Lyofilizace neboli sušení mrazem je šetrná metoda, při níž dochází k odstranění až 99 % vody. Probíhá za nízké teploty a tlaku. Tím je zajištěno, že voda sublimuje – přechází z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára). Díky tomu nedochází ke změnám ve struktuře ani složení.Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.Vyberte si z široké nabídky lyofilizovaného ovoce, které je čistě přírodní, bez konzervantů a přidaného cukru. I když se jedná o ovoce bez konzervantů, díky speciální metodě sušení vydrží i 2 roky. Ale pozor, pouze pokud není balíček s ovocem otevřený, protože lyofilizace je náchylná na vlhkost.
Jak skladovat Lyofilizovane ovoce : Nezapomeňte doma zajistit vhodné podmínky pro skladování mrazem sušeného ovoce a zeleniny. Důležitým faktorem je i světlo a teplota. Měli bychom je skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C). Zároveň je dobré je chránit před přímým slunečním zářením.
Jak se dělá ovoce sušené mrazem
Lyofilizace je proces, během kterého se čerstvě sklizené ovoce postupně zmrazí při teplotách okolo – 80°C. Po zmrazení je vloženo do sušičky, ve které se vlivem nižšího tlaku voda přemění na páru. Suší se ve vakuovém prostředí a průběžně se zvyšuje teplota při současném snižování vakua.
Jak uložit sušené ovoce : Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení.
Základem je skladovat ořechy a sušené ovoce na tmavém a chladném místě, například ve spíži, při teplotě 15–25 °C. Nejdéle vám vydrží v nádobách, které nepropouští vzduch. Pokud jste udělali větší nákup nebo jen nestíháte tak rychle mlsat, můžete trvanlivost ořechů a sušeného ovoce prodloužit!
Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení. Do mrazáku pak sáhnete kdykoli, když budete chtít ovocem doplnit třeba snídaňové kaše. Stejně tak si mražené ovoce můžete přidat do smoothie. Pokud máte doma smoothie mixér, stačí do něj dát kousky ovoce s troškou vody a rozmixovat dohladka.
Na jakou teplotu sušit ovoce
K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:
- 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
- 50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.
- 68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.
Sušené fíky jsou trvanlivé, neboť procesem sušení se obsah sacharidů zvyšuje až na 70%. Sušené fíky mohou být skladovány po dobu několika měsíců v chladném a tmavém místě nebo v chladničce.Sušené maso můžete také různě marinovat. Domácí sušené maso vydrží 1-2 měsíce. Tady si lépe vede to kupované, které můžete skladovat až 1 rok. V sušičce houby dehydratujete za 5-8 hodin.
zabalíme do vlhké utěrky, aby nezvadly, anebo konce ponoříme do sklenice s vodou (takto je můžeme skladovat i mimo lednici). Ovoce a zelenina milují sucho. Umístíme je proto do lednice do nádoby nebo zásuvky vyložené kuchyňskými papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost.
Jak rozmrazit mražené ovoce : Jak ovoce a zeleninu později rozmrazit Zeleninu a ovoce rozmrazíme tak, že je přímo vhodíme do vroucí vody nebo, pokud nemají být dále tepelně upravované, necháme pozvolna rozmrznout v lednici. Tím omezíme jak ztrátu vitamínu C, tak vývoj bakterií.
Jak pracovat s mraženým ovocem : Tip, jak pracovat s mraženým ovocem
- Mražené ovoce nikdy nenechávejte rozmrazit – na koláč ho pokládejte ihned po vyndání z mrazáku.
- Jakmile totiž začne tát, pouští vodu – přebytečná tekutina ovšem může nasáknout do těsta.
- Výsledkem je pak rozbředlá, měkká směs namísto křupavého, vláčného koláče.
Jak si doma udělat sušené ovoce
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.Bylinky uschovejte do suché a dobře větrané místnosti, kde je stabilní teplota. Velké teplotní výkyvy nedělají bylinkám příliš dobře. Léčivky je vhodné skladovat přibližně rok od sklizně. Nezapomeňte si nádoby s bylinkami dobře popsat, abyste se v nich vůbec vyznali.
Jak uchovat zmražené maso : Na co je třeba myslet při skladování potravin v mrazničce
Teplota v mrazničce by neměla být vyšší než –18 °C. Dvířka byste proto měli otvírat vždy jen na nezbytně nutnou dobu. Ideální je teplotu pravidelně kontrolovat teploměrem. Pokud jsou stěny mrazničky silně namrzlé, je nutné spotřebič odmrazit.