Tyto šperky můžete jednoduše čistit pod tekoucí vodou, případně je vyleštit hadříkem s kapkou olivového oleje. Jak již bylo řečeno, není potřeba je nabíjet, nevystavujte je tedy cíleně přímému Slunci a nenechávejte je ani u radiátoru – horko by mohlo způsobit prasknutí jantaru vloženého do stříbra.Tou úplně nejjednodušší je na minutu korálky podržet pod vlažnou tekoucí vodou. Především v Asii je zvyklostí čistit jantar položením na kus solného kamene (mnoho z nás ho má doma jako solnou lampu). Další variantou je zahrabat korálky do misky se solí (klidně s obyčejnou kuchyňskou) a poté je opláchnout.Jantar je ve skutečnosti žlutý, ale při nasvícení obyčejným světlem na černém pozadí změní zbarvení na modré až zelené. U modrého jantaru se rozžhavenou sopečnou lávou pryskyřice roztavila a znovu zkameněla. U zeleného jantaru se pryskyřice roztavila přímo v lesním požáru ve stromu při výbuchu sopky.
Jak vybrousit jantar : Jantar a brusný papír namočíme, začínáme zrnitostí 100. Můžete brousit pod vodou, ale já jantar a papír hodně máčím a omývám, brousím tady nad hladinou. Záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. Zrnitostí 100 doporučuji jen "srazit hrany" nebo odstranit nečistoty.
Které kameny nesmí do vody
Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.
Jak očistit a nabít křišťál : Kámen čistíme společně s křišťálem pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme libovolně dlouho na přímém slunci. Přes noc v misce s vodou, nebo několik minut pod proudem vody. Přímé slunce snáší dobře, takže ho můžeme nechat nabíjet i několik hodin.
Jantarové šperky mohou být citlivé na sluneční paprsky, ideálně je tedy dlouhodobě nevystavujte přímému slunečnímu světlu a vždy si je sundejte, pokud se jdete opalovat. Šperkům, ve kterých je zakomponovaný jantar, nesvědčí extrémy a výkyvy počasí, jako je třeba vysoká vlhkost, přechody ze zimy do tepla a podobně.
Pokud jsou korálky po delším nošení matné a ztratily výrazné barvy, stačí je vhodit do hrnku s teplou vodou, pár kapkami octa a malým množstvím tekutého mýdla. Po chvíli vyjměte, promněte mezi prsty, aby se uvolnily nečistoty, opláchněte pod tekoucí vodou, osušte.
Jak otestovat jantar
Test vůně – teplem
Při zahřátí se vůně původní pryskyřice (smůly) opět uvolní. Testovat můžeme třením kamene v rukou, nebo kámen zahřát jiným způsobem. Také se často používá rozpálená jehla, která se zanoří dovnitř kamene, kousek jantaru se tím spálí a uvolní se tím typické aroma.Asi nejpraktičtější způsob zkoušky pravosti jantaru. Namočte vatovou štětinku do odlakovače s acetonem a opatrně s ní přejíždějte po zkoumaném kousku. Pokud jde o pravý jantar, zůstane beze změn a na tyčince se neobjeví nic. Pokud jde o plast, začne se naleptávat a tyčinka se zabarví do žluta.Přírodní jantar lze povrchově opracovat i bez použití strojního vybavení, stačí velmi jemný brusný papír a k leštění např. obyčejná džínovina. Přírodní materiál, jednotlivé kameny se mohou lišit barvou, velikostí i tvarem.
Těžba jantaru se provádí dvěma způsoby: v povrchových lomech a podzemních dolech. Jantar slouží také jako médium, uchovávající ve fantastických detailech organismy (zejména bezobratlé živočichy) z minulých geologických období.
Které kameny nesmí na slunce : Mějte na paměti, že kameny není dobré vystavovat na slunečnímu záření celý den, jelikož jeho vlivem blednou. Jedná se zejména o avanturín, ametyst, akvamarín, beryl, citrín, fluorit, kunzit, safír, růženín, záhněda.
Které kameny nesmí do soli : Do solného roztoku nevkládejte perly a opál, mohlo by dojít k jejich poškození. Čistit své kameny můžete také vložením do misky s vodou a křišťálem. Pro zvýšení očistného efektu vody můžete také přidat šalvěj, levanduli nebo bazalku.
Jak poznat surový křišťál
Čistě přírodní a neupravený křišťál (někdy označován jako horský křišťál) často obsahuje různé úkazy (tzv. inkluze) uvnitř kamene, které připomínají např. peříčka, praskliny, mlhoviny, barevné duhy a další zajímavé jevy. Dalším poznávacím znamením pravého přírodního křišťálu je jeho tvrdost.
Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.
Na co jsou jantarové korálky : Pravý jantar pomáhá ulevit od bolesti zubů, hlavy i krku. Kromě toho se také doporučuje nosit při horečce, virózách či angínách. Není divu, že maminky malých dětí na jantarové korálky nedají dopustit!