Kótování je způsob udávání velikosti předmětu nakresleného na výrobním výkresu. Pro určení rozměrů výrobku jsou rozhodující rozměry udané kótami, bez zřetele na měřítko, v němž je výkres nakreslen. Rozměry se nesmějí z výkresu odměřovat. Kóty udávají rozměry v milimetrech, ale bez značky "mm".Hloubka nenakreslené díry (hloubky) se zapisuje na odkazovou čáru za kótou průměru a za značku „x“. U klínů, klínových drážek, skloněných ploch a pod. Zaoblené přechody, zaoblené a zešikmené hrany se kótují k myšleným průsečíkům obrysových čar sousedních ploch.Kóty musí být čitelné, a proto se nesmějí psát přes jiné čáry výkresu ani tak, aby čára kótu rozdělovala. Pro napsání kóty ve šrafované ploše se v místě čísla kóty šrafování přeruší, lépe je napsat kótu mimo šrafovanou plochu. Většina rozměrů na výkresech se kótuje délkovými kótami.
Co je to kótovací čára : Kótovací čáry měří zadané body v kreslicí oblasti a zobrazují hodnoty délek, úhlů a výšek. Rozměrové čáry jsou uloženy spolu s modelem a lze je vybírat, měnit jejich velikost, přesouvat atd. Po vytvoření kótovací čáry můžete upravit její polohu (pomocí bodů roztažení a uchopení).
Jak kótovat zkosení
Hrany zkosené pod úhlem 45◦ se kótuj´ı soucinem velikosti zkosen´ı a úhlu 45◦. Malá nezobrazená zkosen´ı se mohou kótovat na/k odkazové cáre ukoncené šipkou smeruj´ıc´ı proti zkosen´ı. Hrany zkosené pod jiným úhlem nez 45◦ se mus´ı kótovat dvema kótami, délkovým a úhlovým rozmerem.
Jak se kotují okna : Okna (jako konstrukce výplně otvorů) se v půdorysu kótují koordinačními rozměry na kótovací čáře, šířka okna se uvádí nad kótovací čáru, výška okna pod kótovací čáru. Výška parapetu od úrovně povrchu podlahy se uvede do okrouhlých závorek za výšku okna viz.
Značce průměru Ř nebo poloměru R předchází značka S (sférický). Značku SR (sférický rádius) píšeme, je–li zobrazena méně než polovina koule. Značku SŘ píšeme, je–li zobrazena více než polovina koule. U díry kótujeme průměr a délku válcové části.
Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.
Jak označit řez
Řez je obraz předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Nezobrazují se části předmětu ležící před rovinou řezu, zobrazují se ale části předmětu ležící za rovinou řezu. Materiál v řezu se vyznačuje šrafováním. Není.li poloha roviny řezu zřejmá, nebo je-li v obraze více rovin řezu, musí se označit rovina řezu i obraz řezu.Hrany zkosené pod úhlem 45° se kótují součinem velikosti zkosení a úhlu 45°, např. 2 x 45°. Součin se zapisuje na kótovací čáru, na prodlouženou kótovací čáru nebo na/k odkazové čáře. Malá nezobrazená zkosení se mohou kótovat na/k odkazové čáře ukončené šipkou směřující proti zkosení.Kótuje se pouze rozměr stavebního otvoru = šířka nad kótovací čárou, výška pod kótovací čárou, případně se uvede v závorce výška stupně od podlahy v interiéru. Kótování je závislé na druhu a typu zárubně a na druhu stěny – příčky.
K tomuto jevu dochází v důsledku ochlazování vlhkého vzduchu. Důvodem jsou rozdílné teploty, kdy je v interiéru teplo a venku zima. Vlhkost ve vzduchu se začne srážet v podobě kapek vody a usazovat na hladkých a studených površích, mezi které patří například okna.
Kdy se orosí okna : K orosení dochází v momentě, kdy teplota vnější strany oken významně klesne pod teplotu venkovního vzduchu. Tato chvíle nastává např. po svítání kdy velmi rychle stoupá teplota vzduchu.
Jak oznacit řez : Je–li řezů nebo průřezů více než jeden, musí se označit jak stopy rovin řezů (průřezů), tak obrazy řezů (průřezů) písmeny nebo písmeny v kombinaci s číslicemi. U všech stop rovin řezů (průřezů) musí být vyznačený směr sklopené myšlené roviny řezu (průřezu), aby nemohlo dojít k záměně.
Jak se kreslí řez
Provádí se tenkou, mírně zvlněnou čarou od ruky, nebo čarou se zlomem (ta však musí mít přesné provedení). Řez je obraz předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Nezobrazují se části předmětu ležící před rovinou řezu, zobrazují se ale části předmětu ležící za rovinou řezu. Materiál v řezu se vyznačuje šrafováním.
Neprázdný průnik mnohostěnu a roviny budeme nazývat rovinným řezem mnohostěnu. Místo rovinný řez mnohostěnu budeme užívat též stručnější vyjádření – řez mnohostěnu a uvažovanou rovinu budeme nazývat rovinou řezu.Obloukovou míru okótujete, označíte-li oblouk a oba koncové body. Úhlovou kótu oblouku přidáte, označíte-li středový bod a koncové body. Označte přímku a oblouk, jejichž vzdálenost chcete zakótovat a přesuňte kótu na pozici, kde ji chcete mít na výkrese. Kóta automaticky zachytí střed oblouku.
V jaké výšce se řeže půdorys : V architektuře je půdorys plán, který ukazuje pomyslný řez budovou ve výšce jeden metr nad podlahou.