Jak se dostat do kláštera?
Církev vyžaduje, aby představení přijímali s bdělou pečlivostí přijímali pouze ty, kdo jsou kromě předepsaného věku zdraví, mají vhodnou povahu a dostatečnou zralost, aby mohli žít životem, který je vlastní institutu. Zdraví, povaha a zralost mohou být v případě potřeby prokázány i pomocí znalců.A život v klášteře určitě není jednoduchý. Znamená dát se zcela k dispozici Bohu a druhým lidem, neustále být připraven ke službě, vždy znovu se přizpůsobovat potřebám ostatních. Všechny ty nároky okamžiku se ale dají číst jako otázka, jestli to se svou láskou myslím vážně.Klášter (z německého Kloster z latinského claustrum, uzavřené místo, latinsky monasterium) je instituce a budova nebo komplex budov, které slouží jako dlouhodobý příbytek pro duchovní a pracovní činnosti mnichů (monachů), mnišek (jeptišek) či laiků, kde žijí společně jako komunita na rozdíl od osaměle žijících …

Jak se stát mnichem : Musí mít doporučení Římskokatolického kněze. Musí mít ukončená studia, pracovní závazky a veškeré aktivity, které by jakkoliv narušovali formaci k jeho úplnému zasvěcení se Bohu v klášteře. Nesmí mít dluhy a být trestně bezúhonný Musí podat žádost o přijetí do kandidatury.

Co se dělá v klášteře

Cílem života v klášteře bylo vést duchovní válku, v čemž mnichům pomáhala modlitba, manuální práce, studium posvátných textů (tzv. lectio divina) a dodržování kázně. Roku 577 však byl klášter zničen Langobardy a mniši se rozptýlili.

Co nesmi Jeptisky : Zasvěcení svého života Bohu je však hranice, kde veškerá podobnost obou případů končí. Jeptiškami se ženy mohou stát i po své svatbě, u zasvěcených panen je to téměř nemožné. Potenciální zasvěcená panna totiž nikdy v životě nesmí mít sex ani s jedním mužem.

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze Břevnově (známé pod označením Břevnovský klášter) je nejstarším mužským klášterem v ČR. Založeno bylo v roce 993 knížetem Boleslavem II.

Cílem života v klášteře bylo vést duchovní válku, v čemž mnichům pomáhala modlitba, manuální práce, studium posvátných textů (tzv. lectio divina) a dodržování kázně. Roku 577 však byl klášter zničen Langobardy a mniši se rozptýlili.

Co dělá mnich

Mnich (lat. monachus, z řec. μοναχός monachos – osamocený) je muž praktikující formu života ve víře podřízenou konkrétnímu cíli víry. Cvičí mysl a tělo podle své víry – buď sám, nebo s ostatními lidmi podobného zaměření – zatímco udržuje odstup od lidí, kteří toto zaměření nesdílejí.Jeptišky mají většinou velice přísný a naplněný program. Probouzí se v 7:30 a kolem 8 hodiny již pořádají mši pro veřejnost. V 9 hodin se věnují modlitbám, předtím než se odeberou ke snídani. Matka Abatyše Micaela žije v klášteře ve městě Tolosa přes 17 let.Průměrný plat duchovního v Česku je 16 tisíc. Arcibiskup uvedl, že platí nájemné dvoupokojového bytu 6700 Kč, 1200 Kč za energie a inkaso. Do společné kuchyně přispívá 3000 Kč, za 1500 Kč si pak hradí místo v klášteře. "500 Kč činí příspěvek v programu 'Adopce na dálku' pro Kemala Prashanta.

V ČR je celkem 95 mužských a 138 ženských řeholních komunit. Předsedou Konference vyšších představených mužských řeholí je břevnovský arciopat P.

Čím se proslavil Sázavský klášter : Slovanští benediktini v Sázavě vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení. Opat Prokop zemřel 25. března 1053 v pověsti svatosti.

Kdo založil první klášter u nás : Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se řídí Řeholí svatého Benedikta z Nursie z počátku 6. století, souborem pravidel, jak by měli řeholníci žít a chovat se ve společenství. Ta byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu, vůbec první benediktinský klášter.

Kdo zrušil některé kláštery

Dne dvanáctého ledna 1782 vydal Josef II. dekret o zrušení nepotřebných řádů a klášterů.

Kláštery se staly významnými středisky kultury a vzdělanosti. Při biskupstvích a klášterech se zřizovaly první školy, které sloužily výchově budoucích kněží. Vyučovalo se latinsky. Kostely a kláštery zakládali zpočátku výlučně členové panovnické dynastie, od konce 11.Běžný den buddhistického mnicha

Každé ráno se podle tradice mniši vydávají do blízkých vesnic pro almužny. V jazyce pálí, latině thérávádského buddhismu, se mnich řekne bhikkhu, což znamená – ten, kdo žije z almužen. Na své obchůzky po okolí vyráží s miskou zvanou bat. Do ní lidé vkládají rýži a další jídlo.

Co jí mniši : Krmení mníšků musíte věnovat dostatečnou péči. Snadno se totiž mohou stát závislými pouze na semenech, což může později v životě způsobit jejich nadváhu. Základem je směs zrnin – proso, oves, lesknice, kardi, semenec, slunečnice.