Jak se dělá pečená dýně?
Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.Dýní nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Položíme na pečicí papír na plech a potřeme směsí z oleje, česneku, bylinek a soli. Pečeme při teplotě 180 °C zhruba 40 minut. Podáváme s parmezánem jako samostatné jídlo nebo bez něj jako přílohu k masům či rybám.Máslovou dýni si umyjte a rozkrojte na dvě poloviny. Zbavte semínek, potřete olejem a osolte. Dejte péct do předem vyhřáté trouby na 180 °C na 30 minut.

Jak dlouho péct dýni na pyré : 500 g oloupané dýně nakrájíme na kostičky a dáme na plech vyložený pečicím papírem. Dýni pečeme při 170–180 °C cca 80 minut. Necháme vychladnout, dýni potom rozmixujeme na hladké pyré.

Co se dá udělat z dýně

  1. Dýňovo-řepný salát se smetanou. Více než hodinu.
  2. Celozrnný koláč s krémovou dýňovou náplní Více než hodinu.
  3. Mac'n'cheese s dýní Více než hodinu.
  4. Ravioly kachna & dýně Více než hodinu.
  5. Dýňový cheesecake s karamelovou krustou a pekanovými ořechy.
  6. Dušené hovězí s koprem a s dýňovými noky.
  7. Dýňový hummus.
  8. Dýně plněná pilafem.

Jak dlouho péct Špagetovou dýni : Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).

Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Máslová dýně se dá připravit na mnoho způsobů. Dá se uvařit, upéct i dusit. Vynikající jsou recepty na polévku, koláče, pyré a skvělá je i jako náhrada brambor jako příloha.

Jak si udělat dýňové pyré

Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

  1. Celozrnný koláč s krémovou dýňovou náplní Více než hodinu.
  2. Jednoduchý dýňový koláč s mandlemi. Více než hodinu.
  3. Čokoládovo-dýňové kousky.
  4. Dýňový štrúdl (bulharský tikvenik)
  5. Dýňový cheesecake s karamelovou krustou a pekanovými ořechy.
  6. Moldavské placky s máslovou dýní
  7. Dýňovo-ořechový koláč
  8. Zázvorovo-dýňový chlebíček.


Dýni rozpůlte, trochu pokapejte olivovým olejem a pečte ji na 200 °C řezem dolů asi 45 minut, dokud nezměkne. Dýni pak nechte vychladnout a vidličkou naškrábejte "špagety". Na olivovém oleji nechte zpěnit nasekaný česnek, přidejte nasekaný tymián a plátky žampionů a vše spolu opékejte asi 10 minut dozlatova.

Jak dlouho zavařovat dýni : Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Kdy se dlabou dýně : K halloweenskému svátku 31. 10. patří neodmyslitelně dlabání dýní.

Kdy je dýně jedovatá

Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.Ze zářivě oranžových tykví totiž uděláte nejenom výtečnou krémovou polévku, ale také například skvělé pyré hodící se k pečenému tmavému masu. Výborné jsou i dýňové hranolky nebo dýně zapečená na způsob francouzských brambor. A vynalézavé moderní hospodyňky z dýně umí upéct dokonce i sladký

Jak se dělá dýňové latte : Mléko zahřejeme v hrnci a opatrně vyšleháme do pěny. Poté do mléka vmícháme espresso, lžíci dýňového pyré a agávový sirup. Hotové latte nalijeme do hrnečků nebo vysokých sklenic, dozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí.