Ingredience – koření
- Sůl.
- Cukr.
- Pepř
- Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
- Nové koření
- Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.
Propasírovaný kečup přiveďte v hrnci k varu a nechte vařit odkryté ještě 20 minut. Horký kečup nalijte do čistých zavařovacích sklenic, pevně zavřete víčkem a obraťte vzhůru nohama a nechte do druhého dne vychladnout. Sklenice poté dejte na chladné a temné místo a nechte několik dní odležet.Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.
Jak dlouho zavařovat domácí kečup : 3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.
Co se dává do kečupu
Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.
Jak dochutit domaci kečup : Kečup můžete dochutit chilli papričkou, nebo dokonce kari kořením. Do upečené směsi můžete přidat čerstvou bazalku. Pokud máte výkonný mixér, kečup nemusíte pasírovat, ale počítejte s tím, že směs nebude dokonale hladká.
Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.
Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.
Jak si udělat semínka z rajčat
Jediné, co potřebujete, je krásné, zralé a zdravé rajče. Nejprve rajče rozkrojte na dvě poloviny. Poté obě půlky o sebe třete nad miskou, aby se ze slupky rajčete uvolnila semínka a dužina.Bude se jim líbit tam, kde se mohou vyhřívat alespoň 6 – 8 hodin. Příliš dlouhé přímé slunce jim však může způsobit popáleniny a silný vítr zlámat stonky, proto je nedávejte na severní stranu a ani tam, kde na ně bude dlouho svítit přímé slunce.Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat.
Postup přípravy receptu
Rajčata s cibulí nakrájíme, přidáme ocet, cukr, sůl, koření a feferony. Vaříme do zhoustnutí (asi 2 hodiny). Potom rozmixujeme, propasírujeme přes cedník a uvedeme znova do varu. Ještě horké lijeme do sklenic.
Jak si udělat kečup : Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.
Jak uchovat domaci kečup : Pokud by se vám kečup zdál řídký, ještě ho na plotně redukujte do požadované hustoty. Pokud jste s hustotou spokojeni, můžete plnit do čistých sklenic. Uzavřete vyvařenými suchými víčky. Následně sterilujte asi 20–25 minut na 80-85 °C.
Jak sterilizovat kečup
Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat.
Lednice sráží chuť
Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.
Jak oddělit semínka rajčat : Vyjímání semen
Plod rajčete rozřízneme příčně a malou lžičkou semínka vyjmeme, pokud možno bez dužiny, jen se šťávou. U velkých rajčat můžeme udělat postupně více řezů. Jednodušeji lze rozřízlý plod zmáčknout prsty a vytékající šťávu se semeny opatrně zachytit do kompotové skleničky nebo kelímku.