Základní kámen byl položen v roce 1475, stavbu řídil stavitel Václav, od roku 1478 Matěj Rejsek, který zčásti provedl i bohatou sochařskou výzdobu.Asi od roku 1715 sloužila jako skladiště střelného prachu, odtud název „Prašná“. Při pruském obléhání Prahy roku 1757 byla věž značně poničena. Dnešní vzhled věž získala až v letech 1878–1886 za pseudogotické puristické úpravy, kterou vedl architekt Josef Mocker. Předlohou mu byla Staroměstská mostecká věž.549Prašná brána / Stáří (1475)
Kdo byl tvůrce Pražské brány v Praze : Její výstavba začala v roce 1475 pod vedením zednického mistra Václava. Ten však na tak náročný úkol podle soudu konšelů nestačil, a tak jej brzy nahradil Matyáš Rejsek z Prostějova. Brána, původně nazývaná Nová, byla založena téměř devět metrů pod úrovní dnešního terénu a byla vysoká 42 metrů.
Kdo nechal ve 13 století postavit opevnění Starého Města pražského
Roku 1348 vzniklo Nové Město, které de facto krylo od východu historickou část města. Brána tím ztratila svůj obranný význam a město ji nechalo chátrat. Na jejím místě nechal postavit roku 1475 král Vladislav Jagellonský na náklady Starého města pražského jako součást opevnění Starého města pražského Prašnou bránu..
Která z pražských bran zahajuje Královskou cestu na Pražský hrad : Jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy z r. 1475 je monumentálním vstupem do Starého Města, kterým na území města vcházely korunovační průvody českých králů, a i dnes je vstupem na Královskou cestu vedoucí na Pražský hrad.
Ištařina brána (arabsky بوابة عشتار) byla osmou bránou babylónského vnitřního města. K její výstavbě došlo kolem roku 575 př. n. l. z příkazu novobabylonského krále Nebukadnesara II. a byla zasvěcena babylonské bohyni plodnosti, lásky a války, Ištar.
Tržiště na Starém Městě bylo dávno před tím, než král Václav I. založil v r. 1235 město.
Proč bylo založeno Nové Město pražské
Zásadním Karlovým fundátorským činem bylo založení Nového Města pražského. Důvodem založení nové městské části byl vzrůstající počet obyvatel Prahy, která se stala sídelním městem římského a českého krále.Pěší cesta byla velice strmá a stoupala prudce, až k Hradčanské radnici, kde se nyní v těchto místech nacházejí Radniční schody. Jezdci a vozy pokračovali dále na Úvoz, Pohořelec a Loretánské náměstí. Na Hradčanském náměstí je umístěn hlavní vstup do areálu Pražského hradu a Královská Cesta tak končí u Matyášovy brány.Slavnostní střídání probíhá každý den ve 12:00 hodin na 1. nádvoří Pražského hradu. To je nezapomenutelný zážitek pro malé i velké návštěvníky Pražského hradu. Koncerty Hradní stráže v Jižních zahradách Pražského hradu.
Babylón se stal hlavním městem nejbohatší satrapie perské říše. V roce 331 př. n. l. Babylón dobyl Alexandr Veliký. Město ho velice překvapilo a vědom si jeho významu a polohy v rámci jeho nově vznikající říše, učinil z něj své budoucí sídlo.
Kdo a kdy založil Prahu : Podle legendy byla Praha založena v 8. století českou kněžnou a věštkyní Libuší a jejím manželem Přemyslem, zakladatelem dynastie Přemyslovců.
Proč se jmenuje Praha Praha : Název prý vznikl na základě situace, kdy před mnoha lety jistý muž tesal práh svého domu, který byl jedním z prvních na místě dnešního Pražského hradu… „Protože se u nízkého prahu i velcí pánové sklánějí, podle této příhody hrad, jejž vystavíte, nazvete Prahou,“ napsal tehdy Kosmas do své kroniky.
Proč se královská cesta jmenuje královská
Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.
Kungsleden (česky Královská cesta) je dálková turistická trasa v severním Švédsku, ve švédském Laponsku. Vede v délce přibližně 470 km z Abiska na severu do Hemavanu na jihu.Střídání Hradní stáže patří mezi nejvýznamnější zážitky návštěvníků Pražského hradu. Vojáci Hradní stráže drží stráž na konkrétním místě (u některého z vchodů do Pražského hradu) jednu hodinu. Vojáci stojí bez nejmenšího pohybu, takže nepočítejte s tím, že váš úsměv voják bude úsměvem opětovat.
Kdy se zhasne Prazsky hrad : Kdo chce vidět při noční procházce Prahou nasvícenou siluetu Hradu, má smůlu. V jednu hodinu v noci se totiž vypne osvětlení této nejznámější pražské a vůbec české dominanty. Podle Správy Pražského hradu se tím ročně ušetří 130 tisíc korun. Uspořené peníze se pak použijí na opravy, například samotného osvícení.