Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.Výrobu zvládne každý Jak jsme ji na začátku zmínili, trus se nesmí nikdy používat na rostliny ani ovoce či zeleninu čerstvý. Odklizený trus z kurníku daváme do velkého plastového sudu cca 30l, dolejeme vodou a za dva týdny je trus dostatečně vykvašený a vy máte hotovo. Hotové hnojivo průběžně odebíráme.Každý zahrádkář dobře ví, že pokud chce použít slepičince, musí je nechat "zkvasit" nebo zkompostovat. Ví, že drůbeží trus je tzv. velmi silný a lze ho použít nejlépe zarytím jak k velkému zaorání, tak rozhozením na strniště a pak opětovnému zaorání.
Jak používat slepičince : Slepičince můžete nechat usušit, poté je roztlouct, nasypat k rostlinám a zakopat. Stejně je můžete použít i na květiny v květináčích. Chcete-li své zelenině a bylinkám udělat radost, připravte jim ze slepičinců zákvas.
Jak často hnojit Slepičák m
Musíte jen dát velký pozor, abyste to s hnojením nepřehnali. Zkvašené slepičince totiž mohou v koncentrované formě spálit rostlinám kořeny. Hnojivo je proto třeba naředit s vodou v minimálním poměru 1:10 a přidávat k zálivce po troškách maximálně jednou za měsíc nebo jen dvakrát za sezonu.
Na co je dobrý slepičí trus : Čerstvý slepičí trus může být zdrojem salmonely nebo E. coli, mikroorganismy v kompostu ale zahřejí půdu na vyšší teplotu a tyto patogenní bakterie zničí. Pokud má kompostování správný průběh, děje se tak hned zpočátku, kdy se kompost sám svými procesy zahřeje na 50 až 70°C (teplota uvnitř kupy).
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Nejlepší je připravit ho jako zálivku: jeden kousek slepičího trusu vložte do sudu s vodou a nechte asi dva týdny kvasit. Při zalévání řeďte v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů vody. Zalévat jím můžete jahody, maliny, borůvky, papriky, rajčata nebo okurky. Z květin hlavně muškáty, azalky nebo rododendrony.
Kolik zrní pro slepice
Samotného suchého krmiva by slepice měla dostat 40 až 60 gramů denně, doplněných o píci a další čerstvou stravu, jako je například tráva, kopřivy, jablka, mrkev a další. Dohromady by měla denní krmná dávka vycházet přibližně na 120 gramů pro jednu slepici. Krmení by měli slepičky dostávat dvakrát denně.Pokud jsou součástí peříčka nebo třeba piliny a hobliny, vůbec to nevadí. Nádobu nakonec zalijeme až po okraj vodou, aby byl veškerý trus ponořen, uzavřeme ji a umístíme na slunné místo, kde bude trus rychleji kvasit. Za 7 až 10 dnů je hotovo, na chladnějším místě za 14 dní až 3 týdny.Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.
Slepice jsou akční zvířata, která potřebují dostatek místa pro běhání, skákání a prozkoumávání svého prostředí. V závislosti na druhu a velikosti slepic se může velikost prostoru měnit. A samozřejmě také záleží na Vašich možnostech. Nejčastěji se uvádí, že by každá slepička měla mít prostor minimálně 5 m².
Jak vyrobit přírodní hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Co použít jako hnojivo : Organická hnojiva: druhy a použití
- hnůj,
- kompost,
- kávová a čajová sedlina,
- loňské listy,
- popel z krbu,
- kopřiva.
Čím je nejlepší hnojit rajčata
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.Samotného suchého krmiva by slepice měla dostat 40 až 60 gramů denně, doplněných o píci a další čerstvou stravu, jako je například tráva, kopřivy, jablka, mrkev a další. Dohromady by měla denní krmná dávka vycházet přibližně na 120 gramů pro jednu slepici. Krmení by měli slepičky dostávat dvakrát denně.
Jak si Ochocit slepice : Zapískáním nebo zvonečkem. Nejlepší varianta je však použití vašeho hlasu, který si slepice zapamatují, jeho hladinu a tón. Volání musíte odlišit od běžného tónu svého hlasu, když si jdete se slípkami třeba jen tak poklábosit.