Brambory oloupejte, nakrájejte na kostičky a uvařte doměkka v osolené vodě. Sceďte – vývar uchovejte v jiné nádobě. Pak postavte hrnec s bramborami mimo plotýnku, zalijte vývarem, aby sahal asi do poloviny brambor, a zasypte moukou, hrnec vraťte na středně rozpálenou plotýnku a přiklopené nechte 20 minut propařit.Dnes většina receptů doporučuje brambory typu C a mouku polohrubou či hrubou.Jak připravit škubánky Oloupané brambory uvařte a část vody slijte. Zasypte je hrubou moukou a druhým koncem vařečky do nich udělejte několik šťouchů (důlků). Přiklopte pokličkou a nechte na mírném plameni asi 15 – 20 minut propařit.
Co to jsou škubánky : Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.
Co se zbylými škubánky
Na škubánkové opečenky nejlépe využijete zbylé škubánkové těsto, ale můžete si je udělat i cíleně – uvařit škubánky a z nich pak opečenky. Nejlépe chutnají se salátem z kysaného zelí.
Jak se dělají lokše recept : Brambory uvařte ve slupce do měkka a nechte je zcela zchladnout. Teprve pak je oloupejte a nastrouhejte na jemné straně struhadla, přidejte k nim mouku a sůl a vypracujte elastické těsto. Postupně z něj vyválejte tenké placky a opečte je nasucho na pánvi. Lokše potírejte sádlem, skládejte na sebe a nechte zapařit.
Jde vlastně o dozlatova upečenou placku z tenoučkých plátků brambor, která se po upečení potře česnekem rozetřeným se solí, zalije vajíčky rozšlehanými v mléce či smetaně se špetkou majoránky a ještě jednou krátce zapeče. Může to znít obyčejně, ale je to skutečná pochoutka, kterou můžete připravit k obědu nebo večeři.
Postup přípravy receptu
Brambory oškrábeme, nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme 1 vejce, sůl a polohrubou mouku, abychom vytvořili tužší těsto. Těsto dáme do sítka na halušky a propasírujeme do vařící vody (nebo těsto dáme na prkénko a do vařící vody oddělujeme nožem přibližně stejné kousky).
Jak vařit Šulánky
Šulánky vhoďte (nejlépe všechny najednou, jestli vám to hrnec dovolí) do vroucí osolené vody a vařte je, dokud nevyplavou. Nakonec je na talíři posypte mákem a cukrem, polijte máslem a přidejte rozehřátá povidla.Šulánky vhoďte (nejlépe všechny najednou, jestli vám to hrnec dovolí) do vroucí osolené vody a vařte je, dokud nevyplavou. Nakonec je na talíři posypte mákem a cukrem, polijte máslem a přidejte rozehřátá povidla.Postup přípravy
Brambory uvaříme, poté všechnu vodu slijeme, zasypeme moukou osolíme, rozšťoucháme a velkou vařečkou vyhněteme pevnou hmotu. Vytvarujeme šišky nebo karbanátky a pečeme ve vyšší vrstvě oleje do zlatova. Kdo má rád sádlo, opeče na sádle, mají pak výraznější chuť.
Uvařené brambory, klidně zbylé od oběda nebo z předešlého dne, pokrájíme na nudličky (na strunovém kráječi) a přidáme do pánve. Vše dosmažíme dozlatova, dochutíme dle vlastní chuti solí, pepřem, kořením, česnekem, bylinkami… a můžeme podávat například jako teplý bramborový salát.
Jaká mouka se používá na lokše : Suroviny
- 1 kg vařených brambor (nejlépe typ C)
- 300 g hladké mouky.
- polohrubou mouku na podsypávání
- 1 lžička soli.
Jak se dělají lokše k huse : Příprava lokší (bramborových placek):
Vychladnuté brambory nastrouháme na jemném struhadle. Z nastrouhaných brambor, 2 hrstí polohrubé mouky a lžíce soli vypracujeme soudržné těsto, které rozdělíme na 16 dílů (mouku můžeme přidávat nebo ubírat podle typu brambor) a vyválíme na pomoučněné desce do 3 mm silných placek.
Jak se vaří Couračka
V hrnci rozehřejeme sádlo, přidáme mouku a zaděláme světlou jíšku. Přidáme zelí, kmín, zalijeme vodou a povaříme asi 15 minut. Vložíme brambory, vmícháme smetanu a společně krátce povaříme doměkka. Ke konci přidáme i uzené maso a podáváme.
Vymažeme pekáč sádlem a vysypeme strouhankou, vlijeme nakynutou směs, polijeme teplým sádlem a dáme do studené trouby. Zapneme pečení na 180 °C a pečeme do růžova asi hodinu (podle výšky těsta). Upečený bác necháme chvíli zchládnout, jinak se při krájení srazí. Podáváme se salátem z kysaného zelí nebo okurkou.Existují halušky vždy podávané s bryndzou (sýrem), někdo dělá i halušky s mákem a dokonce i halušky s povidly. Halušky z bramborového těsta s kyselým zelím a smaženou slaninou se označují jako strapačky. Nejznámější jsou ale brynzové halušky.
Jak husté těsto na halušky : Těsto by mělo být střední hustoty, aby šlo dobře protlačit přes haluškovač. Osolenou vodu přivedeme k varu. Těsto propasírujeme přes cedník na halušky přímo do vroucí vody a vaříme, než halušky vyplavou. Pak je ihned scedíme.