Permanentní magnety – vlastnosti a výroba
- Neodymové magnety – NdFeB. V součastnosti je to nejsilnější typ magnetu s vynikajícími magnetickými vlastnostmi, jako je remanence a energetická hustota.
- Samariové magnety – SmCo.
- Feritové magenty (Keramické magnety) – FeB.
- AlNiCo magnety.
- Plastické magnety.
- Pryžové magnety.
Dva magnety na sebe silově působí tak, že souhlasné póly se odpuzují a opačné póly se přitahují.Magnetická síla je druh síly, kterou vytváří permanentní magnet nebo elektrický proud u elektromagnetu. Když k sobě přiložíte dva magnety, mohou se buď přitahovat svými opačnými póly, anebo odpuzovat, pokud jsou k sobě natočené shodnými póly. To je způsobené magnetickou silou.
Jak se přitahují magnety : Podle dohody zde siločáry pole vystupují ven. Jižní pól se označuje písmenem S a siločáry do něj vstupují. Platí, že nestejné póly (tedy severní a jižní) se přitahují, zatímco dva stejné póly (dva jižní nebo dva severní se naopak odpuzují).
Jak se dělí magnet
Permanentní magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy. Vyskytují se přirozeně v některých kamenech, ale dají se také vyrobit. Elektromagnety potřebují k vytvoření magnetického pole elektrický proud – když se zvětší proud, zvětší se i magnetické pole.
Kdo vymyslel magnet : William Gilbert (24. května 1544, Colchester – 30. listopadu 1603, Londýn), byl anglický lékař a vědec. Je považován za otce vědy o elektřině a magnetismu.
Demagnetizační tunely odstraňují magnetismus z nástrojů z tvrdých i měkkých kovů a rozměrných nebo dlouhých výrobků. Kompaktní demagnetizační stoly odstraňují magnetismus z plochých kovových nebo jednostranných magnetických výrobků až do tloušťky 10 mm.
Životnost a ekologická likvidace. Předpokládaná životnost Při zachování zásad výše uvedených je předpoklad životnosti magnetu minimálně 15 let. Korozní odolnost se liší podle prostředí a působících vlivů a také podle druhu magnetu a povrchové úpravy.
Jak funguje magnetismus
Magnetická síla je důsledkem elektromagnetické síly, jedné ze čtyř základních sil přírody, a je způsobena pohybem náboje. Dvě nabitá tělesa pohybující se stejným směrem se přitahují magnetickou silou. Obdobně nabitá tělesa pohybující se opačným směrem se odpuzují.Životnost a ekologická likvidace. Předpokládaná životnost Při zachování zásad výše uvedených je předpoklad životnosti magnetu minimálně 15 let. Korozní odolnost se liší podle prostředí a působících vlivů a také podle druhu magnetu a povrchové úpravy.Do středu cívky lze vkládat různé feromagnetické nebo paramagnetické věci, což zesílí jejich magnetické pole, například železný hřebík. Pro tento účel se běžně používá měkké železo. Přidání takových předmětů může pole zesílit stokrát až tisíckrát.
Podle hodnoty relativní permeabilita rozdělujeme látky na paramagnetické (μr > 1, konstantní), diamagnetické (μr < 1, konstantní) nebo feromagnetické (μr >> 1, závisí na intenzitě magnetického pole).
Jak oddělit magnet : Velké magnety doporučujeme oddělovat na schodech nebo podobném povrchu. Na oddělení magnetu můžete použít celou váhu svého těla. Magnet oddělte jedním prudkým pohybem. Při pomalém oddělování se může magnet přitáhnout zpět.
Jak vzniká magnet : Trvalý neboli permanentní magnet vzniká zmagetováním, magnetizací feromagnetického materiálu – železa, oceli a dalších směsí kovů či slitin. Aby se feromagnetický kov stal magnetickým, je třeba, ani na něj působilo silné magnetické pole. V domácích podmínkách se dá například hřebík zmagnetizovat pomocí silného magnetu.
Jak si vyrobit magnet
Jak to udělat
- Do dřevěného špalíčku udělejte zářez tak, aby se do něj dal uchytit přichystaný kus železa.
- Do zářezu zasuňte železo a desetkrát do něj silně udeřte kladivem.
- Přiložte k železu kompas – pokud se střelka nepohne, postup opakujte.
- V případě, že se střelka pohne, je tento první kus železa již zmagnetizován.
Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.Dotkněte se severního pólu vašeho oslabeného magnetu jižním pólem neodymového magnetu. Tím pádem budete mít opačné póly obou magnetů v kontaktu. Poté opakujte postup, ale tentokrát dotkněte se jižního pólu oslabeného magnetu severním pólem neodymového magnetu.
Jak obnovit sílu magnetů : Opakované ohřátí na stejnou teplotu už větší ztrátu síly nezpůsobí. Nezáleží ani na tom, jak dlouho byl magnet zahřátý. I po trvalé ztrátě síly však magnet není úplně ztracený a stále je možné jeho sílu obnovit opětovným zmagnetizováním, pokud se umístí do silného magnetického pole.