Ve větě ho hledáme jako první (i dříve než podmět), vyjadřuje, co dělá podmět; nejčastěji je vyjádřen slovesným tvarem (jednoduchým nebo složeným). Přísudek můžeme rozdělit také na: holý (Petr studuje.), rozvitý (Petr dobře studuje.) a několikanásobný (Petr studuje a cestuje.)Dělí se dále na dva poddruhy.
- Přísudek slovesný jednoduchý tvoří jedno sloveso v určité osobě, čase. Kočka leze dírou.
- Přísudek slovesný složený tvoří sloveso způsobové (muset, moci, smět, mít, chtít) nebo fázové (začít, začínat, zůstat, zůstávat, přestat, přestávat) a infinitiv. Kočka chce prolézt dírou.
jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.) slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou.
Jak poznat ve větě přísudek : Pamatujte si, že
- přísudek vyjadřuje, co dělá podmět.
- ptáme se na něj otázkou: co dělá podmět věty
- nejčastěji je vyjádřen slovesem v určitém tvaru.
- takovému přísudku se říká slovesný
- někdy je přísudek vyjádřen jménem, pak mu říkáme jmenný (ev. jmenný se sponou)
- přísudek může být vyjádřen také citoslovcem.
Jaký je přísudek
Přísudek vyjadřuje činnost nebo stav podmětu. Přísudek může být vyjádřen slovesem, slovesem a zvratným zájmenem se/si, několika slovesy, slovesem a přídavným/podstatným jménem. Ptáme se na něj: Co dělá podmět Na stromě rostou jablka.
Jaký větný člen rozvíjí přísudek : Předmět (větný člen)
Předmět souvisí s přísudkem věty a dále ho rozvíjí.
Přísudek vyjadřuje činnost nebo stav podmětu. Přísudek může být vyjádřen slovesem, slovesem a zvratným zájmenem se/si, několika slovesy, slovesem a přídavným/podstatným jménem. Ptáme se na něj: Co dělá podmět
Přísudek rozvitý:
Kromě přísudku se (v přísudkové části věty) dozvídáme další (rozvíjející) informace. Tedy nejen CO se děje, ale JAK, KDE, KDY, JAKÉ JSOU PODROBNOSTI. Simona s Martinou každý den kreslí. Dnes jsme nedostali domácí úkol.
Jak poznat Holý přísudek
Přísudek holý, rozvitý, několikanásobný
Můžeme rozlišit přísudek holý, rozvitý či několikanásobný, podle toho, jak a jestli vůbec je přísudek dále rozvit dalšími větnými členy. Přísudek holý – jedná se o přísudek, který není dále rozvit (Petr a Markéta nakupují.Předmět (větný člen)
Předmět souvisí s přísudkem věty a dále ho rozvíjí. Vyjadřuje typicky osobu, zvíře nebo věc, kterých se děj týká. Předmět může být vyjádřen podstatným jménem, zájmenem nebo slovesem v infinitivu a může být ve všech pádech kromě 1.Základní větné členy jsou podmět a přísudek. Rozvíjející větné členy jsou předmět, příslovečné určení, přívlastek a doplněk. Větný člen může být tvořen jedním slovem, někdy ho ale může tvořit i spojení více slov.
V češtině rozlišujeme následující větné členy:
- podmět.
- přísudek.
- přívlastek.
- předmět.
- příslovečné určení
- doplněk.
Jak poznám PT : U klenotnického či také sterlingového stříbra bude k nalezení značka S/AG a číslo 925. A platinové šperky zdobí číslo 950, někdy s označením PT.
Kolik je druhů přísudku : Rozlišujeme několik druhů přísudku (slovesný jednoduchý, slovesný složený, jmenný se sponou, jmenný, citoslovečný).
Jak poznat přísudek několikanásobný
Několikanásobný přísudek udává více činností, které podmět dělá. Tyto činnosti jsou v rovnováze, žádná z nich není důležitější. Slepice běhaly po dvoře a kdákaly. Rodiče se domluvili, zvedli se a odešli.
Přísudek vyjadřuje činnost nebo stav podmětu. Přísudek může být vyjádřen slovesem, slovesem a zvratným zájmenem se/si, několika slovesy, slovesem a přídavným/podstatným jménem.Vyjádřený podmět je podmět, který je ve větě slovně vyjádřen. Nevyjádřený podmět je podmět, který není ve větě slovně vyjádřen, ale známe ho. Všeobecný podmět je podmět, který není ve větě blíže určen.
Jak se určuje podmět a přísudek : Podmět nám říká, KDO nebo CO vykonává činnost přísudku. Nebo taky: Podmět vyjadřuje původce děje nebo nositele vlastnosti. Nejčastěji je vyjádřen podstatným jménem, může být však vyjádřen i zájmenem, přídavným jménem, infinitivem slovesa… Přísudek nám určuje, CO PODMĚT DĚLÁ, co se s ním děje nebo jaký je.