Jak se hledá Polárka?
Polárka je trojhvězda. Její hlavní složka je vizuální dvojhvězda, její jasnější složka Polárka Aa je žlutý veleobr, na oběžné dráze okolo ní se nachází menší společník (Polárka Ab). Jejich dalším průvodcem je Polárka B (objevená v srpnu 1779 Williamem Herschelem).Zhruba 400 miliónů světelných let téměř přesně nad severním pólem Země září známá hvězda zvaná Polárka – nebo také Severka, protože nám vlastně ukazuje sever. Takže pokud tuto hvězdu vidíte (představuje „držadlo“ Malého vozu), stačí namířit vršek mapy k ní a máte vyhráno.Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever. Polárka je první hvězdou v souhvězdí Malé medvědice (Malý vůz). Samo souhvězdí není příliš nápadné.

Kde je na obloze Polárka : Hvězda nacházející se na konci ocasu Malého medvěda se nazývá Polárka neboli Alfa Ursae Minoris (α UMi) a je nejjasnější hvězdou souhvězdí, svou zdánlivou hvězdnou velikost mění v rozmezí 1,97m až 2,00m v periodě 3,97 dne. Nachází se přibližně 432 světelných let od Země.

Kdy je vidět Polárka

Leden až březen jsou pravděpodobně tři nejoblíbenější měsíce pro lov polární záře. Leden je obdobím “znovuzrození”, kdy se slunce opět objevuje nad obzorem. Měsíc leden však může být v Laponsku velmi chladný.

Jak najít na nebi polárku : Polárka je hvězdou souhvězdí Malý vůz (také Malá medvědice), které však na obloze není snadné najít. Lépe se proto najde pomocí "triku" s jasnějším souhvězdím Velkého vozu. Pokud se pomyslně pětkrát znásobí vzdálenost zadní části velkého vozu, dojde se k Polárce.

Google Sky Maps je mapa hvězdného nebe, na níž najdete například planety, hvězdy, souhvězdí a galaxie nebo třeba měsíc planety Země. Tuto službu naleznete na adrese www.google.com/sky.

Polárka je hvězdou souhvězdí Malý vůz (také Malá medvědice), které však na obloze není snadné najít. Lépe se proto najde pomocí "triku" s jasnějším souhvězdím Velkého vozu. Pokud se pomyslně pětkrát znásobí vzdálenost zadní části velkého vozu, dojde se k Polárce.

Proč je Polárka na stejném místě

Při pozorování noční oblohy můžeme zjistit, že se hvězdy vlivem otáčení Země na obloze neustále pohybují, a proto je nenalezneme vždy na stejném místě. Polárka však zůstává téměř na stejném místě, a proto je vhodným vodítkem pro orientaci.Právě Venuše se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice či Jitřenka. Po Slunci a Měsíci jde o nejjasnější objekt na obloze. PODÍVEJTE SE DOVNITŘ!Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze. Sírius je viditelný docela vlevo na fotografii nahoře, vlevo od souhvězdí Orion a od komety Hale-Bopp. Sirius je více jak 20 krát jasnější jak naše Slunce a více jak dvakrát tak hmotný.

v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

Jak se jinak nazývá Polárka : Polárka, jinak také nazývaná Severka, zdaleka není tou nejjasnější hvězdou na noční obloze, naopak by se mohla jevit jako tuctový flíček.

Která hvězda je na obloze nejjasnější : Seznam nejjasnějších hvězd souhvězdí

Pořadí Hvězda Souhvězdí
1 Sirius Velký pes
2 Canopus Lodní kýl
3 Arcturus Pastýř
4 Alfa Centauri Kentaur

Která hvězda svítí na nebi nejjasněji

Seznam nejjasnějších hvězd

Magnituda Odkaz
1 −1,47 Sirius na SIMBADu.
2 −0,72 Canopus na SIMBAD.
3 −0,04 var Arcturus na SIMBAD.
4 −0,01 Alfa Centauri A na SIMBAD.


Právě Venuše se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice či Jitřenka. Po Slunci a Měsíci jde o nejjasnější objekt na obloze. PODÍVEJTE SE DOVNITŘ!Jako červánky se označuje zbarvení oblohy do červené, růžové, oranžové nebo i žluté barvy. Tento jev nastává především v létě za západu slunce. Hlavně po větrném dni se v atmosféře nachází velké množství zvířeného prachu. Při stmívání dochází k ochlazení atmosféry.

Která hvězda svítí první : Právě Venuše se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice či Jitřenka. Po Slunci a Měsíci jde o nejjasnější objekt na obloze. PODÍVEJTE SE DOVNITŘ!