Sedmikráska sice tvoří větší část čajové směsi, ale plicník, zběhovec, popenec a bukvice dodávají tomuto čaji tu pravou sílu. Z uvedených bylinek si připravíme čajovou směs, jednu vrchovatou čajovou lžičku potom použijeme na přípravu jednoho šálku. Bylinky zalijeme vařící vodou, necháme louhovat deset minut a scedíme.Sedmikráska a její léčivé účinky působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech. Užívá se také při chorobách žlučníku.Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli, nachlazení, zánět hrtanu, hrdla a astmatu, vhodný je také při zažívacích problémech. Med se sedmikrásek můžete přidávat do čaje při nachlazení nebo si ho mazat na chleba.
Jak dlouho vařit Sedmikráskový med : Přiveďte k varu. Vařte přibližně 15 minut.
Jak si uvařit čaj
Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.
Jak udělat domácí bylinný čaj : Jak na to Vodu přivedeme k varu, bylinky vložíme do konvice a přejime vroucí vodou. Po 10 až 15 minutách čaj scedíme přes sítko, počkáme až lehce vychladne a dochutíme medem či citronem. Pokud připravujeme čaj z plodů, necháme louhovat 20 až 25 minut.
Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají i při nadměrném zadržování vody a otocích. Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů a polévek. Do salátů klidně nasbírejte i listy, a květy použijte hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí.
Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek.
Kdy trhat sedmikrásky
Sbíráme bíložluté květy, tedy z botanického hlediska květenství, a to na začátku kvetení od března do září. V lidovém léčitelství se využívají i listy. Květ sedmikrásky obsahuje především saponiny, dále třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, flavonoidy, minerální látky, v malém množství také silici a inulin.Jak: Odštipujeme pouze květní úbory bez stvolů na počátku kvetení. Přirozeně sušíme ve stínu, umělým teplem do teploty 35°C. Usušená sedmikráska má příjemnou vůni a ostrou chuť.Sirup ze sedmikrásek poslouží jako sladidlo a působí proti kašli (3x denně 1 čajová lžíce). Sedmikráska má antiseptické účinky, a proto ji v různé formě (med, sirup, čaj) můžete využít jako dezinfekci střev, ledvin a žaludku.
Zalévají se vroucí vodou a doba jejich louhování je pět minut. Pokud ji ale překročíte, nemusíte se bát, že by čaje zhořkly. Z jedné dávky je možné připravit pouze jeden nápoj. Při více louhováních nálev ztrácí svou charakteristickou chuť a vůni.
Kolik stupňů má mít voda na čaj : Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.
Kolik zázvoru dát do čaje : Příprava zázvorového čaje
Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý.
Kolik bylinných čajů denně
Kolik bylinných čajů pít denně Záleží, jaké čaje zrovna pijete a zda se jedná o běžné denní pití, očistnou kúru, anebo řešení jiného problému. Dávka bylinných čajů pro každodenní běžné pití je maximálně 3-4 šálky denně (250 ml).
Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…Stačí se jen sehnout a natrhat je! Lidově se této něžné krásce říká také chudobka. Zdobí trávníky od jara do podzimu a sbírat ji můžeme kdykoliv kvete, i když nejvíce zdraví prospěšných látek obsahuje právě teď na jaře. Účinky sedmikrásky jsou velice jemné, a proto je vhodná i pro děti.
Jak udělat sirup z fialek : Do veliké sklenice vložíme omyté květy fialek, zalijeme je vařící vodou a necháme vše 24 hodin louhovat. Poté obsah přecedíme přes jemné sítko a přivedeme výluh k varu. Přidáme do něj cukr a citronovou šťávu, chvíli jej ještě povaříme, dokud nám nezhoustne, a pak jej přelijeme do pěkné sklenice.