Jak se jí pršut?
Tradiční vepřová zrající sušená šunka, pocházející z Pádské nížiny, vyrobena z té nejkvalitnější části vepřové kýty bez kosti a kůže. Osolená a okořeněná zraje nezbytnou dobu 6 měsíců. Má velmi intenzivní a vyváženou chuť s mírně pikantní dozvukem.Pršut je nutno skladovat v chladném prostředí (alespoň při 12 stupních celsia). Po nakrájení je potřeba nově otavřenou plochu namazat tukem, aby řez nevysichal a byl i nadále šťavnatý. Při správné péči a dobrém skladování kýta vydrží i rok.Nejlepší je hrubost jako cukr krupice. Sůl smícháme s rozmixovaným kořením a vmasírujeme do masa ze všech stran. Maso necháme v lednici v míse, která má sítko, aby odkapala přebytečná voda. Každý den maso otočíme a po třech dnech ho pověsíme.

Jak se dělá prosciutto : Vyrábí se z vepřového masa, které je nejprve několik týdnů až měsíců naloženo v soli, nebo směsi soli a koření a pak se po dobu několika měsíců až let suší na dobře větraném místě. Italské slovo prosciutto pochází z latinského slova perexsuctum, které znamená „důkladně vysušený“.

Co se hodí k pršutu

Italové si ho také rádi dopřávají jako svěží předkrm s ovocem – třeba na jednohubkách s melounem, hroznovým vínem, kiwi, datlemi nebo fíky. Hodí se k němu i sezónní chřest. TIP: Prosciutto skladujte v lednici, otevřené balení vydrží necelý týden.

Jak dlouho zraje pršut : Nejkvalitnější italské Prosciutto di Parma zraje minimálně 12 měsíců. Španělská sušená šunka Jamon pak podle druhu 8, 12, 15, 24 či 36 měsíců. To úplně nejlepší Ibérico dokonce 48 měsíců.

Uchovávejte celý Pršut při teplotě do 20 ° C, po vykostění nebo nakrájení skladujte při teplotě do 7 ° C. Šťavnatá chuť, jemné a měkké struktury.

Uchovávejte celý Pršut při teplotě do 20 ° C, po vykostění nebo nakrájení skladujte při teplotě do 7 ° C. Šťavnatá chuť, jemné a měkké struktury.

Jak vyrobit doma šunku

Šunku vyrobíte jednoduše pomocí domácího šunkovaru. Zhruba 2/3 masa nakrájejte na malé kostky o velikosti cca 2×2 cm, zbytek masa pomelte v mlýnku na maso nebo posekejte v mixéru. Připravte roztok soli, řeznické nakládací solicí směsi a cukru s 1 dl vody a smíchejte s nakrájeným masem.Italské slovo prosciutto pochází z latinského slova perexsuctum, které znamená „důkladně vysušený“. Výroba prosciutta cruda má v Itálii dlouhou historii. Tato pouchoutka byla známa již v dobách antického Říma. Šunka se vyrábí z vepřové kýty.Pečená šunka z italského vepřového ochucená rozmarýnem a dalšími středomořskými bylinkami. Prosciutto cotto se vyrábí ze stejných kýt, z nichž se vyrábí slavné prosciutto crudo di San Daniele.

Tomu předejdete tak, že maso předvaříte. Sušené maso můžete také různě marinovat. Domácí sušené maso vydrží 1-2 měsíce. Tady si lépe vede to kupované, které můžete skladovat až 1 rok.

Jak nejlépe uchovat sušené maso : teplota – biltong by měl být skladován na chladném a suchém místě. V ideálním případě by teplota měla být mezi 5 °C až 25 °C. Nevystavujte biltong přímému slunečnímu záření nebo vysokému teplu, protože to může vést ke zkažení a ztrátě chuti. vlhkost – nízká vlhkost je nezbytná, aby se zabránilo růstu plísní.

Z jakého masa udělat šunku : Můžete vyzkoušet vepřovou pečeni, plecko, kýtu, krůtí maso nebo hovězí. Narozdíl od šunky č. 1, která je z kousků masa, se Vám tahle šunka povede na 99% napoprvé, protože není z kousků, ale je z jedno kusu masa.

Co použít místo Pragandy

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

1. syrový ( nevařený ap .)Crudo znamená ve španělštině syrový a název kolekce není náhodný.

Jak uchovat prosciutto : Skladovat při teplotě +6° až +10°C.