Jak se léčí trombocytopenie?
Terapie se zahajuje až na výjimky při krvácení a/nebo hodnotě trombocytů pod 20–30 × 109/l. Stále zůstávají první volbou terapie kortikosteroidy a do žíly podávané imunoglobuliny. Pokud vlivem krvácení dojde k poklesu červených krvinek a chudokrevnosti, jsou potřebné i transfuze trombocytů.Purpura, jak se dřív nazývala trombocytopenie, znamená pro nemocného hrozbu krvácení – ať už z dásní, z nosu nebo do kůže, často také ze sliznic, například do zažívacího či močového traktu, nebo u žen v podobě mimořádně silného menstruačního krvácení.Vitamín K je rozpustný ve vodě, což znamená, že při vyšších teplotách se rozpouští a odpařuje. Jeho nejběžnější formou je phylloquinone, která se nachází ve zelených potravinách, jako jsou listová zelenina, olivy a špenát. Vitamín K je velmi důležitý pro tvorbu krevních destiček, které se podílejí na srážení krve.

Co způsobuje ztrátu krevních destiček : Ke snížení počtu trombocytů může docházet z různých příčin. Může provázet jiná onemocnění např. leukémie, poruchy kostní dřeně, imunitní onemocnění, nebo může vznikat následkem užívání řady léků. Klinicky se trombocytopenie projevuje jako krvácení, často ale nemusí být příznaky vůbec žádné.

Jak se projeví nedostatek krevních destiček v krvi

Jak vypadá nemoc krve

Imunitní trombocytopenie charakterizovaná nedostatkem krevních destiček se může projevovat snadnou tvorbou modřin, drobným krvácením do kůže a sliznic nebo častějším krvácením z nosu a dásní. Zastavit krvácení při úrazu může být velmi obtížné. Příznaky se ale nemusí vždy dostavit.

Co na doplneni krve : Velmi vhodná je veškerá zelenina povahy neutrální a osvěžující, jakou má červená řepa, červená kapusta, mrkev, špenát a fenykl. Sama příroda nám napovídá, že červeně zbarvené plody jsou vhodné i pro doplnění krve. Tedy červené hroznové víno, třešně či longan (typ liči). Dále rovněž meruňky a švestky.

Správná strava hraje důležitou roli v podpoře tvorby krevních destiček. Potraviny bohaté na vitamíny B12, C, D, K, železo, omega-3 mastné kyseliny, chlorofyl a kyselinu listovou jsou užitečnými pomocníky pro tvorbu krevních destiček.

Trombocyty (krevní destičky) jsou krevní buňky, které se podílejí na stavění krvácení při poraněních. Při nedostatku krevních destiček se i při malém poranění mohou objevit modřiny nebo krvácení. Při nedostatku krevních destiček se podávají přímo do žíly trombokoncentráty (transfuze krevních destiček).

Co zvysuje krevní destičky

Zvýšení počtu krevních destiček je důsledkem poruchy krvetvorné kmenové buňky z kostní dřeně. U necelých 50 % pacientů s esenciální trombocytémií je zjišťována mutace genu JAK2 V617F, jako je tomu u pravé polycytémie. U ostatních nemocných může být zjištěna mutace genu kalretikulin (CALR).Potraviny obsahující zinek, jako jsou ořechy, semínka (například dýňová semínka), hovězí maso a drůbež, mohou pomoci udržet krevní destičky v dobrém stavu. Potraviny bohaté na vitamín K, jako je brokolice, špenát a kel, jsou důležité pro srážení krve a zdravé krevní destičky.Obzvláště vysoké dávky poskytují ostružiny a jiné bobulovité plody, jahody, maliny, kiwi a ananas. Pro srážení krve je důležité konzumovat také potraviny s vyšším obsahem vápníku. Patří sem hlavně mléčné výrobky, ale také mořské ryby, ořechy a mandle a v neposlední řadě také listová a brukvovitá zelenina.

Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).

Co podporuje tvorbu krvinek : Chudokrevnosti předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitaminů B12, B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitaminu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.

Co to je trombocytopenie : Trombocytopenie je snížené množství trombocytů v krvi. Je důsledkem nerovnováhy mezi tvorbou a zánikem trombocytů. Buď vzniká málo trombocytů v kostní dřeni nebo dochází k jejich předčasnému zániku. Někdy může být i obojí.

Který vitamín reguluje srážlivost krve

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve.

Lopuch kořen (Radix bardanae) Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve. To ho řadí mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně.Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.

Jak dlouho trva doplneni krve po odberu : Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).