Kostní tkáň představuje specializovaný typ pojivové tkáně, která se od všech ostatních typů odlišuje tvrdostí a pevností. Kostní tkáň je základem všech kostí, a skládá se z kostních buněk a z kostní matrix.Osteocyty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteocyty produkují kolagen a další látky, které tvoří extracelulární matrix kosti. Osteocyty jsou obklopeny kostní tkání (na rozdíl od osteoblastů a osteoklastů, které se vyskytují na povrchu kosti). Viz také osteo-, -cyt, kostní buňky.Kostní matrix je mezibuněčná hmota (nebo též extracelulární matrix) kostní tkáně. Kostní matrix se skládá z organické a anorganické složky: Anorganická složka podmiňuje pevnost a tvrdost kosti a představuje přibližně 50 % celkové hmotnosti kostní tkáně.
Co je kostní hmota : Kostní hmota je obsah minerálů v kostech. Viz také kosti, hustota kostní hmoty, vrcholová kostní hmota.
Co je Osteoklas
Osteoklast je velká rozvětvená kostní buňka schopná pohybu. Bývá mnohojaderná, obsahuje až 50 jader. Není jasné, jakým způsobem vzniká, dříve se soudilo, že má stejný původ jako ostatní kostní buňky, ale výzkumy ukazují, že se vyvíjí z monocytů, konkrétně zřejmě fúzí několika těchto buněk.
Co je to Osein : Kolagen je bílkovina živočišného původu, která je součástí živých organismů, vyskytuje se ve vazivových tkáních (kůže, šlachy, vazy, klouby, vlasy) a v kostech. Kostní kolagen se také nazývá osein.
Podle tvaru rozdělujeme kosti na: Kosti dlouhé (například kost klíční, pažní, loketní, vřetenní, stehenní, holenní a lýtková) Kosti krátké (například zápěstní kůstky nebo obratle) Kosti ploché (například lebka, lopatky, žebra, hrudní kost a pánev)
Za fyziologických okolností je každá kost lidského skeletu tvořena dvěma histologickými typy kosti – kostí trámčitou (trabecularis) a kostí kompaktní neboli kortikální (corticalis; 1, 2).
Jaké jsou krátké kosti
Krátké kosti jsou typem kostí, které mají přibližně tvar krychle či hranolu. Řadí se k nim např. zápěstní kůstky nebo zánártní kosti. Viz také kosti, dlouhé kosti, ploché kosti, nepravidelné kosti.Osteoblasty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteoblasty se podílejí na tvorbě kostí, a jsou přítomny na povrchu kosti v podobě tenké vrstvičky buněk s krátkými výběžky. Tyto buňky ukládají na povrch kosti materiál, ve kterém krystalizují soli vápníku. Osteoblasty se nakonec mohou změnit v osteocyty.Kost je tvořena z jedné třetiny organickou základní vrstvou – matrix a ze dvou třetin kostním minerálem. Kostní matrix se skládá z bílkovin. Hlavní složkou je šroubovitá bílkovina kolagen typu I, další složkou jsou tzv. nekolagenní bílkoviny osteokalcin, osteonektin, osteopontin a kostní sialoprotein.
Diafýza je středová a nejdelší část dlouhé kosti. Diafýza je tvořena kompaktní kostí. Uvnitř diafýzy se nachází dřeňová dutina, která obsahuje červenou nebo žlutou kostní dřeň. Viz také dlouhé kosti.
Co je to houbovitá kost : Spongiózní (houbovitá) kost (substantia spongiosa) – nachází se v dutině dlouhých kostí, procházejí zde cévy a nervy (Haversovy kanálky). Skládá se z trámců a plotének, jejichž rozložení a orientace umožňují co nejlépe odolávat tlaku a tahu.
Jak se dělí kostra : V zásadě je možné ji rozdělit na dva druhy: vnější kostra (exoskelet) tvoří pevný vnější obal organismu a vnitřní kostra (endoskelet) je oporná soustava jednotlivých kostí a kloubů uvnitř organismu.
Jak se jmenuje nejtvrdší kost v těle
Ta nejmenší je třmínek, je veliká asi jako zrnko rýže. Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní.
Osteoklasty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteoklasty se podílejí na vstřebávání kostí: jsou to obrovské buňky (o průměru přibližně 150–200 µm) s mnoha nepravidelnými výběžky a několika desítkami jader. Osteoklasty se nacházejí ve vyhloubených jamkách, kde ničí kostní tkáň.Základní stavební jednotkou lamelární kosti jsou osteony ve tvaru dlouhých válců, nazývané také Haversovy lamelové systémy neboli speciální lamely (6). Lamely jsou uloženy ve vrstvách z anorganické látky (přibližně 65 % celkové hmoty), hlavně hydroxylaptitu, a organické látky (z toho 90 % kolagenu).
Co dělá Osteoklast : Osteoklasty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteoklasty se podílejí na vstřebávání kostí: jsou to obrovské buňky (o průměru přibližně 150–200 µm) s mnoha nepravidelnými výběžky a několika desítkami jader. Osteoklasty se nacházejí ve vyhloubených jamkách, kde ničí kostní tkáň.