Přehled císařů podle dynastií
Konstantin I. Veliký (272–337), vládl 306/324–337 | Dynastie konstantinovská |
---|---|
Leon I. (401–474), vládl 457–474 | Dynastie thrácká |
Leon II. (467–474), vládl 474 | |
Zenon (425–491), vládl 474–491 | |
Basiliskos (Basiliscus) (–476), vládl 475–476, vzdorocísař |
Východořímská říše se podle svého hlavního města nazývá též říší Byzantskou. Oním hlavním městem byla Konstantinopole, kterou nechal vybudovat roku 330 císař Konstantin I. na místě bývalé osady Byzantion (Byzanc).Istanbul, v historii nazýván také jako Konstantinopol, Byzantion nebo slovanským názvem Cařihrad, je největším tureckým městem s téměř 14 miliony obyvatel, nacházejícím se na dvou poloostrovech, z nichž každý je součástí jiného kontinentu.
Kde je Byzanc : Byzantská říše bylo jen pokračování Východořímské říše po pádu té Západořímské, to znamená od roku 476 n.l. Byzantská se jí říká podle řeckého města Byzantion, které stálo tam, kde dnes Istanbul, a bylo centrem této říše. Západořímská a Východořímská říše se oddělovaly postupně během dominátu.
Kdo založil Byzantskou říši
století př. n.l. Město založil jako svou novou rezidenci císař Konstantin 8. listopadu 324 a po něm bylo také nazváno Konstantinupolis, tedy město Konstantinovo.
Kdo ohrožoval Byzantskou říši : Říše, stále ohrožovaná vnějšími nájezdy, především perskými z východu, brzy ztrácela, to, co se Justiniánovi podařilo vydobýt. Už jeho nástupce Justin II (565 – 578) ztratil četná území, což zvláště platilo pro vzdálenější země říše, včetně Itálie, kde zůstalo byzantské panství omezeno na tzv.
Konstantinopol (neboli Konstantinopole, česky též Cařihrad), v roce 1930 oficiálně přejmenován na Istanbul, byl hlavním městem Římské říše, po rozdělení Římské říše hlavním městem Východořímského impéria či později (po jejím zániku) nazývané Byzantské říše, a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše.
Říše, stále ohrožovaná vnějšími nájezdy, především perskými z východu, brzy ztrácela, to, co se Justiniánovi podařilo vydobýt. Už jeho nástupce Justin II (565 – 578) ztratil četná území, což zvláště platilo pro vzdálenější země říše, včetně Itálie, kde zůstalo byzantské panství omezeno na tzv.
Co je dnes Konstantinopol
Cařihrad (řecky Konstantinopolis, turecky Istanbul) bývával středem světa. I dnes je největším tureckým městem a centrem obchodního, kulturního i pohlavního života Malé Asie.Pojďme se tedy podívat, na co všechno si dat pozor, pokud navštívíte hlavní město Turecka.
- Nevěřte komukoliv.
- Nejezte v každé restauraci.
- Vyhněte se řízení v rušných hodinách.
- Nenakupujte drahé suvenýry.
- V nočních hodinách se vyhněte zkratkám v navigacích.
- Nerezervujte si náhodný hotel.
(450 poblíž Naissu – 1. srpna 527 Konstantinopol) byl východořímským císařem v letech 518–527 a současně zakladatelem justiniánské dynastie (518–578 resp. 602).
Sídlo patriarchátu je ve Lvově na Ukrajině. Sekretáři jsou Metoděj R. Špiřík a Timotej P. Sojka – též exkomunikovaní z Katolické církve.
Jak se dříve jmenoval Istanbul : Konstantinopol (neboli Konstantinopole, česky též Cařihrad), v roce 1930 oficiálně přejmenován na Istanbul, byl hlavním městem Římské říše, po rozdělení Římské říše hlavním městem Východořímského impéria či později (po jejím zániku) nazývané Byzantské říše, a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše.
Z jaké říše vznikla Byzantská říše : Byzantská říše byl historický státní útvar existující v letech 395 až 1453. Jednalo se o pokračovatelku římské říše s pravoslavným křesťanstvím jako státním náboženstvím. Státním zřízením byla Byzanc monarchií.
Kde se narodil Konstantin
(stejně jako jeho starší bratr Metoděj) narodil v Soluni (tehdy hlavní město Makedonie, jednoho ze správních okrsků byzantské říše) v rodině velitele vojenského oddílu.
Konstantinopol (neboli Konstantinopole, česky též Cařihrad), v roce 1930 oficiálně přejmenován na Istanbul, byl hlavním městem Římské říše, po rozdělení Římské říše hlavním městem Východořímského impéria či později (po jejím zániku) nazývané Byzantské říše, a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše.Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte.
Co se nesmí vozit do Turecka : Co se nesmí vozit do Turecka Až si budete balit kufr na dovolenou do Turecka, myslete také na věci, které se do země nesmí dovážet. Mezi ně se řadí pochopitelně drogy a jiné omamné látky. Alkohol je omezen na 0,5 l – oblíbenou domácí slivovici tedy pečlivě odměřte.