Nářečí češtiny: 1 – česká skupina (podskupiny: 1a – severovýchodočeská, 1b – středočeská, 1c – jihozápadočeská, 1d – českomoravská), 2 – středomoravská skupina, 3 – východomoravská skupina, 4 – slezská skupina (4a – slezskomoravská podskupina, 4b – slezskopolská podskupina), 5 – dříve většinově německojazyčné oblasti, …Spisovný jazyk
Je to tedy jazyk, který má svá kodifikovaná pravidla, je velmi rozvinutý a bohatý. Za jeho součást lze považovat i hovorovou češtinu, což je mluvena podoba spisovného jazyka.Obecná čeština je nespisovná forma českého jazyka používaná obvykle v běžné ústní komunikaci. V lingvistice se definuje jako interdialekt používaný zejména v Čechách a na západní Moravě – původně jde o nářečí Čech. Liší se od spisovné češtiny, která je v neformálním hovoru většinou vnímána jako nepřirozená.
Co je Nespisovny jazyk : Nespisovný jazyk:
užívaný jen někde a někým; • odlišnost od spisovného jazyka odchylkami ve slovní zásobě, v hláskosloví, v tvarosloví a větné stavbě.
Kdy se zacalo mluvit česky
Teprve od 12. stol. lze češtinu považovat za jazyk historicky doložený. K dokladům jazyka slouží mimo jiné i nesouvislé památky, jako jsou nápisy na mincích, přípisky či glosy v jinojazyčných literárních textech, citovaná česká slova v latinských textech či vlivy češtiny v jiných slovanských textech.
Jak těžký je český jazyk : Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků. Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct: čínština.
Spisovná čeština představuje reprezentativní podobu národního jazyka, která má kodifikovaná pravidla (gramatiku, pravopis, výslovnost) a slovní zásobu. Používá se především při různých oficiálních příležitostech, v písemných projevech a při školní výuce. V běžné, každodenní komunikaci může působit nepřirozeně.
Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků.
Jak se dělí čeština
Slovanská větev se poté dělí na tři skupiny – západní, východní a jižní. Čeština patří do západní skupiny. Ostatní skupiny slovanské větve jsou na obrázku znázorněny světlejší barvou. Kromě češtiny patří do západní skupiny také slovenština, polština a lužická srbština (viz.Staročeština (stará čeština) označuje nejstarší fázi češtiny doloženou v písemných památkách. Fáze se vymezuje první polovinou 12. století, kdy staročeština navazuje na pračeštinu, až koncem 15. století, kdy nastupuje doba střední češtiny.Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.
Z Evropských jazyků (vyjma slovanských) je asi nejtěžší francouzština a němčina. Mezi ty lehčí patří španělština a italština.
Co zpusobuje zluty jazyk : Obecně bílý odpovídá vnějšímu napadení škodlivinou, žlutá barva zrcadlí vnitřní stav. Silnější žlutý povlak znamená většinou zažívací potíže, tenký světle žlutý povlak plicní infekci. Hodně tmavý, až černý povlak signalizuje vážné zdravotní problémy.
Jakou funkci má spisovný jazyk : Spisovný jazyk má širší funkční spektrum, plní i takové funkce, které nespisovný útvar plnit nemůže. Z toho se odvozovalo, že spisovný jazyk je v zásadě funkčně úplný; jednak je funkčně úplný jako systém, jednak je schopen plnit všechny komunikační funkce vzdělaného mluvčího.
Jaký je nejtěžší jazyk na Zemi
Britský časopis The Economist si položil otázku, který jazyk světa je ten nejsložitější. Vítězem se stala vzácná řeč amazonských indiánů známá pod označením tuyuca. Je tvořena fonetickým systémem jednoduchých souhlásek a několika málo nosových samohlásek.
Teprve od 12. stol. lze češtinu považovat za jazyk historicky doložený. K dokladům jazyka slouží mimo jiné i nesouvislé památky, jako jsou nápisy na mincích, přípisky či glosy v jinojazyčných literárních textech, citovaná česká slova v latinských textech či vlivy češtiny v jiných slovanských textech.V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.
Jaký je nejjednodušší jazyk pro Čechy : Z žebříčku vynecháváme Slovenštinu, která je jednoznačně pro Čechy nejjednodušší na naučení.