Při omítání nejlépe poslouží zednická naběračka či zednická lžíce. Naberte maltu a uvolněným zápěstím ji naneste. Správný pohyb rukou je potřeba nacvičit, ale za chvíli vám to půjde lehce. Pro správnou funkci omítky je nutné dosáhnout patřičné tloušťky okolo 1,5 cm.Rozmíchání omítky provádíme ve stavební míchačce. Buďto koupíme suchou omítkovou směs, nebo si směs namícháme sami. Do míchačky nejprve nalijeme 60 až 70% potřebného množství vody, přidáme vápno a cement (v případě vápenných omítek minimum cementu, stačí 1 lopata na celou míchačku).U vápenných omítek počítejte se spotřebou zhruba 140 až 210 kg vápna na jeden krychlový metr písku. Pro vnější štukové omítky nebo vnitřní omítky do vlhkého prostředí počítejte se spotřebou zhruba 250 kg vápenného hydrátu na jeden krychlový metr písku.
Jak namíchat Jadrovou omítku : Pro namíchání jádrové omítky svépomocí budete potřebovat hašené vápno, vodu, písek a příp. cement (pokud potřebujete vápenocementovou jádrovou omítku). Poměr lopat písku, vápna a cementu je přibližně 3:1:1 až 5:1:1, tedy 3–5 lopat písku na 1 lopatu vápna a 1 lopatu cementu.
Jak dlouho schne Vapenna omítka
Omítky musí být vyzrálé
Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.
Kolik cm omítky : Aby byla hrubá omítka nanesena správně je nutné dosáhnout její tloušťky 1,5 cm. Právě proto je důležité, aby bylo dostatečně rovinné už zdivo. Tlustší omítka může v budoucnu praskat a bude se nám těžko nanášet.
Sádrové omítky nanášíme v jedné vrstvě. Tloušťka vrstvy by neměla přesáhnout 30 mm, nejlépe však maximálně 25 mm. Omítka na stropy je o něco tenčí a její tloušťka bývá 15 mm. Jedna vrstva, která se nanáší na strop, by neměla být tenčí než 5 mm při ručním nanášení nebo 8 mm při strojním nanášení.
Každá fasáda se skládá z několika vrstev. Obvykle jde o podkladovou vrstvu, lehčenou jádrovou omítku, penetraci a nakonec tenkovrstvou pastovitou probarvenou omítku. Každá z nich má jiné rozměry. Místo jádrové omítky se také může tenkovrstvá omítka aplikovat přímo na kontaktní zateplovací systém.
Kolik stojí m2 omítky
Omítka z pytlů nebo ze sila
Samotné omítání bez materiálu pomocí omítacího stroje se pohybuje od 50 Kč do 100 Kč za metr čtvereční dle firmy. Pokud si firma doveze sama materiál cena omítání je od 200 Kč do 300 Kč za metr čtvereční dle použitého typu materiálu.Ceník
Sádrové omítky do 10mm | od 250 Kč/m2 |
---|---|
Jádrová omítka | od 205 Kč/m2 |
Jednovrstvé štukové omítky | od 70 Kč/m2 |
Dvouvrstvá omítka štuková (včetně jádrové omítky) | od 250 Kč/m2 |
Stěrka armovací síťovina vtlačená do tmele | od 163 Kč/m2 |
Skladba omítky
Míchá se obvykle v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. Vápenocementová malta na omítání je méně prodyšná, je tvrdší, pevnější a více odolná, ale nehodí se na vlhké zdivo. Míchá se v poměru 1 lopata hašeného vápna, 1 lopata cementu a 3–5 lopat písku.
Omítníky se na stěnu připevňují v osové vzdálenosti 1,2 -1,5 metru (dle délky srovnávací latě). V ploše stěny se aplikuje potřebný počet omítníků, které se mezi sebou vyrovnají (dokud nezatuhne malta, je možné omítníky rovnat). Jakmile malta zatvrdne, může se začít s omítáním stěny.
Jak dlouho vydrzi sanační omítka : Životnost sanační omítky
To se může stát během několika měsíců, ale i několika let – záleží jednak na kvalitě použitého materiálu a především pak na míře zasolení původní zdi.
Jak dlouho schne Vapenna Omitka : Omítky musí být vyzrálé
Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.
Kolik se dává vrstev štuku
Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.
Dobrý den, ano stačí jedna vrstva, optimální ředění je 1:1, aplikovat nejlépe štětkou. Doporučujeme okolí řádně olepit a přikrýt, penetrace po uschnutí se obtížně odstraňuje.Pokud si zvolíte hladkou fasádní omítku, kterou budete nanášet přímo na zeď, vyjde vás jádrová omítka na 70-120,-Kč/m2 (dle tloušťky jádrové omítky), štuk pak na 10-25,-Kč/m2 a nátěrová barva zhruba 45–120,-Kč/m2.
Kolik Jadrove omítky na m2 : Doporučená tloušťka vrstvy: 2,5 mm. Spotřeba při doporučené vrstvě: cca 3,3 kg / m2. Vydatnost – plocha omítnutá při doporučené vrstvě: cca 9,2 m2 / pytel 25 kg.