Jak se dělá píšťalka z vrby?
z přírody si přineste více bezových větviček. „duši“ z bezu lze vytlačit pomocí tenké vařečky, silnějším drátem, dřevěnou kulatinou. seříznutá hrana špalíku v přední části musí být vložená vodorovně se zářezem v horní části. po dokončení se nebojte do píšťalky fouknout silněji, zkusit jí přefouknout.Píšťalka na psa se používá nejen pro výcvik, ale také na odpuzování cizích zvířat. Odpuzovač vydává velmi vysokofrekvenční zvuky, ale vlny dosahují výšku tónu až 20 000 nebo dokonce 25 000 Hz. Jsou stále neuslyšitelné pro lidské ucho, zatímco mezi psy způsobují úzkost a především neochotu kontaktu.Výroba píšťalky z vrby:

Uřízneme čerstvý vrbový prut (větvičku). Nožem lehce nařízneme kůru v potřebné délce. Druhou část staženého proutku uřízneme od větvičky, též vrátíme do stažené kůry, posunem této části nastavujeme správné proudění vzduchu, abychom získali správný tón. Máme hotovo a můžeme si pískat.

Jak si vyrobit fletnu : Druhým, na výrobu velmi snadným typem flétny je příčná: hubičku i otvory prpo hraní jednotlivých tónů je třeba vypálit žhavým hřebíkem, zasazeným v držátku (třeba kousku dřeva). Výroba trvá několik desítek vteřin a po troše zkušeností lze vyrobit snadno i dobře ladící nástroj.

Proč je v Píšťalce kulička

Píšťalku zná z hodin tělocviku či z fotbalových stadionů a jiných sportovišť každý člověk. Jak se však toto malé zařízení pro vydávání „velkého“ zvuku vyrábí Píšťalka funguje na principu vířícího vzduchu v otvoru, kterým píšťalku opouští a kulička, jež v píšťalce je, způsobuje trylkování vydávaného tónu.

Jakou frekvencí slyší psy : Sluch. Dalším velmi důležitým smyslem u psů je sluch. Pes slyší zvuk až do frekvence 65 000 Hz, kdežto člověk pouze do frekvence 20 000 Hz. A tak není divu, že pes slyší vysokofrekvenční píšťalky na rozdíl od nás lidí.

Panovu flétnu lze vyrobit pomocí brček, u kterých stačí zastřihnout konce, postupně vždy o 1 centimetr. Připravte si takto cca 7 brček, které si poté naskládejte vedle sebe a slepte je k sobě izolepou. Foukáním do nich vznikou zajímavé zvuky a díky tomu, že každé brčko je jinak dlouhé, budou zvuky různé.

Psi oplývají sadou hmatových čidel, která lidé neznají – jejich "vousy" na tlamě. Ve skutečnosti se spíše jedná o jakási tykadla, díky kterým pes vnímá předměty v blízkosti jeho tlamy. Z každého tohoto "vousového tykadla" pes získává informace, díky kterým je např. i jistější při chůzi v šeru apod.

Kolik Hz je dB

Standardizovaný práh sluchu pro frekvenci 1 000 Hz je 0 dB. U nižších a vyšších frekvencí než 1 000 Hz je pak viditelný posun prahu sluchu. Pro 30 Hz se pohybuje kolem 60 dB. Naopak největší citlivost lidské ucho vykazuje při frekvencích okolo 3 500–4 000 Hz, což odpovídá rezonanční frekvenci zvukovodu.Rumbakoule do každé ruky i ručky

Přineste si z kuchyně rýži, čočku, hrách, fazole nebo třeba kuskus a odsypejte trochu do prázdných plastových obalů od čokoládových vajíček. Abyste ze vzniklých chrastítek udělali rumbakoule, stačí přilepit obal mezi dvě plastové lžíce pomocí izolepy.Druhým, na výrobu velmi snadným typem flétny je příčná: hubičku i otvory prpo hraní jednotlivých tónů je třeba vypálit žhavým hřebíkem, zasazeným v držátku (třeba kousku dřeva). Výroba trvá několik desítek vteřin a po troše zkušeností lze vyrobit snadno i dobře ladící nástroj.

Pes slyší zvuk až do frekvence 65 000 Hz, kdežto člověk pouze do frekvence 20 000 Hz. A tak není divu, že pes slyší vysokofrekvenční píšťalky na rozdíl od nás lidí. Navíc díky sedmnácti svalům v okolí ucha může hafan ušima hýbat a tím lépe lokalizovat zdroj zvuku.

Jak cítí psi : Pes poznává svět čichem

U psa je to čumák. Tím prozkoumává a objevuje okolí. Čumák slouží jako informační centrála, dalekohled i alarm. Pes má nejen lepší čich než člověk, ale dokáže také mnohem lépe vjemy diferencovat a interpretovat.

Kolik je 120 decibelů : Škodlivý rozsah hluku:

120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel. 130 dB – výbuch granátu. 140 dB – proudový motor letadla zblízka, střelba ve vzdálenosti 1 m.

Kolik je 100 dB

Hluková zátěž

Zvuk db násobek prahu slyšitelnosti
tichá zahrada 20 100
kroky, tichá hudba 40 10 tis.
hluk v kavárně, hluk automobilu, hlasitá řeč 50 100 tis.
rozhovor, hluk v obchodě, televize, okno do ulice 60-65 1-5 mil.


Panovu flétnu lze vyrobit pomocí brček, u kterých stačí zastřihnout konce, postupně vždy o 1 centimetr. Připravte si takto cca 7 brček, které si poté naskládejte vedle sebe a slepte je k sobě izolepou. Foukáním do nich vznikou zajímavé zvuky a díky tomu, že každé brčko je jinak dlouhé, budou zvuky různé.Hůlku s uvázaným provázkem vložte mezi kartonová kolečka a ty pak po obvodu secvakněte sešívačkou. Přicvakněte i provázek. Kartonová kolečka dozdobte barevným papírem nebo vybarvěte podle fantazie. Bubínek vydává zvuk rychlým otáčením.

Jak pes vnímá člověka : Pes má nejen lepší čich než člověk, ale dokáže také mnohem lépe vjemy diferencovat a interpretovat. Pes čichem rozpozná, zda jsme rozzlobení či úzkostliví, jak staré jsou stopy, jaké zprávy mu zanechali ostatní psi či zda je pod lavinou pohřbený člověk. Zda pachy vycítí z ovzduší nebo ze země není rozhodující.