Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky. Pro rychlý a správný výsev použití výsevní laťku.Z kedlubny odejměte listy a svrchní slupku. I s těmito částmi však můžete nadále v kuchyni pracovat. Odkrojte svrchn tvrdou část, a kedlubnu dále zpracujte podobným způsobem jako třeba bramboru – buď ji nakrájejte na tenké plátky, na kostičky nebo vetší kusy, dále ji můžete nastrouhat do salátů či dalších pokrmů.
Jak se jí kedluben : Hlízu oloupejte až po uvaření. Mladé a křehké kedlubny často vůbec není potřeba loupat, nebo jen málo. Nejlépe ale kedlubna chutná za syrova. Kedlubnové tyčinky s jogurtovým dipem jsou zdravou alternativou k tradičním pochutinám.
Jak udělat hořčičnou omáčku
Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.
Jaké koření se dává do koprové omáčky : Koprovka od Kalendů
V restauraci U Kalendů se koprová omáčka staví na cibulovém základu s divokým kořením. „Nejdřív restuju cibuli na másle nebo sádle, aby zesklovatěla a mírně zezlátla. Potom na pánev přihodím bobkový list, nové koření a celý černý pepř.
Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.
Ze škůdců kedluben je jeden z nejnebezpečnějších kryptonosec, který vykusuje do rostlin srdíčko. Ty pak nerostou, bulvy jsou malé, zdeformované anebo mají náchylnost k praskání. Larvy jsou nakladeny v půdě, tudíž pomůže její důkladné zpracování anebo krytí rostlin netkanou textilií.
Proč jíst kedlubny
Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.Je skvělá s různými dipy nebo hummusem, připravit z ní lze křupavé saláty nebo ji nastrouhejte do tvarohové pomazánky. V teplé kuchyni se nejčastěji používá k přípravě kedlubnového zelí, ale je skvělá i pečená. Klidně ji nakájejte do asijských stir. fry nebo do různých curry.Kedlubnu lze zapékat, vařit i dusit. Výrazně zlepšuje zdraví, má ochranné faktory proti rakovině, snižuje hmotnost, drží pod kontrolou cukrovku, chrání zrak a tak dál. Plusových bodů pro kedlubnu se najde jistě více. Kedlubna má lehce štiplavou chuť, ale v letním období je vítaná osvěžující večeře.
Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.
Jak udělat medovo hořčičnou omáčku : Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.
Čím srazit hořkost omáčky : Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.
Čím se čím zahustit koprovou omáčku
Jinou možností, jak zahustit koprovou omáčku je záklechtka – ve vodě co nejlépe rozmícháme hladkou mouku, kterou přidáme do polévky a povaříme. Místo vody lze k rozmíchání mouky použít mléko nebo smetanu.
Základní stoletá receptura staví na máslové cibulové jíšce, která se následně rozmíchá s vývarem, smetanou a čerstvě strouhaným křenem. Můžete se držet pravidla, že k teplému masu patří omáčka teplá i chladná, ale ke studeným pokrmům pouze studená.U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.
Kdy aplikovat hnojivo : Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.