Jak se krájí pórek?
Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.Nenechte se však unést, zvolněte tempo a nezačínejte ho hned láskyplně krájet na nudličky, kostičky nebo jiné pravidelné tvary. Pórek nejprve potřebuje důkladně opláchnout, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Vždy ho rozřízněte tam, kde plus mínus končí bílá část a začíná zelená.Zelená část pórku obsahuje více vitamínů než bílá, proto tuto část nevyhazujte a rovněž zpracujte. Nejšetrněji jej tepelně upravíte v páře, ale můžete jej i zapékat či dusit. Doplňte jím další druhy zeleniny, zvýrazní jejich chuť.

Jaká část pórku se používá : Zelená část pórku rozhodně není na vyhození. Oproti bílé části obsahuje až dvojnásobné koncentrace vitamínů A, B, C, E a má skvělé antioxidační účinky, které lidé využívali již ve starověku.

Jak nejlépe uchovat pórek

Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit. Po umytí ho nakrájíme na kolečka a v kelímku nebo sáčku dáme zamrazit.

Proč jíst pórek : Pórek (pór) je v zimním období významným zdrojem řady vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamín A, B, C a E, z minerálů převážně vápník, fosfor, mangan, železo a draslík. Má diuretické vlastnosti a podporuje tak vylučování kyseliny močové z krve, což působí preventivně proti dně a ledvinovým potížím.

Jakmile cibule trochu povolí, přidejte na plátky nakrájený česnek (5 stroužků). Zbytek česneku prolisujte a přidejte v poslední minutce vaření, aby si zachoval co nejvíc vitamínů a výrazné chuti. Ochucujte podle potřeby majoránkou, petrželí nebo libečkem, pepřem a solí.

Očištěný, omytý pórek nakrájíme na kolečka, osmahneme na polovině dávky másla, zalijeme vodou, přidáme zeleninový bujón a vaříme doměkka. Ze zbývající dávky másla a mouky připravíme světlou jíšku, přidáme jí do polévky, rozšleháme, okořeníme muškátovým květem, osolíme a dále vaříme.

Jak dlouho Restovat pórek

Postup:

  1. Pórek nakrájejte na tenké plátky.
  2. Rozehřejte olej ve velké pánvi na středním plameni.
  3. Přidejte kurkumu, kari a garam masalu a za stálého míchání restujte, dokud se vůně koření neuvolní, asi 30 sekund.
  4. Přidejte pórek a smažte, dokud nezměkne a nezesvětlá, asi 5 minut.

V panelákových podmínkách čerstvý pórek můžeme skladovat nemytý a nezkrácený v ledničce a pokud ho navíc zabalíme volně do igelitového sáčku nebude nám vysychat a vydrží v lednici i několik týdnů. Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit.Zelené listy podélně rozkrojíme. Právě tady se usazuje nejvíce nečistot a proto je potřeba zelenou část důkladně omýt. Pokud budete chtít zpracovat pórek na nudličky, můžete mytí nechat až na později, tedy až po nakrájení pórku.

Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.

Kdy se vytahuje pórek : Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.

Na co je zdravy pórek : Pórek je přímo kartáčem pro naše střeva. Pravidelná konzumace této zeleniny bohaté na prebiotika a vlákninu čistí naše střeva od škodlivin a plísní, zlepšuje a posiluje zdravý mikrobiom a podporuje zdravé zažívání, pomůže také se zažívacími potížemi, jako jsou křeče nebo nadýmání.

Jak je zdravy pórek

Živiny, vitaminy a minerály

S pouze 25 kcal na 100 g pór je nízkokalorickou zeleninou. Má obzvláště vysoký obsah minerálů (zejména draslík a vápník). Jeho typickou, mírně cibulovitou chuť mu dodávají esenciální oleje s obsahem síry.

Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.

Čím zahustit pórkovou polévku : Je zahuštěná máslovou jíškou a zjemněná přidáním sladké smetany. Na talíři můžete polévku doplnit například křupavými krutonky z pečiva.