Dětská (přenosná) obrna
Dětská obrna (Poliomyelitis anterior acuta, poliomyelitida) je naopak onemocnění virového původu, které způsobuje virus ze skupiny poliovirů (rod enterovirů). Jde o závažné onemocnění vedoucí k poškození motorických neuronů, které řídí svaly, a důsledkem toho ke vzniku obrny.Dětskou obrnu nelze vyléčit. Je možné jí pouze zabránit imunizací. Imunitu mohou lidé získat po očkování nebo poté, co byli infikováni virem. K dispozici jsou dva typy vakcín: inaktivovaná vakcína proti dětské obrně (IPV) a živá atenuovaná ústy podávaná vakcína proti dětské obrně (OPV).Zdrojem nákazy je infikovaný člověk. Virus je vylučován stolicí a přenáší se fekálně-orální cestou, buď přímým kontaktem nebo nepřímo prostřednictvím kontaminované vody a potravin. Vzácně k přenosu může dojít i přes sliny nakažené osoby. Vylučování viru je přítomné i u lidí, u kterých probíhá nákaza bezpříznakově.
Jak se projevuje Mozkova obrna : Mozková obrna je onemocněním mozku. Konkrétně se tato nemoc týká velkého mozku, čili horní části mozku. Nejviditelnějšími fyzickými příznaky je škubání a nekoordinované pohyby hlavy. Někdy se projevuje tím, že pacient má potíže s mluvením.
Jak dlouho žije člověk s mozkovou obrnou
Většina lidí s diagnózou DMO se v dnešní době dožívá dospělého věku a stáří. Britská sta- tistika uvádí, že 86 % pacientů s DMO se dožívá 50 let, ostatní (v daném věku a běžné populaci) v 96 % (Tosi et al., 2009). I když postižení omezuje v mnoha směrech, nebývá příčinou smrti.
Jak poznat detskou mozkovou obrnu : Příznaky dětské mozkové obrny
- poruchy chůze.
- špatná koordinace pohybů
- chůze o široké bázi.
- ztuhlost svalů
- poruchy řeči.
- třes.
- kroutivé pohyby.
- obrna.
Na úvod je třeba říci, že žádná specifická léčba neexistuje. Po odeznění nemoci je důležitá rehabilitace, se kterou se má začít co nejdříve.
Většina lidí s diagnózou DMO se v dnešní době dožívá dospělého věku a stáří. Britská sta- tistika uvádí, že 86 % pacientů s DMO se dožívá 50 let, ostatní (v daném věku a běžné populaci) v 96 % (Tosi et al., 2009). I když postižení omezuje v mnoha směrech, nebývá příčinou smrti.
Jak dlouho trvá rekonvalescence po mozkové příhodě
Časná fáze rehabilitace trvá v průměru asi tři týdny, v závažných případech i déle. V ideálním případě by pacienti měli být přeloženi do specializovaného rehabilitačního zařízení přímo z nemocnice. Rehabilitaci lze v některých případech provádět také ambulantně, kdy pacient dochází na jednotlivé procedury z domu.asi po 8 letech. Některé země pak doporučují očkovat proti dětské přenosné obrně každých 10 let, obvykle společně s očkováním proti tetanu.Pacienty s lehkou formou cévní mozkové příhody hospitalizujeme na naší klinice 5 až 7 dnů. V případě nejlehčí formy tzv. transitorní ischemické ataky (TIA) může být hospitalizace ještě kratší (2 až 3 dny). Pokud u nich není přítomné neurologické postižení, mohou jít pacienti rovnou domů.
Doporučujeme cvičit alespoň jedenkrát, lépe dvakrát denně, po dobu alespoň 30 minut. Záleží na zdravotním stavu. Obecným pravidlem těchto cvičení je vyhýbat se bolesti, nepřepínat své síly, prostě cvičení musí být příjemné. Jednotlivá cvičení mezi sebou různě kombinujte.
Co se očkuje v pěti letech : Ve věku od dovršení 5. roku do dovršení 6. roku se provede podle české legislativy posilující očkování. K očkování se používá výhradně redukovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.
Jak dlouho se žije po mrtvici : Třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Třetina umírá do jednoho roku a výhled pětiletého přežití má zhruba polovina pacientů. Pětina z nich pak trpí poruchou chůze, 45 % je ochrnutých na polovinu těla a 40 % pacientů je závislých na pomoci druhých.
Jak se pozna lehká mrtvice
Nejčastějšími příznaky jsou:
- paralýza a necitlivost, projevující se například jako slabost a/nebo necitlivost jedné paže, nohy nebo celé poloviny těla, pocit necitlivosti v ústech či povislý koutek úst,
- poruchy řeči,
- náhlá zmatenost,
- závratě a/nebo poruchy rovnováhy,
- poruchy zraku a sluchu, např. dvojité vidění.
asi po 8 letech. Některé země pak doporučují očkovat proti dětské přenosné obrně každých 10 let, obvykle společně s očkováním proti tetanu.Očkování by mělo být zahájeno od 6 týdnů věku dítěte. Schéma vakcíny Rotarix je dvoudávkové s možným podáním simultánně s dalšími vakcínami ve 2 a 4 měsících věku. Interval mezi jednotlivými aplikacemi by měl být minimálně 4 týdny mezi dvěma dávkami, maximální intervaly mezi dávkami nejsou omezeny.
Co cítí clovek při mrtvici : Příznaky mrtvice
Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla. Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.