Jak se dělají řízky z celeru?
Celer očistíme a nastrouháme na jemné nudličky, jako na bramboráky. Přidáme na kostičky nakrájenou uzeninu, nastrouhaný sýr, petrželku a libeček nasekané nadrobno, vegetu, pepř, vajíčka, česnek a mouku. Umícháme těstíčko a smažíme jako bramboráky. Vhodná příloha je bramborová kaše, nebo jen zeleninový salát.Plátky rozložíme na talíř, lehce pokapeme citronovou šťávou a pokud je třeba, trochu přisolíme. Plátky obalíme v klasickém trojobalu (mouka, pak osolené vejce, rozšlehané s trochou piva a nakonec strouhanka) a v rozehřátém oleji z obou stran usmažíme. Podáváme s tatarskou omáčkou a vařenými brambory.Postup

  1. Oloupanou zeleninu nakrájejte na tenké hranolky (5-10 mm).
  2. Nasypte je na bavlněnou či papírovou utěrku a co nejlépe osušte.
  3. Promíchejte je s olivovým olejem a rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem.
  4. Vložte je do trouby předem vyhřáté na 210 °C a pečte cca 15 minut.

Jak obalit celer : Celer očistíme, oloupeme a nakrájíme na 1 cm široká kolečka. Vložíme ho do studené vody a mírně ho předvaříme. Až vychladne tak ho obalíme v trojobalu. Nejdříve v hladké mouce, pak v rozšlehaném vejci a na konec ve strouhance.

Jak se dělají celerové řízky

Celer očistíme, omyjeme, nakrájíme na kolečka nebo půl kolečka, pokapeme citronovou šťávou. Vložíme do vroucí osolené vody a povaříme 5 až 7 minut. Po vyjmutí osolíme a obalíme jako v mouce, vejci a strouhance a usmažíme.

Jak se dělají zelné placky : Zelí nakrájíme na drobno, přimícháme vejce, na proužky nakrájený salám, sekanou nať, sůl, kmín a tolik mouky, aby vzniklo těsto husté jako na bramborové placky. Na rozpáleném oleji smažíme menší placky. Podáváme s čajem.

Celer je opomíjený, přitom skvělý. Zkuste 5 nej receptů

  1. Celerové chipsy jako zdravá změna. Zdravá pochoutka už se začala objevovat i na pultech obchodů.
  2. Celerové pyré jako nezvyklá příloha. Netradiční a chutná příloha k masu.
  3. Celerové sušenky.
  4. Celerová polévka na zahřátí
  5. Ovocný salát jako překvapení pro rodinu.


Na pánvi nebo ve fritéze rozehřejeme na 190° C slunečnicový olej a hranolky smažíme asi minutu a necháme opět vychladnout," radí Vaclavík. Šéfkuchař doporučuje hranolky usmažit rovnou. Na pánvi se smaží dalších zhruba pět minut. "S tímto postupem dvojího smažení docílíme opravdu výborných křupavých hranolků.

Co udělat z celeru

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Nejčastěji do jogurtu nakládáme sušší kuřecí prsní řízky, které nasolíme a opepříme. Připravíme si jogurtovou marinádu s česnekem a kořením, do které maso naložíme a necháme marinovat přes noc. Další den obalujeme ve strouhance a smažíme v rozehřátém tuku dozlatova.Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.

Kukuřici smícháme s moukou, mlékem, nasekanou pažitkou a žloutky, podle chuti opepříme, osolíme, a na závěr přidáme kypřicí prášek a sníh z bílků. Z hotového těstíčka tvoříme malé placičky, které osmažíme z obou stran na rozpáleném oleji. Podáváme jako samostatný pokrm, nebo jako přílohu k masu.

Jak se dělají placky : Na vál nasypeme kopeček hladké mouky se špetkou soli. Do mouky uděláme důlek, přilijeme vodu a vypracujme vláčné těsto. Kousky těsta rozválíme na placky a pečeme na sucho po obou stranách na plotně, pánvi s těžkým dnem nebo na litinovém tálu. Můžeme vyzkoušet i variantu, kdy vodu nahradíme mlékem.

Jak jíst celer : Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.

Jak udělat nejlepší hranolky

Postup: Brambory oloupejte a nakrájejte na hranolky. Do mísy nalejte olej, přidejte nasekaný česnek, mletou papriku, sůl, pepř a hranolky ve směsi důkladně obalte. Troubu předehřejte na 200 stupňů, hranolky rozprostřete po zapékací misce či plechu s pečicím papírem a pečte je 25–35 minut dozlatova.

Belgická tradiční příprava hranolek

Důležité pro přípravu je i dvojí smažení, kdy se syrové kousky nejprve smaží zhruba pět minut při teplotě 130 stupňů Celsia. Po odkapání se pak těsně před podáváním smaží dvě minuty na 170 stupňů Celsia. Podle Belgičanů je hřích hranolky smažit v klasickém oleji.Naopak, pokud řízek na pánvi leží, začne se dusit, strouhanka se začne krčit. To má na svědomí šťáva, kterou začne maso vypouštět při dušení, nikoliv při smažení. Taková strouhanka je vlhká a odlupuje se z řízků.

Na čem je nejlepší smažit řízky : Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.