Jak se dělá pampeliškový med?
Na zhruba 1 litr „medu“ potřebujete:

  1. asi 250 květů pampelišek,
  2. 1 litr vody,
  3. 1 citron,
  4. 1 pomeranč,
  5. 1 kg cukru.

Květy pampelišek omyjeme pod proudem studené vody, aby se vyplavil pyl i brouci. Vsypeme je do hrnce, přidáme šťávu z citronu a pomeranče, strouhanou pomerančovou kůru a vodu. Necháme 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den do chladu a temna.Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.

Na co je dobrý pampeliškový med : Z terapeutického hlediska pampelišky a med z pampelišek pomáhají zejména játrům a ledvinám vykonávat svou práci a udržovat střeva ve zdravém stavu. Chuť je silná se střední sladkostí a mírně kořeněnou přetrvávající dochutí smetanky lékařské, která byla popsána jako osvěžující až magická.

Kdy udělat Pampeliskovy med

Jakmile se na zahrádkách začnou na přelomu dubna a května objevovat žluté hlavičky pampelišek, je to znamení, že nejenom přichází léto, ale je ideální čas na první letošní výrobu. A to pampeliškového medu. Tak vymýt skleničky a s chutí do toho!

Jak trhat pampelišky na med : Sbíráme vždy jen hlavičky bez stonků a ukládáme je do prodyšného košíčku či do papírové nebo plátěné tašky, aby hlavičky vydržely co nejdéle čerstvé. Sběr pampelišek už není vhodný, jakmile začnou květy odkvétat.

Pampeliškový med pomáhá s vykašláváním a velice příznivě ovlivňuje dýchací cesty. Smetánku lékařskou můžeme trhat téměř kdykoliv od května až do října. Nejvhodnější doba je vždy kolem poledne, kdy jsou květy naplno rozvinuté.

Pampelišky jsou plné živin, včetně vitamínů A, C a K, a minerálů, jako je železo, vápník a draslík. Tyto živiny podporují zdravé trávení, posilují imunitní funkce a poskytují antioxidační vlastnosti. Kromě toho se předpokládá, že pampeliškový med má močopudné účinky a může napomáhat detoxikaci jater.

Jak zpracovat květ pampelišky

Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.

Sběr pampelišky

Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.

Co z pampeliškových listů : Listy čistí

Listy pampelišek obsahují vitaminy A, B, C a D, ale také vápník, draslík, křemík a železo. Jsou nahořklé, chutí připomínají čekanku. Výborně se hodí do jarních salátů, přidat je můžete do polévek, pomazánek a těstovin, skvělé je i pesto z pampeliškových listů.

Proč je lesní med tmavý : Tmavou barvu lesního medu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin. V porovnání s medy květovými obsahuje více minerálních látek a stopových prvků. Má i zvýšený obsah vyšších cukrů a nižší obsah cukrů redukujících, tj. glukózy a fruktózy.

Co je zdravější cukr nebo med

Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.

Léčivá síla pampeliškového kořene. Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému.Pampeliškové květy se využívají v kosmetickém průmyslu nebo například v kuchyni – květy obalíme v těstíčku a usmažíme, používají se při výrobě medu nebo je přidat do salátů.

Kdy sbírat listy pampelišky : Kdy a jak sbírat listy pampelišky

Je vhodné trhat pampeliškové listy ještě před tím, než rostlina rozkvete. Mladé listy mají lepší chuť než ty starší. Jsou sice také nahořklé, ale svěžejší, a nejsou tak tuhé.