Koblihu stačí ve středu propíchnout tenkým nožíkem a pak plnit cukrářským pytlíkem s úzkou špičkou (dělá se i speciální delší koblihová, ale bez té se klidně obejdete).Pro plnění syrového těsta vyválejte jeho polovinu na asi jeden centimetr vysokou placku, skleničkou si naznačte kolečka, doprostřed každého dejte lžičku zavařeniny, překryjte druhým plátem těsta a skleničkou (lépe než vykrajovátkem, protože sklenice oba pláty spojí) vypíchněte kolečka tak, aby byl džem vždy uprostřed.Koblihy patří k masopustní neděli – tj. poslední neděle před Popeleční středou. Nejlepší jsou čerstvé, hned po upečení, proto je nejvhodnější upéct je v neděli. Připravují se z kynutého těsta, které rozválíme na plát a formičkou z něj vypichujeme kolečka.
Jak uchovat koblihy do druhého dne : Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici.
Jak nejlépe smažit koblihy
Koblihy by se neměly smažit při teplotě nad 175 °C (!)
– příliš rozpálený tuk způsobí, že se na povrchu připálí a uvnitř zůstanou syrové. Před smažením se olej nebo sádlo musí dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje až moc tuku. Tukem se rozhodně nešetří! Koblihy potřebují v oleji plavat a neměly by se dotýkat dna.
Jak dlouho se smazi koblihy : Koblihy dejte péct do vyhřáté trouby na 12-15 minut (podle velikosti). Rozpusťte kousek másla, přidejte trochu rumu a touto směsí koblihy ihned po vytažení z trouby potřete. Nechte vychladnout, před servírováním pocukrujte. Koblihy jsou nejlepší čerstvě upečené, ale chutnají skvěle i druhý den.
Koblihy by se neměly smažit při teplotě nad 175 °C (!)
– příliš rozpálený tuk způsobí, že se na povrchu připálí a uvnitř zůstanou syrové. Před smažením se olej nebo sádlo musí dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje až moc tuku. Tukem se rozhodně nešetří! Koblihy potřebují v oleji plavat a neměly by se dotýkat dna.
Kobliha s náplní 65 g běžně stojí 10,50 Kč. Akční slevu na Kobliha s náplní nyní najdete v akčních letácích Tesco anebo ESO MARKET. Tento výrobek najdete v kategorii Pečivo a podkategorii Sladké pečivo. Nejvýhodněji produkt Kobliha s náplní v aktuálních akcích získáte v obchodě Lidl: 11,90 Kč za 65 g.
V čem obalit koblihy
Usmažené dobroty vyndejte na rozloženou kuchyňskou utěrku, která odsaje přebytečný tuk a nechte vychladnout. Pak je buď obalte v cukru se skořicí nebo třeba naplňte džemem nebo oříškovo-čokoládovou pomazánkou.Kynuté těsto na koblihy se zadělává z kvalitních čerstvých surovin, a platí to i pro mouku. Obecně se preferuje hladká (nebo polohrubá) mouka s vysokým obsahem lepku, který umožní vypracování pružného a nadýchaného těsta. To pak bravurně zvládne kynutí, ale taky smažení, při kterém ještě trochu povykyne.Dříve bylo zvykem smažit koblihy na přepuštěném másle či v sádle a dávaly se i jako výslužka maškarám. Koblihy mají svoji obřadní úlohu jako symbol slunce, hospodář je vynášel i jako obětinu do svých polí, aby byla dobrá úroda. Koblihy – symbol slunce smažíme na Masopustní úterý, které celý masopust uzavírá.
525 g hladká mouka. 175 g hrubá mouka. 300 g mléko (cca 310 ml) 120 g rozpuštěné máslo.
Jaká mouka se používá na koblihy : Jakou mouku používáme na koblihy
Dokonale nadýchané koblihy připravujeme vždy z hladké mouky. Pokud nám hladká mouka doma chybí, použít můžeme také polohrubou, ale hrubou mouku na koblihy nevyužíváme nikdy.
Kolik je cukru v koblize : Výživové hodnoty
Běžné hodnoty | 100g |
---|---|
Sacharidy: | 49 g |
Z toho cukry: | 15 g |
Vláknina: | 2,00 g |
Bílkoviny: | 7,00 g |
Jak se řekne slovensky koblihy
Může vám to připadat legrační, ale šiška není to, co visí na borovici, ale kobliha a čipka není sestra počítačového mikroelementu, ale krajka. ZAJDETE NA OBĚD NEBO VEČEŘI
Těsto rozválejte na plát silný cca 1,5 cm. Skleničkou nebo vykrajovátkem vykrájejte kolečka a nechte na vále kynout 20 minut.Mísu s těstem zakryjeme potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (60-90 minut). Poté těsto prohněteme, znovu ho zakryjeme potravinářskou fólií a necháme ho kynout do druhého dne v lednici.
Proč rum do koblih : Základní kvasnicové těsto se připravuje trochu řidší než na koblihy. Aby při smažení nesálo příliš tuku, přidává se trochu rumu, nejlépe místního jindřichohradeckého. Vykynuté těsto se roztáhne na pracovní desku, vykrájí se malé bochánky a nechají se dokynout.