Začněte se stlačováním hrudníku na dolní části hrudní kosti, u kojenců dvěma prsty, u starších dětí jednou nebo oběma rukama. Střídejte 30 stlačení a 2 vdechy. Volejte na tísňovou linku 155 a v neznámém terénu použijte aplikaci Záchranka.Druhou rukou obejměte osobu, uchopte pěst druhé ruky a předkloňte se. Po předklonění pětkrát silně stlačte dovnitř a směrem nahoru. Zkontrolujte, zda se překážka neuvolnila či nikoliv. Pokud je překážka stále zablokovaná, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu (112 nebo 155) a řiďte se radami operátora.Jednu ruku sevřeme v pěst a přiložíme mezi dolní konec hrudní kosti a pupek. Druhou rukou obejmeme osobu, uchopíme pěst druhé ruky a 5x silně stlačíme nahoru a dovnitř (Heimlichův manévr). Tyto dva manévry opakujeme dokud neuvolníme dýchací cesty, anebo pokud osoba neztratí vědomí.
Co je to Heimlich : Heimlichův manévr nebo také Heimlichův chvat je technika první pomoci, která slouží k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem. Je pojmenována po objeviteli této techniky, americkém lékaři Henrym Heimlichovi.
Jak poznam že se Dusim
Jedním z projevů dušnosti může být i pocit knedlíku v krku nebo nečekaně i jeho bolest či také bolesti rukou a čelisti související s námahou při kašli. Kašlání může doprovázet pískot nebo může být kašel až štěkavý, jako je u černého kašle.
Kolik lidí se udusí jídlem : Plýtvání jídlem je celosvětový problém. Podle FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství) se na světě ročně vyhodí až 1/3 – tedy zhruba 1,2 miliardy tun – vyprodukovaných potravin. V Evropě se pak podle dat EU ročně nevyužije asi 20 % jídla.
Heimlichův manévr: Použijeme u pacienta při vědomí, který není schopen vykašlat cizí těleso z dýchacích cest a současně nebyly účinné údery mezi lopatky. Pacienta obejmeme zezadu a ruce propojíme na břiše v oblasti epigastria, několikrát prudce stiskneme nahoru a dozadu směrem k bránici.
Heimlichův chvat (či hmat nebo manévr) je metoda, která pomáhá uvolnit dýchací cesty dušeného tím, že se z nich vyloučí cizí předmět.
Jak poznat Zrychlene dychani
Za zrychlené dýchání považujeme u kojenců dechovou frekvenci vyšší než 50 za minutu, u batolat vyšší než 40 za minutu a u předškolních dětí vyšší než 30 za minutu. Klinický stav u kojenců s virovou pneumonií může být relativně dobrý nebo se naopak může prudce zhoršit, zejména v případě adenovirové nákazy.Příčiny. Příčiny dušnosti na základě primárního orgánového postižení rozdělujeme na: plicní – CHOPN, astma, zánětlivá onemocnění plic (pneumonie), intersticiální plicní procesy (pneumonitidy, plicní fibróza v důsledku pneumokonióz či jiných onemocnění)Průběh celého dušení trvá zpravidla 5-10 minut. Schopnost jednání po úplné zástavě přívodu krve k mozku je možná nejvýše 10 sekund. Asi za 4-5 minut dochází k ireverzibilnímu poškození nejcitlivějších částí mozku. Neexistují změny, které by byly charakteristické pouze pro dušení.
Syndrom náhlého úmrtí zabije v Česku 22 kojenců ročně, častěji chlapce.
Co je Gordonův manévr : Gordonův manévr.
Kojence položeného na vlastním předloktí otočíme hlavou i obličejem dolů a opakovaně plochou dlaní prudce udeří- me mezi lopatky. Současně držíme dítěti roze- vřená ústa. Větší děti si můžeme přehnout přes koleno.
Co delat při Vdechnuti ciziho predmetu : Při vdechnutí cizího předmětu se provádí RTG hrudníku a často je nutné provést v celkové narkóze i bronchofibroskopii.
Co to je tachypnoe
Tachypnoe (v doslovném překladu „zrychlené dýchání“) je odborný výraz pro zrychlenou dechovou frekvenci. Za tachypnoe se nejčastěji považuje hodnota přesahující 20 dechů za minutu. Tachypnoe může mít fyziologické příčiny, jako je např. tělesná námaha či rozrušení.
Dušnost, jinak též dyspnoe (latinsky: dyspnoea, řecky: dyspnoia), případně dýchavičnost, je namáhavé a ztížené dýchání s pocitem dechové tísně či nedostatku vzduchu. Jde o oslabující příznak, který způsobuje nepříjemné nebo zvláštní pocity v dýchacích cestách.Postup: vypněte proud, pokud je to možné a přivolejte lékařskou pomoc. když je postižený v bezvědomí, zkontrolujte dýchání, jestliže nedýchá, zahajte dýchání z úst do úst, a pokud je to nutné, zahajte i nepřímou srdeční masáž když je postižený v bezvědomí a dýchá, uložte ho do stabilizované polohy.
Jak se pozná blížící se smrt : pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)