Jak se léčí tupozrakost?
Tupozrakost se nedá operovat. Nelze odstranit ani laserem či jiným způsobem, jak si mnozí mylně myslí. Do 6 let věku ji ale můžeme úspěšně léčit okluzí (zakrýváním zdravého oka) a pravidelným cvičením tupozrakého, hůře vidoucího oka. Samozřejmě je důležitá přesná a správná korekce diotrické vady.Při tupozrakosti je běžné zhoršení vidění navzdory tomu, že zrak samotný se nezhoršuje. Stává se tomu především při vyřazení oka z užívání, neboť je to porucha ve zpracování zrakového vjemu. Vyskytuje se tedy hlavně u očí s vyšším počtem dioptrií, u dalekozrakých, při šilhání nebo při rozdílném počtu dioptrií na očích.S léčbou lze samozřejmě začít i později, ale úspěšnost s přibývajícím věkem klesá. Léčba je vždy individuální, kombinuje nošení dioptrických brýlí a používání okluzoru pro zakrytí zdravého oka (slabší tupozraké oko se tak posiluje) a v neposlední řadě dítě procvičuje oko pomocí pravidelných pleoptických cvičení.

Jak se vysetruje tupozrakost : Aby bylo vůbec možné oči dítěte řádně vyšetřit, používají se oční kapky rozšiřující zornice. Tyto kapky na přechodnou dobu vyřadí z provozu sval, který oko zaostřuje na různé vzdálenosti (tento proces se nazývá akomodace). Pokud by lékař kapky nepoužil, bylo by prakticky nemožné oči důkladně vyšetřit.

Kdy se nosi okluzor

Okluzor je pomůcka, která slouží k zakrytí oka při léčbě dětské šilhavosti a tupozrakosti. Okluzorem se zakrývá zdravé oko, aby tak slabší oko posílilo zrakové funkce. Tupozrakost, odborně nazývaná amblyopie, je jednou z nejčastějších zrakových poruch.

Kolik lidí má tupozrakost : Přibližně tři procenta populace postihuje tupozrakost, neboli amblyopie. Jde o funkční vadu, při které je většinou jedno oko postižené snížením zrakové ostrosti.

Tupozrakost je vada zapříčiněná nedostatečným vývojem jednoho oka a obvykle se vyskytuje v raném dětství. Právě kvůli možné tupozrakosti jsou u dětí důležité pravidelné oční prohlídky, protože právě ty mohou u nich vadu včas odhalit a zabránit dalšímu zhoršování vidění nebo i trvalé ztrátě zraku postiženého oka.

Tak jak jsme již zmínili, tupozrakost není anatomickým poškozením oka, a ne každé vyšetření, které nabízí například oční optika jej musí odhalit. Typickými znaky tupozrakosti jsou špatné odhadování vzdálenosti, horší prostorová orientace, časté zakopávání či narážení do věcí, zhoršená kvalita vidění přes postižené oko.

Jak vidí Tupozraky

Tupozrakost není sama o sobě zřetelná. Obraz z postiženého oka totiž mozek ignoruje a tupozraký člověk tím pádem vnímá pouze obraz ze zdravého oka. Již v dětství si člověk postižený tupozrakostí zvykne na obraz pouze z jednoho oka, a tedy si vůbec neuvědomuje, že jedno oko prakticky nepoužívá.Tupozrakost není sama o sobě zřetelná. Obraz z postiženého oka totiž mozek ignoruje a tupozraký člověk tím pádem vnímá pouze obraz ze zdravého oka. Již v dětství si člověk postižený tupozrakostí zvykne na obraz pouze z jednoho oka, a tedy si vůbec neuvědomuje, že jedno oko prakticky nepoužívá.Okluzor je měkký a přizpůsobivý. Okluzor je třeba přistřihnout, aby dobře seděl na brýlích a zajistil dokonalé krytí. Přísavkový okluzor má stejný tvar na pravé i levé oko. Přistřižením získáme okluzor pouze na dané oko a pro střídání očí je nutné mít okluzory dva.

Tupozrakost není sama o sobě zřetelná. Obraz z postiženého oka totiž mozek ignoruje a tupozraký člověk tím pádem vnímá pouze obraz ze zdravého oka. Již v dětství si člověk postižený tupozrakostí zvykne na obraz pouze z jednoho oka, a tedy si vůbec neuvědomuje, že jedno oko prakticky nepoužívá.

Jak dlouho se nosí okluzor : Jak dlouho je zapotřebí nosit okluzor Délku nošení okluzorů určuje lékař. Očička dítěte se mohou zakrývat střídavě nebo se zakrývá pouze jedno oko, dle stanovené diagnózy. Okluzory se nosí po takovou dobu, dokud nedojde ke zlepšení zraku.

Jak se pozná tupozrakost : Tak jak jsme již zmínili, tupozrakost není anatomickým poškozením oka, a ne každé vyšetření, které nabízí například oční optika jej musí odhalit. Typickými znaky tupozrakosti jsou špatné odhadování vzdálenosti, horší prostorová orientace, časté zakopávání či narážení do věcí, zhoršená kvalita vidění přes postižené oko.

Jak vypada tupozrakost

Mezi běžné příznaky tupozrakosti patří: Jedno nebo obě oči trpí rozmazaným viděním. Jedním okem nedokážete správně zaostřit na objekt, což způsobuje námahu druhého oka, protože musí kompenzovat výpadek postiženého oka. To pak vede k únavě očí.