Jak se jmenoval zakladatel Sázavského kláštera?
Nejstarší zmínky o klášteru sahají do roku 1032. U jeho zrodu stáli kníže Oldřich, pražský biskup Šebíř a (tehdy ještě poustevník) Prokop, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků již asi od roku 1009. Kníže Oldřich v roce 1032 tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter.Období vlády knížete Oldřicha je též dobou zrození Sázavského kláštera, u jehož zrodu stál (sv.) Prokop, poustevník, který se snažil rozvíjet tradici (sv.) Cyrila a Metoděje.Zakladatelem kláštera je patron země české sv. Prokop. Dle legend a kroniky Letopis Mnicha sázavského shromáždil sv. Prokop po roce 1009, po odchodu do sázavských lesů, kolem sebe konvent, který se stal kolem roku 1032 opatstvím s benediktinskou řeholí.

Jak zemřel svatý Prokop : Žil na přelomu 10. a 11. století nejprve rodinným životem, pak se stal slovanským knězem, následně mnichem, poustevníkem a zakladatelem slovanského benediktinského kláštera v Sázavě. Smrtí v roce 1053 jeho životní pouť neskončila, ale dále působil a působí jako věčný nebeský přímluvce a vzor.

Kdo založil první klášter

Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch.

Kdo založil první klášter u nás : Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se řídí Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, souborem pravidel, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Ta byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu, vůbec první benediktinský klášter.

Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení. Opat Prokop zemřel 25. března 1053 v pověsti svatosti. Byl pochován v dřevěném chrámu, který za svého života se svými druhy vybudoval a novým opatem byl brzy poté komunitou zvolen jeho synovec Vít.

Slovanští benediktini v Sázavě vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení. Opat Prokop zemřel 25. března 1053 v pověsti svatosti.

Kde byl založen první klášter v Čechách

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II.Svatý Prokop

Svatý Prokop OSB
Místo narození Chotouň, Čechy
Datum úmrtí 25. březen 1053
Místo úmrtí Sázava, Čechy
Místo pohřbení Sázavský klášter Kostel Všech svatých na Pražském hradě (od roku 1588)

Vita minor (Menší život), též Vita s. Procopii minor (Menší život sv. Prokopa) nebo Fuit itaque beatus abbas Procopius (úvodní slova) je česká latinsky psaná literární památka z poloviny 12. století.

Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se řídí Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, souborem pravidel, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Ta byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu, vůbec první benediktinský klášter.

Kdo založil Břevnovský klášter : Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Proč vznikaly kláštery : První kláštery ve středověku se zakládaly již v 5. a 6. století. Klášter středověku představoval pro mnichy nejen místo pro přiblížení se Bohu, ale navíc byl sociálním a materiálním útočištěm v nelehkých životních podmínkách středověku.

Kdo žil v klášterech

Vedle zasvěcených osob žili v některých klášterech, zejména cisterciáckých, také laičtí bratři, tzv. konvršové. Ti se na rozdíl od mnichů pocházejících z urozenějších vrstev rekrutovali mezi venkovskými obyvateli, zůstávali negramotní a jejich úkolem bylo starat se o klášterní hospodářství.

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze Břevnově (známé pod označením Břevnovský klášter) je nejstarším mužským klášterem v ČR. Založeno bylo v roce 993 knížetem Boleslavem II.Sázavský klášter v 11. století proslul jako středisko slovanské bohoslužby a vzdělanosti. Existovala při něm písařská dílna a literární škola, ve které byly překládány texty z latinského jazyka do slovanského, opisovaly se slovanské rukopisy a vznikala i nová díla.

Kdo založil první ženský klášter : V roce 976 založila sestra knížete Boleslava II., Mlada, první ženský benediktinský klášter v Čechách. Současná podoba kláštera je výsledkem rozsáhlých oprav za abatyše Berty, které bylo nutné provést v letech 1145-51 po obléhání Pražského hradu v roce 1142.