Nejstarší zmínky o klášteru sahají do roku 1032. U jeho zrodu stáli kníže Oldřich, pražský biskup Šebíř a (tehdy ještě poustevník) Prokop, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků již asi od roku 1009. Kníže Oldřich v roce 1032 tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter.Období vlády knížete Oldřicha je též dobou zrození Sázavského kláštera, u jehož zrodu stál (sv.) Prokop, poustevník, který se snažil rozvíjet tradici (sv.) Cyrila a Metoděje.Zakladatelem kláštera je patron země české sv. Prokop. Dle legend a kroniky Letopis Mnicha sázavského shromáždil sv. Prokop po roce 1009, po odchodu do sázavských lesů, kolem sebe konvent, který se stal kolem roku 1032 opatstvím s benediktinskou řeholí.
Jak zemřel svatý Prokop : Žil na přelomu 10. a 11. století nejprve rodinným životem, pak se stal slovanským knězem, následně mnichem, poustevníkem a zakladatelem slovanského benediktinského kláštera v Sázavě. Smrtí v roce 1053 jeho životní pouť neskončila, ale dále působil a působí jako věčný nebeský přímluvce a vzor.
Kdo založil první klášter
Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch.
Kdo založil první klášter u nás : Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se řídí Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, souborem pravidel, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Ta byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu, vůbec první benediktinský klášter.
Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení. Opat Prokop zemřel 25. března 1053 v pověsti svatosti. Byl pochován v dřevěném chrámu, který za svého života se svými druhy vybudoval a novým opatem byl brzy poté komunitou zvolen jeho synovec Vít.
Slovanští benediktini v Sázavě vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení. Opat Prokop zemřel 25. března 1053 v pověsti svatosti.
Kde byl založen první klášter v Čechách
Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II.Svatý Prokop
Svatý Prokop OSB | |
---|---|
Místo narození | Chotouň, Čechy |
Datum úmrtí | 25. březen 1053 |
Místo úmrtí | Sázava, Čechy |
Místo pohřbení | Sázavský klášter Kostel Všech svatých na Pražském hradě (od roku 1588) |
Vita minor (Menší život), též Vita s. Procopii minor (Menší život sv. Prokopa) nebo Fuit itaque beatus abbas Procopius (úvodní slova) je česká latinsky psaná literární památka z poloviny 12. století.
Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se řídí Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, souborem pravidel, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Ta byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu, vůbec první benediktinský klášter.
Kdo založil Břevnovský klášter : Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.
Proč vznikaly kláštery : První kláštery ve středověku se zakládaly již v 5. a 6. století. Klášter středověku představoval pro mnichy nejen místo pro přiblížení se Bohu, ale navíc byl sociálním a materiálním útočištěm v nelehkých životních podmínkách středověku.
Kdo žil v klášterech
Vedle zasvěcených osob žili v některých klášterech, zejména cisterciáckých, také laičtí bratři, tzv. konvršové. Ti se na rozdíl od mnichů pocházejících z urozenějších vrstev rekrutovali mezi venkovskými obyvateli, zůstávali negramotní a jejich úkolem bylo starat se o klášterní hospodářství.
Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze Břevnově (známé pod označením Břevnovský klášter) je nejstarším mužským klášterem v ČR. Založeno bylo v roce 993 knížetem Boleslavem II.Sázavský klášter v 11. století proslul jako středisko slovanské bohoslužby a vzdělanosti. Existovala při něm písařská dílna a literární škola, ve které byly překládány texty z latinského jazyka do slovanského, opisovaly se slovanské rukopisy a vznikala i nová díla.
Kdo založil první ženský klášter : V roce 976 založila sestra knížete Boleslava II., Mlada, první ženský benediktinský klášter v Čechách. Současná podoba kláštera je výsledkem rozsáhlých oprav za abatyše Berty, které bylo nutné provést v letech 1145-51 po obléhání Pražského hradu v roce 1142.