„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.Jakmile uvidíte malé rostlinky, můžete zalévat. Nikdy ne však na listy nebo na substrát, ale do odtokové misky. Vyhnete se tak plísni. Bazalka potřebuje hodně vody, a tak zalévejte přibližně každé dva dny.Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.
Jak přesadit kupovanou bazalku : U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.
Co s bazalkou když kvete
Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte. Bazalka obvykle klíčí rychle a je snadné vypěstovat ji ze semen.
Jak hnojit bazalku : Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.
Pokud se rozhodnete bazalku hnojit, pak Ideálně každé dva týdny vhodným tekutým hnojivem. Tipy na hnojivo na bylinky: Agro NATURA Kapalné hnojivo bylinková zahrádka 500 ml (na heureka.cz za cca 45-90 Kč). Agrecol gel na bylinky 250 ml (na heureka.cz za cca 45-90 Kč).
A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak správně zalévat bazalku
Jak nejlepe uchovat bazalku
Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa. Další možností je zpracovat ji do pesta, které je možno v lednici uchovávat až měsíc, případně ho zmrazit na dobu až dvou let.Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.
Jak vyrobit tekute hnojivo : Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.
Jak se dělá hnojivo z droždí : Jak namíchat hnojivo z droždí
Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.
Jak udělat domaci hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Kromě vitamínů obsahuje pekařské droždí i bílkoviny a minerální látky, především chrom. Díky obsaženým vitamínům a minerálním látkám má droždí pozitivní vliv na činnost srdce, nervové soustavy i správnému fungování trávicího ústrojí. Blahodárně působí na zrak, pleť a pokožku vůbec.Užívání pivovarských kvasnic je rozdílné v případě prášku a tablet. Prášek můžete přidat do jídla až v množství dvou lžic denně. Pozitivní účinky byste však měli pozorovat i u dvou čajových lžiček. V případě tablet vystačí jedno balení většinou na tři až čtyři týdny.
Jak poznam prosle droždí : Je lisované do kostek, je světlé, lesklé na povrchu a nakyslé vůně. Při lámání se hladce drolí. Pokud se vám stane, že je hodně mazlavé, hrudkovité nebo je špatně cítit, je už příliš staré na to, aby pomohlo těstu vykynout. Čerstvé droždí je hned připravené k použití, ale má poměrně krátkou životnost.