Jak se říká velikonoční Nádivce?
Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek.Bílá sobota. Na Bílou sobotou konečně končí čtyřicetidenní půst. V ten den také vrcholily přípravy na neděli, tedy Boží hod velikonoční. Pekla se hlavně velikonoční nádivka, známá také jako sekanina, sekanice či řežábek.Nádivka, jinak také sekanina nebo řežábek, se objevuje na stole tradičně během Velikonoc, konkrétně na Bílou sobotu. Velikonočním víkendem končí půst a vaří se, pečou a smaží nejrůznější sváteční dobroty.

Kdy se peče hlavička : Kdy hlavičku pečeme

Vzhledem k půstu se hlavička tradičně peče v sobotu v podvečer a konzumuje po Vzkříšení nebo tedy po slunce západu. Tehdy oficiálně končí půst.

Co do Nadivky místo Kopriv

Kopřivy lze nahradit čerstvým listovým špenátem. Ten čerstvý lze zakoupit celoročně. Čerstvý špenát omyjeme, nakrájíme a použijeme stejně jako kopřivy. Do nádivky nezapomeneme přidat česnek utřený se solí a petrželku s pažitkou.

Kolik kopřiv do nádivky : Suroviny

  1. uzené maso 500 g.
  2. rohlíky 8 ks. z předešlého dne.
  3. vejce 8 ks.
  4. smetana ke šlehání 200 ml.
  5. kopřiva 400 g. mladá
  6. cibule 1 ks.
  7. česnek 4 stroužky.
  8. majoránka (čerstvá)

Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.

V plechu nebo větším pekáčku rozpusťte máslo, rozetřete ho po dně i po stěnách a pak rozprostřete nádivku. Troubu předehřejte na 200 °C a pečte nádivku dozlatova. NĚCO NAVÍC: Bůček je bůček, ale příště zkuste uzené nahradit lehčí variantou.

Jak se jí velikonoční nádivka

Velikonoční nádivka je staročeský recept, který ani trochu nezestárl. Skvěle se hodí k pečenému kuřeti, ať už ji vložíte do vnitř, nebo ji budete servírovat jako přílohu. Voní po uzeném mase, petrželka jí dodá svěžest a kopřivy zase říz. O Velikonocích nesmí chybět na žádném stole.Na Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek, zakazuje pověra úklid! Ve slavnostní neděli by také dívky měly darovat kus velikonočního mazance mladíkovi, který se jim líbí. V tento den se má také podle zvyklostí slavit, hodovat a zpívat. Název Velikonoce pochází z Velké noci.Je úžasně voňavá a plná čerstvých bylin, jako jsou mladé kopřivy, petržel kudrnka, nebo pažitka. Nejdříve nasbíráme čerstvé bylinky. U nás preferujeme mladé kopřivy, ale lze použít i petržel kudrnku, pažitku, libeček a další bylinky dle vlastní fantazie (na jaře mají nejvíce vitamínů, které po zimě potřebujeme).

Směs nalijte do pekáčku, vytřeného tukem a vysypaného strouhankou anebo vyloženého papírem na pečení, a pečte při 180 stupních. Nádivku z 6 vajec (dost pro 4 osoby) budete muset péct asi 50 minut, v širším a nižším pekáčku trochu méně.

Kolik kopřiv do Nadivky : 8 vajec. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu. 400 g mladých kopřiv. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.

Jak nakrájet kopřivy : Kopřivy ostříháme od tužších stonků. Zelená část by měla dávat tak 4 hrsti. Propláchneme, spaříme v osolené vodě, hned scedíme a propláchneme studenou (neztratí barvu).

Co se přidává do nádivky kopřiva

Kopřivy důkladně operte, krátce spařte ve vroucí vodě, ihned propláchněte studenou vodou a nechte dobře okapat. Potom listy nasekejte na menší kousky a také přisypte do mísy. Směs promíchejte a ochuťte cibulí, česnekem, čerstvou majoránkou a pažitkou, solí, pepřem a sušenými bylinkami.

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Jak péct velikonoční nádivku : Předehřejte troubu na 180 °C. Kopřivy spařte horkou vodou. Pak je spolu s pokrájenou uzenou krkovičkou a petrželkou vmíchejte k rohlíkům, osolte, opepřete a nakonec opatrně vmíchejte sníh z bílků. Pekáček vymažte sádlem, vysypte strouhankou, přesuňte těsto, poklaďte máslem a pečte 20–30 minut dozlatova.