Jak se dělá úžlabí?
V případě prokládaného úžlabí pomocí šindelů je potřeba použít do úžlabí vždy dvě vrstvy šindelů přes sebe. Materiál se pak musí zaplatit dvakrát. U úžlabního pásu se nemusí nic ohýbat, formovat či odřezávat pomocí speciálního nářadí, jak je tomu u plechového úžlabí.U nároží či úžlabí, kde by se musel řezat malý kousek tašky, jednoduše použijeme jednu dvě tašky před tímto detailem poloviční, řez se nám tím posune a ře- žeme pak podstatně větší kus, který se daleko lépe kotví. Dalším detailem u střech s pálenými taškami jsou štíty, které se dříve pro- váděly pouze oplechované.Flexim je přírodní produkt, jehož součástí je lněný olej používaný ve stavebnictví už po staletí a polystyrenové kuličky, které produkt vylehčí a umožní jeho jednoduché zpracování přímo na střeše. Flexim pružně reaguje na pohyby střešní konstrukce a okamžitě po aplikaci je voděodolný.

Co je to úžlabí : Co je to úžlabí Důležitou součástí střešní konstrukce je střešní úžlabí. Instaluje se na spojnici dvou střešních rovin pod ostrým úhlem menším než 180 stupňů. Úžlabí je obzvláště vystaveno proudění deště, a proto musí být jeho instalace velmi přesná.

Jak utěsnit střechu

Na střechu a do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Často se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely.

Čím utěsnit střešní tašky : Netěsnosti a malé otvory lze snadno opravit s produktem Pattex Bitumenový střešní tmel. Jde o tixotropní (nestékavou) hmotu, která skvěle přilne k většině stavebních materiálů, jako jsou asfaltové lepenky, cihly, beton, olovo, zinek, dlaždice, izolační panely, některé plasty atd.

Navíc je třeba dodržet pravidlo a umístit minimálně 1 větrací tašku do každého pole vytvořeného kontralatěmi, byť by se tak překročil počet tašek nutných jen z hlediska velikosti větracího otvoru. Větrací tašky se instalují ve 2. řadě pod hřebenem a ve vrcholu (hřebeni či nároží) se doplňují o větrací pásy.

Při chůzi po plechové střeše používejte obuv s měkkou gumovou podrážkou, která nepoškodí povrch krytiny. Vyvarujte se prudkých došlapů nebo skoků, kterými byste mohli plech promáčknout. Při pohybu po střeše se vyhýbejte viditelně poškozeným místům. Totéž platí pro plochy měkké, které signalizují problém pod krytinou.

Jak se chodí po střeše

Pokud je to možné, choďte po střeše podél středového rozestupu plechů, kde jsou plechy pevnější a méně pravděpodobné, že se prohnou. Chůze po mokré, kluzké nebo zamrzlé plechové střeše je mimořádně nebezpečná. Vyhněte se práci na střeše za těchto podmínek. Vyvarujte se prudkým pohybům a skokům.Paždí (axilla), často nazývané úžlabí, je místo na stonku nebo větvi rostliny, odkud vyrůstá list nebo listen. List může být ke stonku připojen řapíkem nebo může přisedat přímo svou čepelí.Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Asfaltohliníková reflexoizolační nátěrová hmota RENOLAST je určená na povrchovou úpravu střech (plech, IPA, térový papír a ostatní střešní izolační lepenky), dřeva, některých plastických hmot, betonu apod., kde se kromě izolačního a konzervačního účinku požaduje, aby nátěr účinně odrážel světelné a tepelné paprsky.

Čím zateplit střechu : Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Kolik tašek na metr čtvereční : Spotřeba střešních tašek je v závislosti na sklonu střechy 11-12 ks/m2.

Kolik latí na m2

Technické specifikace

materiál: Smrkové dřevo.
rozměr š. x dl.: Rozměr latí dle vzdálenosti podpor a předpisu výrobce. Obvykle 30x50mm, 40x60mm.
povrchová úprava, barva: Impregnované proti škůdcům, plísním a houbám.
hmotnost 1m2 (1ks): 400kg/m3
spotřeba na 1m2: 10-20% materiálu navíc na m2 plochy střechy, dle složitosti střechy.


ke stoupacím plošinám, poslouží nášlapy neboli střešní stupačky. Na šikmé střechy rodinných domů se instalují stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky. Jsou to kotevní body se zachycovacím postrojem na laně. Připevníme k nim i střešní žebříky zajišťující dočasný pohyb na střeše.Lepším se jeví to nejjednodušší řešení, tj. hliníkový (nebo dřevěný) střešní žebřík. Stojí za to věnovat pozornost kvalitě jeho zpracování – musí být pevný, stabilní a zaručovat dlouhý dosah. Na žebříku se nevyplatí šetřit, záleží na něm totiž naše bezpečnost.

Kdy musí být komínová lávka : Pokud jde o větší vzdálenost, kdy nášlapy nestačí, jsou nutné stoupací plošiny, případně komínová lávka (více v normě ČSN 734201). Praxe je ale jiná, střecha bývá ve špatném stavu, nášlapy drží jen silou vůle a komínová lávka má stoupací část z prohnilého dřeva.