Jak se dělá jíška do polévky?
Do horké jíšky nalijeme studenou vodu, mléko nebo vývar podle receptu a rozmícháme. Naopak, máme-li jíšku studenou, mícháme ji vždy s horkou tekutinou. Někdy se stane, že i přesto vzniknou nežádoucí žmolky. Pak nám pomůže ponorný mixér nebo jíšku propasírujeme.Jíšku se zpravidla doporučuje vyrábět z mouky hladké pro dosažení co největší jemnosti omáček. Neznamená to ale, že když nemáte zrovna doma hladkou mouku, nemůžete usmažit jíšku a rodině raději zrušíte nedělní oběd! Na jíšku lze použít i polohrubou i hrubou mouku, jen pak budou omáčky (polévky) o poznání hrubší.Světlá jíška, bílá jíška, bledá jíška – pro její přípravu se používá tuk nejlépe máslového typu (například kombinace másla a rostlinného tuku), který se nechá jen rozpustit (ne rozpálit), vmíchá se mouka a praží se, jen dokud jíška pění; přidává se především do světlých polévek (bramboračka, květáková, houbová apod.).

Jak dlouho se vaří jíška : Nezapomeňte, že jíšku musíte v pokrmu, který chcete zahustit, pořádně rozvařit. Hladká mouka je dostatečně rozvařená asi za 15 – 20 minut, pokud chcete dosáhnout opravdu lahodné krémové omáčky, vařte pokrm po přidání jíšky alespoň půl hodiny. Jen tak udělá jíška to, co má: zahustí pokrm a nezanechá pachuť mouky.

Kolik jíšky do polévky

Kolik jíšky

  1. 100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce.
  2. 125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně.
  3. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.

Jak udělat jíšku z mouky a vody : Jak přichystat jíšku bez másla

Do sklenice nalijte studené mléko nebo vodu a přisypte pár lžic mouky. Uzavřete víčkem a pořádně obsah sklenice protřepejte. Samozřejmě je také možné rozmíchat mouku ve vodě metličkou za použití misky nebo hrnečku.

Kolik jíšky

  1. 100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce.
  2. 125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně.
  3. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.


Jak udělat světlou jíšku

Potřebujete stejné množství hladké mouky a tuku (máslo, sádlo nebo olej). Tuk nesmí být rozpálen, ale pouze rozpuštěn. Pak do něj přisypte mouku a míchejte do doby, než jíška přestane vytvářet bublinky (zpravidla stačí 1–2 minuty). Hotová jíška jemně voní a neobsahuje hrudky.

Kolik stojí jíška

Jíška hotová Vitana 190 g běžně stojí 57,69 Kč. Akční slevu na Jíška hotová Vitana nyní najdete v akčních letácích Lidl anebo Albert. Tento výrobek najdete v kategorii Vaření a pečení a podkategorii Ostatní výrobky pro vaření a pečení. Vybrat si můžete i z další nabídky značky Vitana.Z různých zdrojů další "porce" na osobu

Porce těstovin do polévky – 80 g na osobu (obvyklá porce polévky je 0,25 – 0,3 dl) tedy na 1 litr polévky je třeba 320/240 g. A tak například na 7 polévky litrů potřebujete 2,24 kg/1,68 kg těstovin.Do kastrůlku dejte rozpustit tuk a přidejte hladkou mouku, pro začátek zhruba v poměru 1:1, a nepřehánějte to s teplotou. Kdyby byla konzistence pořád příliš tekutá, opatrně přisypejte mouku a naopak – jíška by neměla být hrudkovatá. Smažte tak dlouho, až bude mít jíška požadovanou barvu.

Kolik jíšky

  1. 100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce.
  2. 125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně.
  3. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.

Jak se dělá tmavá jíška : Na tmavší jíšku se tuk do světlehněda rozpálí (nejlépe v aluminiovém kastrolku nebo na nerezu) a pak teprve se přidá mouka. Až zcela ztmavne, je dobré přidat (když jíška hnědne) trochu tlučeného cukru, aby dostala lepší barvu a dalším pražením nezhořkla. Musí se však pilně míchat na mírném ohni, aby se cukr nepřipálil.

Z jaké mouky se dělá kapání do polévky : Jakou mouku použít Můžeme použít hladkou, polohrubou nebo hrubou. Chybu neuděláme ani s dětskou krupičkou. Rozdíl bude ve výsledném vzhledu a chuti – z hrubé mouky a krupičky bude kapání nadýchanější, z hladké mouky "hladší a pevnější".

Kdy dát nudle do polévky

Do polévky je dávejte vždy až po uvaření, aby přebytečná mouka polévku nezakalila. Stačí 3 minuty varu a potom do polévky. V dobře uzavřené nádobě vám domácí nudle a drobení vydrží až 3 týdny.

Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.Vajíčka vyklepněte do hrnečku, vidličkou našlehejte, přisypte dětskou krupičku, sůl a špetku muškátového oříšku a opět našlehejete. Ve vroucí polévce utvořte pomocí metličky vír a vlijte do ní ochucená vejce. Povařte, dosolte a podávejte ozdobené petrželkou.

Co dát do polévky aby nebyla kalná : "Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.