Boubínský prales | Národní park Šumava.Amazonský prales (leží ze 60 % na území Brazílie) vznikl v oblastech savany, kde existovali významné kultury, amazonský prales (je starý 1500 roků, prof.Deštný les nebo deštný prales je označení pro listnaté lesy (prakticky jde vždy o stálezelené deštné lesy), ve kterých není období sucha a které rostou v teplotně příznivých podmínkách, konkrétně v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les …
Kdo žije v tropickém deštném lese : Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…
Jaký je náš jediný prales
Najdete tu nejstarší chráněné území na Šumavě – Boubínský prales. Jeho jádro je přírodní rezervací už od roku 1858 a zároveň se jedná o největší původní les ve Střední Evropě. Najdete ho na jihozápadním svahu hory Boubín, která se tyčí do výšky 1362 metrů nad mořem.
Co je Boubín : Trouchnivějící větve padlých velikánů, porostlé mechem, stromy stojící na chůdových kořenech nebo prapodivně zkroucené kmeny. Trvalé šero pod propletenými staletými korunami. To všechno je Boubín. Nejslavnější český prales na svazích čtvrté nejvyšší hory české části Šumavy oslaví letos hned dvě kulatá výročí.
Nahlédněte do útrob Amazonie, prales je blízko bodu zlomu. Amazonský deštný prales se rozprostírá na asi 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Je to největší deštný prales, tvoří více než polovinu všech po celém světě. Díky fotosyntéze probíhající v listech stromů se mu přezdívá "plíce planety".
A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.
Jak se jmenuje deštný prales v Brazílii
Pro amazonskou vegetaci je typický tropický deštný prales, který zabírá přes polovinu rozlohy celé Brazílie. Žije zde na 15 000 živočišných druhů, tisíce z nich ještě nebyly ani určeny, a obrovské množství rostlin. Amazonský prales je právem označován za zelené plíce planety.Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).Tropický pás je nejteplejší oblastí na Zemi. Rozkládá se po obou stranách rovníku.
Trouchnivějící větve padlých velikánů, porostlé mechem, stromy stojící na chůdových kořenech nebo prapodivně zkroucené kmeny. Trvalé šero pod propletenými staletými korunami. To všechno je Boubín.
Jaký je největší prales na světě : Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.
Odkud jít na boubin : Jak na Boubín
Na Boubín se dostanete jedině pěšky a to po modré trase z Kubovy Huti. Na vrchol Boubína k rozhledně je cesta dlouhá přibližně 4,5 km a počítejte s převýšením cca 370 metrů.
Jak se říká amazonskému pralesů
Nahlédněte do útrob Amazonie, prales je blízko bodu zlomu. Amazonský deštný prales se rozprostírá na asi 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Je to největší deštný prales, tvoří více než polovinu všech po celém světě. Díky fotosyntéze probíhající v listech stromů se mu přezdívá "plíce planety".
Kácení a vypalování deštných pralesů může mít mnohem horší dopad na životní prostředí, než se dosud vědělo. Vědci přišli s teorií, že devastace lesů může mít za následek zmenšování semen stromů, která jsou následně oslabená a mnohem obtížněji z nich vyroste dospělý strom. To může mít v budoucnu fatální následky.Podle sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) je hlavní příčinou odlesňování zemědělství. Za 48 % odlesňování je odpovědné zemědělství pro vlastní obživu, za 32 % pak komerční zemědělství; těžba dřeva je zodpovědná za 14 % a těžba palivového dřeva může za 5 % odlesňování.
Co je to mírný pás : Jedná se o přechodné pásmo mezi teplými oblastmi nacházejícími se blíže k rovníku, a těmi chladnějšími v okolí zemských pólů. Mírný pás je ohraničen dvěma přechodnými pásy: na jihu subtropickým a na severu subpolárním.