ocet nebo kyselina citronová).

Jak dlouho se má louhovat čaj : Doba louhování je pět až osm minut. Pozor, pokud čaj scedíte příliš brzy, nestihne se vylouhovat.

Jak poznam že má voda 60 stupnu

1. Matematicky

  1. 60°C – když smícháš vroucí s kohoutkovou půl na půl.
  2. 70°C – když dáš 2 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
  3. 80°C – 3 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
  4. 90°C – je spíš lepší nechat vychladnout vroucí vodu těch pár vteřin, viz níže.


Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.Čaj z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který můžete pít pravidelně, pokud nejste alergičtí na mátu a nejsou u vás známy žádné kontraindikace. Obecně platí, že denní dávka máty by neměla překročit 3-4 šálky čaje.

Jak cistit odpad louhem : POUŽITÍ HYDROXIDU – Vždy, co nejvíc horkou vodu před a po.

b) Vsypte cca 100g přípravku do sifonu, výlevky či prostě odpadu od záchodu, vany apod. d) Počkejte cca 30min a vše propláchněte tekoucí vodou. e) Pokud budete mít pocit, že vše ještě neodtéká 100%, tak proces opakujte za nějakou dobu.