Kvas se při pokojové teplotě krmí přibližně každých 12–24 hodin. Krmení kvasu z lednice: Druhou možností je krmení 1-2x týdně. Takto krmte kvásek, který skladujete v lednici. Nízká teplota v lednici zpomaluje kvašení a kvas vydrží déle při síle.Ráno jej můžete dokrmit v poměru 1:1:1 (tak, že přidáte ke stávajícím 105 g kvasu ještě 100 g mouky, 100 g vody) a nechat ho ještě 4 až 5 hodin dokvasit. Záleží na vašem kvasu, prostředí a časových možnostech. Nebojte se však uchovávat třeba jen lžičku kvásku. Ano, i takové množství funguje!Můžete vyzkoušet.
- Do misky rozdrobíme droždí.
- Přidáme lžičku cukru.
- Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
- Přilijeme trochu vlažného mléka.
- Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
- Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.
Z jaké mouky se dělá kvásek : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou.
Jak dlouho trvá než vzejde kvásek
Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.
Jak dlouho krmit kvásek : Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.
Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.
Jeho příprava trvá od jeden nebo dva dny. Zatímco pečivo z droždí prý v pekárně zvládnou i s kynutím za 40 min. Takovým způsobem připravované pečivo ale přispívá k překyselení organismu, poškození střevní mikroflóry a nejrůznějším trávícím obtížím.
Co dělat když Nekyne kvásek
Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4× zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).Kvásek vzniká smícháním vody a mouky v poměru 1:1, kdy se zahájí kvašení (neboli fermentace). Mikroorganismy pak rozkládají a “jedí” látky z obilných zrn, přitom vzniká oxid uhličitý, který těsto kypří a tvoří bublinky. Kvásek se pak postupně dokrmuje a opakovaně využívá pro pečení.V dobře vymyté a vysušené sklenici smícháme 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vychladlé vody, vznikne hustá kaše. Sklenici přikryjeme alobalem a odstavíme ji na teplé místo bez průvanu. Večer kvásek dobře zamícháme. V kvásku se začínají tvořit vzduchové bubliny a začíná řídnout.
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.
Proč je kváskový chléb kyselý : Rozkvas (startér) mnoho napoví – jde o první krok v přípravě těsta. Příliš krátce kvašený startér způsobí, že je těsto husté a těžko se s ním bude pracovat. Jak ho necháte kvasit dlouho, bude velmi silný a jeho výsledkem bude kyselý chléb.
Kolik kvásku na 500 g mouky : 1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.
Kolik kvasnic do těsta
Kolik kvasnic a kolik mouky
Obvykle se dává 30 až 50 gramů droždí na 1 kg mouky. Více dáváme do hustších a těžších těst, ve kterých je i více cukru a tuku. Pokud potřebujeme, aby těsto rychle vykynulo, dáme droždí trošku více. Ale opravdu přiměřeně, dáte-li kvasnic hodně, z upečeného těsta budou nepříjemně cítit.
Za dvacet minut už bys měla mít horu kvásku – do těsta to nedávej, udělej nový (na kolik jsi měla tu troubu) Když to kyne, tak se zvětšuje objem, dělá se z toho taková pěna. Chytrá kniha říká, že „těsto je vykynuté, když zdvojnásobí svůj objem“ dle pozorování tak hodinku kynutí to chce většinou.Vyndáme kvásek z lednice (většinou je ho kolem 50-100 g), přendáme ho do větší nádoby, přimícháme 100g žitné mouky a 100 ml vlažné vody, přikryjeme a necháme stát 4-6 hodin při 22-26°C.
Kde získat kvásek : Získání kvásku
Ten si můžete buď sehnat, například na kváskové mapě či na Facebookové skupině Pečem pecen, anebo jednoduše sami za 10 dní vyrobit podle našeho detailního návodu (budete potřebovat pouze žitnou mouku a vodu).