Doba mezi nákazou a onemocněním je obvykle 2–6 týdnů. Pokud se příznaky objeví, trvají až 8 týdnů a typicky se jedná o nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, žloutenku, teplotu a bolest břicha. Pokud nedojde k zežloutnutí, příznaky mohou připomínat chřipku.V první fázi se onemocnění projevuje chřipkovými příznaky jako je zvýšená teplota, nevolnost, bolest kloubů, svalů, hlavy a břicha, celková slabost. Mohou se vyskytnout kožní a nervové projevy, změna barvy kůže, očního bělma, moči a stolice.Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.
Jak se dá dostat žloutenka : Jak se žloutenka přenáší Virová hepatitida A se přenáší přes zažívací ústrojí, konzumací kontaminovaných potravin, vodou nebo špatně umytýma rukama. Virová hepatitida B pak nejčastěji krví, ale může být přenesena i z nakažené matky na plod. Virová hepatitida C je striktně krví přenosné onemocnění.
Jak se leci hepatitida
Hepatitida A a B se léčí zejména antivirotiky, léky na podporu imunity a šetřící dietou. U nejzávažnějšího typu C se aplikuje trojkombinační terapie obsahující interferon (injekční aplikace), dále ribavirin a lék ze skupiny přímo působících antivirotik (aplikují se prostřednictvím tablet).
Proč se infekční žloutence typu A říká nemoc špinavých rukou : Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.
Hepatitidu A způsobuje virus hepatitidy A. Nejčastěji se šíří výkaly nakažené osoby, a to buď prostřednictvím konzumace kontaminovaných potravin nebo vody, nebo kontaktem mezi osobami při nedostatečné hygieně.
Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.
Jak zjistím že mám žloutenku
Příznaky žloutenky
- zežloutnutím kůže, očního bělma, sliznic a dalších tkání,
- dalšími projevy mohou být únava, svalové bolesti, teploty, nechutenství, bolesti břicha, průjmy či zvracení.
Inkubační doba virových žloutenek
hepatitidy A může uběhnout 15 – 50 dní, u hepatitidy B dokonce 1-6 měsíců, u hepatitidy C se dlouhou dobu nemusí projevit příznaky žádné a nemocný vůbec netuší, že hepatitidu typu C má. Nemocný bývá infekční už předtím, než se příznaky projeví.Hepatitidu A způsobuje virus hepatitidy A. Nejčastěji se šíří výkaly nakažené osoby, a to buď prostřednictvím konzumace kontaminovaných potravin nebo vody, nebo kontaktem mezi osobami při nedostatečné hygieně.
Akutní hepatitida E většinou samovolně odezní po 6–7 týdnech. Těžší průběh má infekce v těhotenství (mortalita matky 15–25 %) a u osob s těžkým chronický jaterním onemocněním (zejména u alkoholiků, kde mortalita dosahuje 60–70 %). Mnohdy probíhá infekce asymptomaticky zaznamenaná jen vzestupem hodnot jaterních enzymů.
Jak dlouho trvá regenerace jater : Doba se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Regenerační schopnost jater bohužel není neomezená a alkohol je pro ně velmi zatěžující, proto pravidelná konzumace alkoholu může způsobit až nevratný stav, jaterní cirhózu.
Jak se přenáší žloutenka typu A : Přenos: přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. Přenos krví a přenos sexuální je méně častý.
Co způsobuje hepatitida
Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.
Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.Ideální tepelnou úpravou při jaterní dietě je vaření nebo dušení. Hotová jídla by měla být především dobře stravitelná. Důraz je kladen na vyšší obsah bílkovin, proto doporučuji konzumovat především libové maso a mléčné výrobky. Vyhněte se alkoholu, tučným jídlům, kynutému těstu, nadýmavé zelenině a čerstvému pečivu.
Jak poznám že mi špatně fungují játra : Jak poznat, že vaše játra nejsou v pořádku
Mezi nejčastější patří zabarvení pokožky a bělma do žluta (tzv. žloutenka), únava, nechutenství, úbytek na váze, neobvyklé bolesti břicha nebo opuchnutí. Dalšími mohou být tmavě zbarvená moč a neobvyklá změna stolice.