Jerky – odkud pochází, jak se vyrábí a jak chutná
Jerky, v našich končinách nejznámější druh sušeného masa, pochází ze Severní Ameriky. jerky, musíme ho důkladně očistit od všech tuků a šlach. Poté ho nařežeme na tenké plátky. Tyto malé kousky pak marinujeme a následně sušíme při zhruba 65- 75 stupních cca 6-12 hodin.Sušené maso má různé názvy, například "JERKY" a je výborné k posezení s přáteli na výlety apod. Tento recept popisuje výrobu sušeného hovězího masa, které je podle mého mínění nejchutnější. Sušit jdou samozřejmě také i ostatní masa, doporučuji však zvolit jiná koření.Pro sušení masa je důležité vybrat si části s nízkým obsahem tuku a šlach, které by mohly způsobit tuhost nebo hořkost. U hovězího masa se doporučuje použít svrchní či spodní šál nebo falešnou svíčkovou. U vepřového masa volte panenku nebo kýtu a u krůtího masa se zaměřte na prsa.
Jak si doma udělat jerky : Do sušičky vyskládejte namarinované plátky masa a sušte cca 7 až 8 hodin. Záleží na tloušce masa! Po 6 hodinách zkontrolujte spodní díl sušičky a průběžně pak odendávejte usušené maso, ať ho nemáte přesušené. Počítej s tím, že při sušení přijdete přibližně o 60 % původního objemu.
Jak se říká Susenemu masu
Jerky se nejčastěji dělá z hovězího, případně bizoního, drůbežího či vepřového masa. Maso se před přípravou nařeže na tenké plátky, následně se marinuje, koření či solí, a potom se suší při teplotě kolem 70 °C.
Co to je jerky : Jerky je snad již každému známé jako plátky sušeného masa. Jedná se o severoamerickou variantu, kdy samotný název vznikl ze španělského „ch'arqui“. Takto nazývali španělští kolonizátoři plátky sušeného masa, které si sušili na svých lodích.
Biltong je druh sušeného masa, jehož receptura pochází z Jižní Afriky. Vyrábí se z různých druhů masa, od hovězího přes divočinu až po pštrosí maso z chovů. Obvykle se připravuje z plátků syrového masa nakrájených na pruhy podél nebo napříč svalovinou. Podobá se jerky tím, že také patří mezi kořeněná sušená masa.
Velmi libový kus, který se nachází ve vnitřní části zadní kýty. Maso má jemnější svalové vlákno, proto je křehčí a měkčí. Je vhodné na steaky, ptáčky, jakoukoli omáčku, také na guláš, pokud ho máte rádi libový. Ideální na tatarský biftek.
Jak dlouho vydrží jerky
Ale jak dlouho to vlastně je Obecně platí, že sušené maso může při správném skladování vydržet až dva roky. Naše jerky má trvanlivost 18 měsíců, tedy rok a půl!Jak ale název napovídá, je hodně suché. A slané. Při jeho přípravě se syrové maso nakrájí na tenké plátky a poté se pomalým pečením odvodňuje. Naopak biltong se nejprve 24 hodin marinuje ve směsi koření, octa a worcesterové omáčky, pak se velké kusy masa zavěsí na háky, kde se až týden suší teplým proudem vzduchu.Spodní šál je objemný špalek kvalitního libového masa. Velmi dobře se krájí a porcuje, ale je maličko tužší než vrchní šál. Vyznačuje se mírně hrubšími vlákny s vyšším zastoupením vaziva. Nejtvrdší sval z kýty, který je třeba pořádně podusit, aby změkl, ale jde krásně plátkovat.
Hovězí loupaná plec je ze střední části plece na přední noze býka. Tento sval se společně se svíčkovou řádí mezi nejjemnější svaly z hovězího. Plec je charakteristická jemným mramorováním a silnou kolagenní šlachou, která ji podélně rozděluje. Tato šlacha při teplené úpravě změkne a zrosolovatí.
Proč je sušené maso tak drahé : Z 1 kg počítejme 100-150 gramů ořezů masa, které na sušení nemůžeme použít (jde hlavně o tuk), takže k ceně musíme připočítat 10%. Cena za kilogram masa použitelného k sušené je 385 Kč. Pokud chceme 0,5 kg sušeného masa, tak tedy potřebujeme 1,5 kg použitelného masa syrového v celkové ceně 577,5 Kč.
Kde skladovat jerky : V ideálním případě by teplota měla být mezi 5 °C až 25 °C. Nevystavujte biltong přímému slunečnímu záření nebo vysokému teplu, protože to může vést ke zkažení a ztrátě chuti. vlhkost – nízká vlhkost je nezbytná, aby se zabránilo růstu plísní. Ideální relativní vlhkost kolem 50 % až 60 %.
Co je to jerka
Jerky je snad již každému známé jako plátky sušeného masa. Jedná se o severoamerickou variantu, kdy samotný název vznikl ze španělského „ch'arqui“. Takto nazývali španělští kolonizátoři plátky sušeného masa, které si sušili na svých lodích.
Pepř, česnek, cibule, paprika, chilli – to jsou klasická koření, která jsou nedílnou součástí procesu přípravy sušeného masa, aby bylo chutné a příjemné. Pepř dodává mírnou pálivost a aromatickou hloubku, česnek přidává pikantní punc, cibule sladkost, paprika dodává kouřovou bohatost a chilli, no, to rozpálí každého!Vrchní šál se vyznačuje jemně vláknitým masem, které je protkáno tenkými žilkami vnitrosvalového tuku a má jemně vláknitou strukturu. Na povrchu se nachází tzv. plátek, který je připojen vazivem. Spodní šál, nazývaný také frikando či svalovník, je oproti němu libovější a má hrubší svalová vlákna.
Co je to maso veverka : Veverka, také panenka, pochází ze hřbetu. Jedná se velmi šťavnatý kus masa, které má dlouhá vlákna a tak je vhodné k rychlému grilování, či pečení na pánvi nebo v troubě. Vytvořit z něj lze také rolády. Maso vhodné na pečení na pánvi a v troubě, k přípravě rolád a k rychlému grilování.